İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Mert Uslu Mimarlık’tan “Bergama Sebze Hali Projesi”

Tasarım ve uygulama çalışmalarının yanı sıra proje bazlı danışmanlık, koordinatörlük ve şantiye uygulamalarında çözüm odaklı yaklaşımlar üzerine de hizmet veren Mert Uslu Mimarlık, İzmir Bergama’da yapımına başlanan Bergama Sebze Hali projesi ile bu ayki konuğumuz.

İzmir’in Bergama İlçesi’nde kent çeperinde konumlandırılması hedeflenen sebze hali, yaklaşık 5200 m2’lik bir arazi içerisine oturmaktadır. 1765 m2’lik bir yapı alanına sahip olan proje, 30 adet batar katlı ve teraslı dükkanlar ile bir idari yapıyı kapsamaktadır. Arazinin lineer formu ile istenen dükkan sayısı ve metraj büyüklükleri, alan içerisindeki açılı yerleşim biçiminin temel sebebidir. Söz konusu açılı yerleşim biçimi ile hem istenen metraj büyüklükleri korunmuş hem de dinamik bir plan kurgusu elde edilmiştir. Ayrıca açılı yerleşim sebze haline gelen araçlar (kamyonlar) için dükkanlara yanaşabilme manevrasını kolaylaştırmakta ve böylece boşaltma-yükleme işlemleri rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Alanın güneybatısında yer alan kantar ile giriş ve çıkış yapan araçların ağırlık ölçümleri yapılabilmektedir. Bununla birlikte alanın kuzeydoğusunda yer alan geniş bölüm, giriş ve çıkış yaparken ağırlık ölçümü yapılan araçlara dönüş güzergahı oluşturmaktadır.

Bir sebze hali olması sebebiyle fonksiyonel kurgusu belirli olan tasarımın plan düzlemindeki açısal dinamizmi cephelerdeki lineer taş ve korten kaplama ile desteklenmiştir. Plan düzleminde kaydırmalı olarak yerleşen her bir dükkanın arka cephesinde kalan bölümler yeşil alan olarak değerlendirilmiş ve cephelerdeki lineerliği desteklemesi adına söz konusu bu yeşil alanlarda kalem servi tercih edilmiştir.

Cephelerdeki taş kaplamadan renk ve dokusuyla ayrışan korten kaplama zemin düzlemine taşarak yeşil alan içerisine eklemlenmiştir. Hava ile teması neticesinde zamanla paslanacak korten kaplama kızılımsı bir renge bürünecek ve önünde yer alan yeşil alan ile bütünleşerek yapının renk-doku-malzeme bakımından hareketlenmesini sağlayacaktır.

Sonuç olarak her biri yaklaşık 55 m2’lik bir büyüklüğe sahip olan 30 adet dükkanın bir araya gelerek oluşturduğu proje, Bergama’daki tarımsal üretimin kullanıcıya sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde ulaşmasına aracılık edecektir. Böylece bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişiminin pozitif yönlü ilerlemesi amaçlanmaktadır.

Söz Konusu İşin İhale Detayları;

İzmir Büyükşehir Belediyesi Üst Yapı Yapım İhaleleri Şube Müdürlüğü tarafından 11.02.2021 tarihinde teklifleri toplanan Bergama Sebze ve Meyve Hali Yapılması İşi ihalesini kazanan firma ile 24.03.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 12.080.479,00 TL yaklaşık maliyetli işi 8.605.000,00 TL sözleşme bedeli Mehmet Fırat Ekmen (Yukarıkılıçtaşı Mahallesi 6121. Sokak Villa Mezopotamya -2 Sitesi 30 Apt. No:4/30 21200 Sur/Diyarbakır) firması kazandı. İşin süresi yer teslimi ile birlikte 365 gün olarak belirlendi.

İhalelerde ki gelişmeleri, ihalelere katılan ve kazanan firmaları, ne teklif verdiklerini üye olarak günlük takip edebilirsiniz; Üyelik için

Mert Uslu Kimdir?

1984 yılında Sarıkamış’ta doğdu. 2002 yılında 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’ne giren Mert Uslu; mimarlık eğitimi sürecinde Archiprix 2007 yarışmasında teşvik ödülü, Prosteel 2007 yarışmasında mansiyon ödülü ve Tolga Aksel Bitirme Projesi Yarışmasında birincilik ödülü almıştır.

2010 yılında mimarlık ve şehircilik adına farklı kararlar alabilmek ve mesleki pratik konusunda gelişmek ve geliştirmek adına kendi ofisini açtı. 2015 yılında Mert Uslu Mimarlık İnşaat Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Mimarlık söylem ve uygulama pratiği bağlamında devingenliği arttıran mimari yarışmalara katılım gösteren Mert Uslu Mimarlık; tasarım ve uygulama çalışmalarının yanı sıra proje bazlı danışmanlık, koordinatörlük ve şantiye uygulamalarında çözüm odaklı yaklaşımlar üzerine de hizmet vermektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.