İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rize 800 Yataklı Şehir Hastanesi Projesi

Rize’de deniz dolgusu üzerinde yapılacak olan Şehir Hastanesi’nin dolgu çalışmaları sona erdi. 340 bin metrekare üzerinde yapılacak olan şehir hastanesinde yakın zamanda üst yapı çalışmalarına başlanacak.

Dolgu inşaatının tamamlanmasının ardından üst yapı çalışmaları için ihale 12 Ekim 2023 tarihinde   Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü adresinde davet usulü ile yapıldı. İhaleye 4 istekli firma katılırken 8.771.457.606,22 TL yaklaşık maliyetli iş için en uygun teklifi 8.598.000.000,00 TL ile Mustafa Ekşi İnşaat firması verdi.

Dolgu İşlemleri Tamamlandı

Rize`nin Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri arasında Şehir hastanesinin yapılacağı alanda Basın açıklaması yapan AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı ve Sağlık Bakan yardımcısı Şuayip Birinci hastane hakkında bilgi verdiler. Gündoğdu Mahallesinde denizin doldurulması ile yapılacak olan Şehir Hastanesi dolgusu tamamlandı. Dolgu alanı üzerinde açıklamada bulunan Sağlık Bakanı yardımcısı Şuayip Birinci ve AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı şehir hastanesinin seçim sonrasında temelinin atılacağını, Rize’de 3 hastane yapılacağını söylediler.

206 Poliklinik Olacak ve Günde 8 Bin Hastaya Hizmet Verecek

AK Parti Rize Milletvekili Muhammet Avcı uzun süre tartışılan ve yer bulunamayan Şehir hastanesi için dolgu kararının verilmesinin ardından 340 dönümlük bir dolgu yapıldığını belirterek, “Bunun 60 bin m2 alanı üzerinde şehir hastanesi yapılacak. Şuan dolgu işlemi tamamlandı. Şehir hastanesi gelecek 100 yıla hizmet verecek” dedi.

Birinci “Sağlıkta Çağ Atladık”

Hastane planının çay yaprağından esinlenerek yapılacağını aktaran Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci ise ülke genelinde sağlıkta geçmiş 100 yılın 3 katını yaptıklarını belirterek, “Pandemi döneminde dünya sağlık alanında kriz yaşarken ülkemizde herhangi bir sorun yaşanmadı. Rize de arsa bulmak kolay değildi, bu nedenle deniz dolgusu yapılarak şehir hastanesini burada yapacağız. Şehir hastanemizde kreş ve sosyal tesisler, helikopter pisti, Konferans salonları, Morfoloji, Otopark, Deniz ambulans alanı yapılacak. 800 yatak kapasiteli hastanemizde 206 poliklinik, 28 ameliyathane, sağlık turizminden yararlanacağız. Şehir hastanesi bölgeye hitap edecek. Mevcut hastanelerden yararlanacağız. Dolgu ile böyle bir imkân elde edebildik. Rize’nin velinimeti çay yaprağından esinlenerek bir hastane planı oluşturuldu. 4 adet ayrı çay yaprağı görünümde bina planladık. Belli bir bölgede ağaçlar büyüyor. İnşaat bir ağacın büyümesine göre daha hızlı oluyor. ” dedi.

İlçelerde de Projeler Hazır

Güneysu ilçesinde Psikiyatrı, ruh sağlığı, Hemodiyaliz servisinin içinde yer alacağı, 60 yataklı hastane yapacağız. Çayeli ilçesinde ise mevcut hastanenin eski olduğunu ve onun yerine 50 yataklı hastane yapacaklarını söyledi.

Birinci, “Karadeniz bölgesinde diğer illere oranla daha yoğun hasta hastanelere müracaat etmekte. Diğer illerde bir kişi 9 kez hastanelere giderken, Karadeniz bölgesinde bu rakam 11 ve 12 dolayında, emekliliklerini kendi bölgesinde geçiren vatandaşlarımızın daha çok yaşlı insanlar olduğunu görmekteyiz. Şehir hastanemiz gelecek 100 yıla hizmet verebilecek ve hastanede yatak kapasitesi ihtiyaca göre artırılabilecek” dedi.

Hastanenin Özellikleri

Kentte, arazi sorunu nedeniyle Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki sahil bandında deniz dolgusu üzerine 350 bin metrekarelik alanda projelendirilen Şehir Hastanesi’nde, odalar deniz manzaralı planlandı. 800 yatak kapasiteli hastane, ihtiyaç duyulması halinde kapasitesini 1500 yatağa kadar çıkarılabilecek. Yöresel mimaride, 4 blok halinde 5 kat şeklinde yapılacak hastane; 206 poliklinik, 150’den fazla yoğun bakım ünitesi ve ameliyathaneyle hizmet verecek.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılan Rize 800 Yataklı Şehir Hastanesi Yapım İşi için12.10.2023 tarihinde teklifler alındı. Yaklaşık maliyeti 8.771.457.606,22 TL ve sınır değeri 7.081.330.291,61 TL olan ihaleye katılan firmalar ve teklifleri şöyle;

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkılan Rize Güneysu 100 Yataklı Devlet Hastanesi Yapım İşi (İşin Süresi 500 Takvim Günü) (Toplam İnşaat Alanı 22.500 m2 Olan Hastane İnşaatı, B+Z+3 Katlı Hastane Binası) için27.10.2023 tarihinde teklifler alındı. Yaklaşık maliyeti 630.335.851,70 TL ve sınır değeri 528.676.788,44 TL olan ihaleye katılan firmalar ve teklifleri şöyle;

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.