İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Yıl sonuna kadar 8 bin konut tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da 6,8 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için yaptırılan deprem konutlarını inceledi. Elazığ’da 2 bin 500 konutun teslime hazır hale geldiğini belirten Bakan Kurum, yıl sonuna kadar 8 bin konutun tamamlanacağını kaydetti.

24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde incelemek için Elazığ’a gelen Bakan Kurum, Akçakiraz, Yazıkonak, Karşıyaka, Çatalçeşme, Aksaray ve Bizmişen şantiye alanlarını gezdi.  Yapımı tamamlanan ve inşaatı devam eden konutları yerinde inceleyen Kurum, vatandaşların taleplerini de dinledi.

Yıl Sonuna Kadar 8 Bin Konut Tamamlanacak

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, Elazığ’da 2500 konutun tamamlandığını, yılsonuna kadar 8 Bin konutun tamamlanacağını kaydetti.

Bakan Kurum, “Bildiğiniz gibi 2020 yılı başında Sivrice merkezli bir deprem meydana geldi. Hem Elazığ’da hem Malatya’da hissedilen deprem çerçevesinde hızlı bir şekilde çalışmalarımızı başlattık. Elazığ için seferber olduk. Dün Elazığ için seferber olmuştuk. Bugün de İzmir’imizin yaralarını sarmak için hep birlikte var gücümüzle yapılması gereken tüm çalışmaları yapıyoruz. O gün vatandaşlarımıza şu sözü vermiştik. Bir yıl bitmeden konutlarımızı etaplar halinde teslim edeceğiz ve inşallah sağlam güvenli her türlü sosyal altyapısı olan projeleri de vatandaşlarımıza teslim etmek suretiyle Elazığ’ımız ve Malatya’mızdaki yaşam kalitesini yükseltecek adımları atacağımızın sözünü vermiştik. Hamdolsun bugün bu sözü tutmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. O gün enkaz altında yakınlarını bekleyen vatandaşlarımızın bugün sağlam evlerindeki mutluluklarına şahit oluyoruz. Şuan itibariyle Elazığ’da başlatmış olduğumuz 19 Bin 500 konuttan 2500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu hazır hale getireceğimizi ve etaplar halinde diğer konutları bitirmek suretiyle Elazığ’ın en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. İnşallah etaplar halinde okullarıyla, camileriyle yeşil alanlarıyla, oyun alanlarıyla Elazığ ve Malatya’daki konutlarımızı afetzede vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elazığ’daki deprem konutları için yüzde 50’ye varan indirim yaptığını hatırlatan Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşlarımızın uygun şartlarda ödeyebilmesi adına konut fiyatlarında yüzde 50’ye varan indirimler yaptı. Bu müjdeyi vatandaşımızla paylaştılar. Bu çerçevede 2 yıl ödemesiz, 18 yıl sıfır faizle AFAD’dan hak sahibi olan vatandaşlarımız ödemelerini yapıyor olacaklar. Artık daha huzurlu, daha güvenli, daha mutlu bir şekilde konutlarımızda yaşıyor olacaklar. Konutlarımızın, sosyal donatılarımızın okullarımızın, camilerimizin Elazığ’ımıza ve Malatya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.