İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Yeşildere Barajı’nda çalışmalar aralıksız devam ediyor

Bursa Karacabey Yeşildere Barajı’nda çalışmalar devam ediyor. Barajın tamamlanması ile Karacabey İlçesi sınırları dâhilinde bulunan Yeşildere, Yenice, Emre, Obaköy (Makbuleler), Çavuşköy, Yeni Ziraatli ve Danişment Köylerine ait 38 bin 850 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. 

Baraj inşaatında gövde kazı imalatları ve batardo dolgusu imalatları ile derivasyon tüneli imalatları tamamlandı ve derivasyon sağlandı. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde olan ve 780.000 m3 dolgu hacmine sahip barajda gövde dolgusu imalatlarına devam edilmektedir. Temelden yüksekliği 67 metreyi bulan ve su depolama kapasitesi 16 milyon m3 olan Bursa Karacabey Yeşildere Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 27 milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Proje sahasında yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımızın en önemli geçim kaynağı tarım. Genelde bölgenin ekonomik potansiyelini tarım ve tarım ürünlerine dayalı sanayi etkinlikleri oluşturuyor. Tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörülüyor.

Bunun yanında proje sahası yurdumuzun nüfus yoğunluğunun en çok olduğu Güney Marmara Bölgesinde yer aldığından Bursa, Balıkesir, Bandırma gibi ticaret ve endüstri merkezlerinin çok yakınında bulunuyor. Gerek ülkemizin ve gerekse büyük bir tüketim merkezi durumundaki bölgenin gıda ihtiyacının karşılanması gerekse endüstrinin ham madde ihtiyacının temin edilmesi ve tarım ürünlerinden elde edilen ihracat gelirlerinin artırılması için tarımsal sulama imkânlarının arttırılması büyük önem arz ediyor.

İhale Hakkında

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar Ve Hes Dairesi Başkanlığı tarafından 29.07.2020 tarihinde teklifleri toplanan Karacabey Yeşildere Barajı İkmali İnşaatı İşi ihalesini kazanan firma ile 10.08.2020 tarihinde sözleşme imzalandı. 91.980.260,84 TL yaklaşık maliyetli işi 84.702.848,00 TL sözleşme bedeli Beryar İnşaat + ICC Grup İnşaat İş Ortaklığı (Beryar İnşaat : Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad. No:72/7 Çankaya/ Ankara Tel: (0-312) 349 26 31 – 473 89 01 – ICC GRUP: Eskişehir Yolu No:3 Next Level Ofis A Blok Kat:19 Söğütözü / Çankaya / Ankara Tel: (0-312)-438 08 45) kazandı. İşin süresi yer teslimi ile birlikte 1000 gün olarak belirlendi.

İhalelerde ki gelişmeleri günlük takip edin; Üyelik için

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.