İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Türkiye’nin ilk Lityum İyon Pil Üretim Tesisinin temeli Kayseri’de atıldı

ASPİLSAN Enerji tarafından kurulacak Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı törenle atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Küresel güç Türkiye’ vizyonunda hava, kara, deniz unsurlarından silah ve mühimmatlarına, radar ve elektronik harp unsurlarından siber güvenliğe, motor sistemlerinden uzay çalışmalarına kadar savunma sanayinin her alanında yerli ve milliği esas alan çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

ASPİLSAN Enerji tarafından kurulacak Türkiye’nin ilk lityum iyon pil üretim tesisinin temeli, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı törenle atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak tesisin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kayseri’nin savunma sanayisi sektörü için çok önemli olduğunu söyledi.

Savunma sanayisinde tasarımdan üretime tüm aşamalarda söz sahibi olma hedeflerine adım adım yaklaştıklarını dile getiren Demir, “Gerek geçmişte yaşadığımız tecrübeler gerekse mevcutta ülkemizin ve bölge coğrafyasının dışarıda ve içeride yaşadığı tehdit ve güvenlik sorunları dikkate alındığında, ülkemizin istiklal ve istikbali için etkili savunma varlığını her geçen gün yerli ve milli sistemleriyle güçlendirerek devam ettirmesinin önemini hepimiz çok iyi biliyoruz.” diye konuştu.

Savunma sanayisinde son yıllarda çok büyük bir atılım yaptıklarını vurgulayan Demir, “18 yıl önce 66 olan proje sayısı bugün 700’e yaklaştı. Sadece son 5 yılda 350 yeni proje başladı. Proje bütçemiz 5,5 milyar dolardan 60 milyar dolara çıktı. Sektör cirosu 1 milyar dolardan 11 milyar dolara yükseldi. İhracatımız 250 milyon dolardan 3 milyar doları geçti. Firma sayısı 56’dan yaklaşık 1500’ü buldu. Dünyanın ilk 100 firması içinde 4 yıl önce 2 firma varken, bugün bu sayı 7’ye çıktı.” dedi.

Bütün bunların ekosistemin uyumu, kuvvetleriyle iş birliği ve doğrudan sahadan aldıkları geri bildirimler sonucu oluştuğunu belirten Demir, bugün Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik birimlerinin çok büyük oranda yerli ve milli silah sistemlerini kullandıklarını dile getirdi.

Demir, ülke savunma sanayisine duyulan bu güvenin kendilerini gururlandırdığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak, geldiğimiz noktanın yetmediğini ve yetmeyeceğini biliyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çizilen ‘savunma sanayisinde tam bağımsız Türkiye’ hedefinde daha hızlı yürümemiz ve hatta koşmamız gerektiğinin bilincindeyiz. ‘Küresel güç Türkiye’ vizyonunda hava, kara, deniz unsurlarından silah ve mühimmatlarına, radar ve elektronik harp unsurlarından siber güvenliğe, motor sistemlerinden uzay çalışmalarına kadar savunma sanayinin her alanında yerli ve milliliği esas alan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Burada asıl önemli olan alt bileşenler, kritik ve stratejik teknolojilerde de tam bağımsızlıktır. Gerek Ar-Ge yatırımlarımız ve gerek bu alanda her geçen zaman artan insan kaynağımızla emin adımlarla ilerliyoruz. 18 yıl önce neredeyse yok düzeyde olan Ar-Ge harcamamız bugün yılda 1,5 milyar doları geçti. Ayrıca, savunma sanayinin birçok alanında sadece askeri değil, sivil alanda kullanıma yönelik de birçok proje geliştirdik. Bugün temelini atacağımız bu tesis de bu anlamda önemli bir ihtiyaca cevap verecektir.”

Demir, geleceğin petrolü olarak değerlendirilen lityumu, depolanabilir enerji alanında kullanmanın önemli olduğunu anlattı.

“Dışa bağımlılık azalacak”

Depolanabilir enerji alanında, lityum iyon pil üretimi tesisi ile birlikte, ilk olarak yurt dışına bağımlılığın azalacağın vurgulayan Demir, şunları kaydetti:

“Dünya pil ve batarya üretim teknolojileri ve tiplerindeki yeniliklerin çeşitli platformlarda takibi yapılarak ülkemiz endüstrisine kazandırılması ve yerli üretimin en kısa sürede hayata geçirilerek dışa bağımlılığın en aza indirilmesi noktasında sektör olarak bunu sürdürmek zorundayız. Bu yıl içerisinde Kayseri’de temeli atılan bu fabrika ile ilk lityum iyon pil üretimini de sağlamış olacağız. Ayrıca savunma sanayi sektörümüzün yerlileştirilmesine yönelik hazırlanan yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve de katma değeri yüksek olan bu yatırım, pil teknolojisi ve üretimi konusunda öncelikle teknoloji transferi ile pil tasarımı, reçetesi ve üretim metodolojisine yönelik ülkemize teknoloji transferini ve Ar-Ge personelinin yetiştirilerek ülke içerisinde kendi pil teknolojimizi oluşturmayı sağlayacaktır. Bu tesis ülkemizde sadece mobilite sektörü değil, enerji sektörünün tamamının desteklenmesi ve mevcut durumda veya gelecekte enerji alanında ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçların karşılanabilmesini mümkün kılacak, ülkemizdeki çalışmaların yurt dışındaki gelişmelerin taklit edilmesi şeklinde değil, ülke şartlarına özgü yöntemler ile yapılmasını ve arz güvenliğini sağlayacak, bu alanda dışa bağımlılığı azaltacaktır.”

Türkiye’nin önde gelen enerji firmalarından ASPİLSAN’ın gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla Türk savunma sanayisi firmalarının ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını gidermeye devam edeceklerini belirten Demir, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının karşılanması başta olmak üzere elektrikli araç bataryaları, uçak aküsü ile sivil havacılık, batarya ihtiyacı bulunan elektrikli ev aletleri, UPS sistemleri, telekomünikasyon sistemleri, robotik sistemler gibi sivil sektör ve Türkiye açısından kritik önem arz eden enerji depolama sistemleri de bu yatırımın önemli kazanım hedefleri arasında bulunmaktadır.” diye konuştu.

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti Kayseri milletvekilleri İsmail Tamer, Hülya Nergis, Taner Yıldız, MHP Kayseri milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve davetliler katıldı.

Yeni Lityum İyon Pil Üretim Tesisi İnşaatını Dost İnşaat Gerçekleştirecek

ASPİLSAN Enerji gerçekleştirdiği törenle, ülkemizde ilk defa Lityum iyon pil üretimi yapacak olan yeni tesisinin İnşaat Ana Yüklenici Sözleşmesi’ni Dost İnşaat ve Proje Yönetimi A.Ş. ile imzaladı.


21.08.2020 tarihinde, ASPİLSAN Enerji’nin Kayseri merkezindeki etkinlik alanında gerçekleşen İmza Töreni’nde ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İsmail Hakkı Doğankaya’nın konuşmalarının ardından, “Resimlerle Geçmişten Günümüze ASPİLSAN Enerji” video gösterimi yapıldı ve Yeni Tesis’in detaylarının anlatıldığı sunum arz edildi. Sunumun ardından, ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İsmail Hakkı Doğankaya, ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ve Dost İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atkın Eroğlu’nun imzalarıyla sözleşme geçerlilik kazandı. İmzaların ardından Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade yaptığı konuşmada, Milletimizin bağışlarıyla TSKGV’ye sağladığı desteğin ve ASPİLSAN Enerji’nin dâhil olduğu Vakıf bağlı ortaklıklarının bir bir yükselen yatırımlarının ülkemiz için önemini vurguladı.
Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi’nde 24 bin metrekare kapalı alana sahip olacak ASPİLSAN Enerji Lityum İyon Pil Üretim Tesisi’nin başlayacak inşasının önümüzdeki yıl tamamlanması hedefleniyor.

ASPİLSAN hakkında

Kayserili hayırseverlerin bağışları ve emekleriyle ülkemizin batarya ve pil ihtiyacını gidermek için 1981’de kurulan ASPİLSAN Enerji, yerli ve milli üretim atağını destekleyen, Türk savunma sektörünün önemli aktörlerinden bir tanesidir.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinden biri olan ASPİLSAN Enerji; batarya sistemleri, şarj cihazları, Ni-Cd uçak/helikopter aküleri, enerji depolama sistemleri, elektrikli araç bataryaları, elektronik kart üretimi alanında faaliyetlerine devam etmektedir. Bu faaliyetlerini Kayseri, İstanbul ve Ankara’daki üç ayrı AR-GE merkezi desteğiyle sürdürmekte olan bir firmadır.

ASPİLSAN Enerji, yalnızca savunma sanayii değil aynı zamanda sivil sektörde de ciddi bir oyuncu konumundadır. Özellikle son 5 yılda yaptığı çalışmalarla savunma sektörün dışında da çalışmalarına devam etmektedir. Otomotiv, sivil havacılık, medikal ve robotik sistemler gibi farklı alanlarda bilinir firmalarla iş birliği içerisinde ürünler geliştirmekte ve üretmektedir.

Ürünleri için ise en temel bileşen olan ve Türkiye’de seri üretimi yapılmayan Lityum-İyon pillerin ülkemizde üretilerek ürünlerdeki yerlilik ve millilik oranının önemli ölçüde artırmak içi yeni bir yatırım yapmaktadır. Ülkemizde Lityum-İyon pil üretimini gerçekleştirerek hem kendi ürünlerinde hem de pil ve batarya kullanan üreticilerin yerlilik oranlarını önemli ölçüde artıracak bir yatırım özelliği taşımaktadır. Bu konuda da 1981’de kurulduğu gündeki misyonu gibi ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak, bu çözümleri yerli ve milli olarak sağlayacak bir tesis kurmaktadır. Bu tesis ile kazanılacak en önemli yetenek, bu yatırım yapılırken yalnızca üretme kabiliyeti kazanımı değil aynı zamanda geliştirme kabiliyetine de sahip olunmasıdır. Bu sayede yalnızca pil üretilmeyecek aynı zamanda kendine özgü pil geliştirmelerini yapabilecek yeteneklere de sahip olunacaktır.

Toplam 25.000 m2 kapalı alana kurulacak olan tesis; pil üretim, batarya paketleme, Ar-Ge Merkezi, İdari ve sosyal tesisleri bünyesinde barındıracaktır. Pil üretim kısmında üretilecek ilk ürünler NMC-Grafit kimyasında, 18650 ve 21700 boyutlarında silindirik tipte üretilecektir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.