İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Türkiye’nin “En Yüksek Ayaklı Viyadüğü” Eğiste Viyadüğü

Çalışmaları devam eden Eğiste Viyadüğü tamamlandığında Konya – Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek.

İnşaat çalışmaları bittiğinde Türkiye’nin “en yüksek ayaklı viyadüğü” olacak bu viyadük sayesinde sürücülere zamandan ve yakıttan önemli ölçüde tasarruf sağlanmış olacak. Viyadük tamamlandığında 166 metre yüksekliğe, 1372 metre uzunluğa sahip olacak.

Viyadükte köprü ayaklarında temel beton imalatları tamamlanarak elevasyon yapım çalışmaları yüzde 98 oranında bitirildi. Köprü üst yapı imalatının ise yüzde 22’si tamamlandı. Eğiste Viyadüğü’nün 2022 yılı içerisinde hizmete girmesi hedefleniyor.

Konya – Karaman Ayrımı Belören – Hadim Devlet Yolu Eyiste Viyadüğü Yapım İşi’ne ilişkin 21 Kasım 2016’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleyi Nurol İnşaat kazanmıştı. Proje’ye ilişkin ana yapım sözleşmesi 15 Aralık 2016 tarihinde imzalanmış olup, 1.100 günlük sözleşme süresi ise 29 Aralık 2016 tarihinde Nurol İnşaat’a yer teslimi yapılması ile başlamıştı.


Proje kapsamında uzunluğu 1.372 m toplam genişliği ise 25 m olan dengeli konsol viyadük inşaatı yapılacak. Viyadükte 2 kenar ayak, yükseklikleri 31 m ile 155 m arasında değişen 8 adet orta ayak bulunmaktadır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.