İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Trabzon’un tarihi “Avrasya Pazarı” temel atma töreni yapıldı

Trabzon’un tarihi Avrasya Pazarı için temel atma töreni düzenlendi. Törende konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Uzun süredir Trabzon gündemini meşgul eden ve 300’ün üzerinde esnafımızın da sıkıntılar çekmesine neden olan yer sorununu nihayet çözüyoruz. Esnafımız yeni yerinde çok daha iyi şartlarda ticaret yapmaya başlayacak” dedi.

Trabzon’da 1989 yılında kurulan ve farklı yerlerin ardından Ortahisar ilçesine bağlı Pazarkapı Mahallesi’nde hizmet vermeye başlayacak Avrasya Pazarı için temel atma töreni düzenlendi.  Temel atma törenine; Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Hossein Saberi, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, Trabzon Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal, Avrasya Pazarı esnafı ve çok sayıda davetli katıldı.BİRLİKTE BAŞARMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ
Tarihi Avrasya Pazarı’nın temel atma töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Çok uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve nihayet belli bir aşamaya getirdiğimiz Avrasya Pazarı projemizin temel atma töreni vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ben bu mesele ile 2019’un başında tanışmış oldum. Sayın İçişleri Bakanımız, Berat Albayrak bakanımız ve şehrimiz de bu konuyu sahiplendi. Ortahisar Belediye Başkanımızla beraber bu süreci bugüne kadar getirdik. Esasında çok büyük bir işi başardık. Çok uzun süredir Trabzon gündemini meşgul eden ve 300’ün üzerinde esnafımızın da çok sıkıntılar çekmesine neden olan bir iş bu. Şu anda geldiğimiz nokta hakikaten inanılır gibi değil. Yani bunu hep birlikte başarmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah süratle tamamlanacak” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR’İN DESTEĞİNİ HİSSEDECEKSİNİZ
Büyükşehir Belediyesinin Avrasya Pazarı’nın hem projesini hazırladığını hem de yerini Büyükşehir Belediye Meclisinin tahsis ettiğini belirten Başkan Zorluoğlu, “Kazı faaliyetlerini Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttük. İnşallah bundan sonra çevre düzenlemesi ve diğer konularda da Büyükşehir Belediyesinin desteğini yanınızda hissedeceksiniz. Allah’ın izniyle çok güzel başladı, çok güzel devam ediyor devam ediyor. En kısa sürede tamamlayıp Avrasya Pazarı’nı faaliyete geçireceğiz. Ve buradaki esnafımız çok daha iyi şartlarda ticaret yapmaya başlayacak” şeklinde konuştu.BÖLGENİN TEK KUYUMCU KENTİNİ İNŞA EDECEĞİZ
Alana bakınca Avrasya Pazarı’nın temel atma töreninden çok daha fazlasını gördüğünü dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Burada Avrasya Pazarı’nın hemen arka kısmında önümüzdeki aylarda yine beraberce Karadeniz’in tek kuyumcu kentinin temelini atacağız ve inşasına başlayacağız.
Bu hakikaten bu bölgeye apayrı bir değer katacak. Hedefimiz, yaklaşık 150’ye yakın kuyumcu esnafımızın bir arada olduğu, alt katta atölyelerin, üst katlarda satış birimlerinin olduğu, sosyal tesisleriyle, lokantasıyla bölgenin cazibe merkezi olacak önemli proje. Avrasya Pazarı’yla bu proje hayata geçecektir. Bunu da Kuyumcular Derneğimizle beraber yapıyoruz. Biz bu yöndeki projeleri derneklerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, meslek odalarımızla birlikte yürütüyoruz, birlikte kotarıyoruz. Birlikte güç birliği yaparak bu işleri realize ediyoruz” dedi.

CAZİBE MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK
Yine aynı bölgenin doğu kısmında Trabzon’da olmayan bir yatırımı daha hayata geçireceklerini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Burada bir Bilim Merkezi ve Planetaryum inşa ediyoruz. Bunun dışında 2023 yılına yetiştirmeyi hedeflediğimiz bir miting alanı oluşturuyoruz. Burada tabi bunların dışında geniş rekreasyon alanları, yeme içme mekanları, büfeler, kafeler, bisiklet, yürüyüş yolları oluşturacağız. Ve sadece burası değil. Bu bölgede çalışmalarına başladığımız önümüzdeki yıl bu vakitlerde tamamlandığında iddiayla söylüyorum, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel ve cazip sahil düzenlemesi olarak ortaya çıkacak olan Ganita Projesi’ne bağlantı sağlıyoruz. Bu bölgeyi karşı tarafa ekolojik köprüyle bağlıyoruz. Geniş otopark alanları elbette olmazsa olmaz. Bu alan, birkaç sene içerisinde yani bizim dönemimizde Trabzon’un en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. Ben sayın bakanlarımıza ve milletvekillerimize bizlere sağladıkları katkılardan dolayı özellikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BEŞİNCİ: PAZARIMIZ HAK ETTİĞİ MEKÂNA KAVUŞUYOR 

Avrasya Pazarı Derneği Başkanı Muzaffer Beşinci, “1989 yılında kurulan tarihi Avrasya Pazarımız, bölgemizin kültürel değeri olmasıyla birlikte bundan sonra tarihi misyona da dahil olacaktır. Şükürler olsun ki pazarımız layık olduğu lokasyon ve mekana bu temel atma töreniyle kavuşuyor. 2019’da Murat Zorluoğlu Başkanımızın verdiği sözle bugün gelinen nokta temel atma törenimizdir. Burası yaklaşık bin 800 kişiye ekmek kapısı olacaktır. Bunun sosyal sorumluluk projesi olduğunu unutmamak lazım. Bölgemizin coğrafi yapısı sebebiyle iş konusunda bacasız fabrikadır. Hazırlattığımız projelerle esnafımızın gider yüklerini azaltmayı hedefliyoruz. Seneye bu vakitlerde, belki de daha öncesinde açılış törenini yapacağız inşallah” diye konuştu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.