İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Sivas Belediyesi Ges Projesi Temmuz’da Enerji Üretimine Başlayacak

Sivas Belediyesi tarafından yenilenebilir kaynaklarla elektrik enerjisi üretmek adına başlatılan Güneş Enerji Santrali Projesinde sona doğru gelindi.

Kendi enerjisini üretmek adına kolları sıvayan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin idaresindeki Belediye, Çayboyu Mahallesi’ndeki güneş enerji santrali projesinde çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyor.

İlave etaplarıyla birlikte GES projesi tamamlandığında, Belediye yıllık 22 milyona denk gelen elektrik giderinden tasarruf sağlamış olacak. 4 mVA’lık tesiste 4 bin hanenin ihtiyacına yetecek kadar enerji üretilecek.

Güneş enerji panellerinin yakın zamanda yerini alacağı şantiyedeki çalışmaları inceleyen Başkan Hilmi Bilgin, projenin detayları ve inşa süreci hakkında Başkan Yardımcısı Bekir Sıtkı Eminoğlu’ndan bilgi aldı.

“Kendi enerjisini kendi üreten belediyecilik anlayışıyla yenilebilir enerji kaynaklarını birer birer hayata geçiriyoruz.” diyen Başkan Bilgin; “İçerisinde bulduğumuz projemiz Temmuz ayı itibariyle sisteme girmiş olacak. 1 mVA’lık projeyi Çayboyu Mahallemizde hayata geçiyoruz. Bu sene sonuna kadar toplam 4 mVA’lık GES projemiz hayata geçmiş olacak. Bizim temel misyonumuz, Sivas Belediyesi’nin kullanmış olduğu elektrik ihtiyacını kendi tesisleri ile birlikte karşılamış olmak.” şeklinde konuştu.

Belediyenin yıllık 22 milyon TL enerji giderinin olduğunu ifade eden Başkanı Hilmi Bilgin, “Bu sene ve seneye devreye alacağımız projelerle birlikte kendi enerjimizi kendimiz üretmiş hale geleceğiz. Bu projenin kendi kendini amorti etme süresi yaklaşık 5-6 yıllı buluyor. Yani 6 yıl sonra Sivas Belediyesi kendi enerjisini kendi üretecek ve bugünkü rakamlarla yıllık bütçesine 22 milyon TL katkı sağlayacak. Bütçe bütünlüğüne baktığımız zaman 22 milyon lira büyük bir meblağ. İnşallah o parayı şehrimiz için daha farklı alanlarda kullanır hale geleceğiz. Çevreye duyarlı, çevreyi koruyacak projeler ile yenilebilir enerji kaynaklarını harekete geçirmiş oluyoruz. Çevreye zararsız, bir noktada Sivas ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sunmuş olacak. Hükümetimizin ve Enerji Bakanlığımızın desteklediği bir proje… İnşallah hızlı bir şekilde Temmuz ayı içerisinde sistem devreye girmiş olacak. Diğer bölgeye yapacağımız 3 mVA’lık projeyi de bu sene içerisinde bitirmiş olacağız. Bizim hedefimiz 10 mVA’lık projeyi hayata geçirmek ve bu düşüncemizi de 2022 yılı veya 2023’e kalmadan devreye almış olacağız.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.