İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rize İyidere-İkizdere Yolu Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri Açıldı

Rize İyidere-İkizdere Yolu Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri ile birlikte bağlantı yolları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle açıldı.

Açılışta konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulaşım ve Lojistik Master Planı çerçevesinde yatırımları planlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyledi ve “Yatırımlarımız sayesinde bölgemiz önemli bir lojistik merkeze dönüşüyor. Bütünsel kalkınma hedefimize hizmet eden politikalarımız, çevre iller ve bölgelerle olan ulaşım akslarımızı da geliştiriyor. Ticaretin; emniyetli ve hızlı yol standartlarında yapılabilmesi için adımlarımızı atıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vizyonu, milletin desteği ile hayata geçirilen yatırımlar ve planlamalarla, hedeflerin bir bir yerine getirildiğini kaydeden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye’yi Orta Koridor’da dünyanın en büyük lojistik gücüne dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelinde ülkemizi büyütmek, Türkiye’yi 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için gerekli adımları büyük bir kararlılıkla atmaya devam ediyoruz.”

Rize’de halen 12 adet karayolu projesinde çalışmaların sürdüğünü kaydeden Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Karadeniz Sahil Yolu İyidere mevkiinden başlayıp, İkizdere İlçesi çıkışına kadar toplam 37,9 kilometrelik bölünmüş yolun tamamlandığını ifade etti.

“PROJE İLE 17 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Projenin 27,2 kilometrelik bölümünü tamamlayıp hizmete açtıklarını anımsatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“Bugün de yapımını tamamladığımız Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 tünelleri ile bağlantı yollarının da trafiğe açılmasıyla birlikte projenin 30.8 kilometrelik bölümü tamamlanmış olacaktır. Hurmalık-1 Tünelimizi, 850 metre, Hurmalık-2 Tünelimizi de 720 metre çift tüp olarak yaptık. Bugün, aynı zamanda bu iki tünelimizle birlikte, 186 metrelik Hurmalık-1 giriş köprüsü ve 63 metrelik Hurmalık-1 çıkış köprüsünü de hizmete açıyoruz. Tünellerimizle hızlı, konforlu ve emniyetli trafik akışı ile birlikte, yılda zamandan 12,5 milyon lira, akaryakıttan da 4,5 milyon lira olmak üzere toplamda, 17 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bunun yanında, 2 bin 830 ton daha az karbon salınımı olacaktır.”

“YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLAR KULLANILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde projeleri hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, proje değerinin 1 milyar 702 milyon 976 bin lira olduğunun altını çizdi. İkizdere tünelleri ve bağlantı yollarının tasarımında ve yapımında yerli ve milli kaynakların kullanıldığının ifade eden Karaismailoğlu, projede Türk mühendis ve işçilerin çalıştığını kaydetti.

Rize’de çalışmalarının devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, Rize-Artvin Havalimanı’nda sona doğru yaklaştıklarını açıkladı. Karaismailoğlu, Rize’nin İyidere Lojistik Limanı’nda da faaliyetlerin hızlı bir şekilde devam ettiğini sözlerine ekledi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.