İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Musacalı Barajı’nın inşaat aşaması yüzde 88’lerde…

2018 baharında temeli atılan Musacalı barajı planlanandan 1 yıl önce bitirilecek ve üreticilerin yüzü gülecek. Gövde beton kaplama çalışmaları tamamlanan barajda sonbahar gelmeden su tutulması hedefleniyor.

Bergamalı üreticilerin sabırsızlıkla beklediği Musacalı Barajı’nda sona gelindi.  2018 baharında sahur vakti temeli atılan barajın 25.07.2022’de tamamlanması planlanıyordu. Ancak çalışmalar zorlu kış aylarında da hız kesmedi ve dev barajda hedeflenenden 1 yıl önce sona gelindi. Yüzde 88 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılan Musacalı Barajı’nda son olarak beton kaplama çalışmaları da bitirildi. Böylece gövde inşası tamamen bitmiş oldu. Temelden yüksekliği 79 metre olarak planlanan Musacalı Barajı’nın gövdesi için 1.156 bin m3 dolgu yapılırken, beton kaplama çalışmaları kapsamında 20 ano inşa edildi ve 8000 m3 beton döküldü.

Planlanandan 1 yıl önce bitecek

22 bin 950 dekar verimli tarım arazisine can suyu sağlayacak Musacalı Barajı’nda sadece su alma yapısı, vana işleri gibi tünel daimi techizat işleri kaldı. Dev barajda hedef tüm imalatları birkaç ay içerisinde bitirip, sonbahar gelmeden, planlanandan bir yıl önce su tutabilmek.

Bergamalı çiftçiler yılda 42 milyon lira daha fazla kazanacak

İzmir’in en verimli ovalarından Bakırçay Ovası’nda 22 bin 950 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak Musacalı Barajı Kocadere üzerine inşa edildi. Barajımızın gövde yüksekliği temelden 79 metre olup, 25 milyon m3 su tutulabilecektir. Musacalı Barajı bölge ve ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. 22 bin 950 dekar araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak baraj, Bergamalı çiftçilere yılda yaklaşık 42 milyon lira ek katkı sağlayacak. 

Bölgede modern sulama ile birlikte ürün çeşitliliği artacak; zeytin, domates sebze meyve gibi ürünlerde verim katlanacak. Tarlalardan iki ya da daha fazla hasat etme olanağına kavuşacak, çiftçi daha çok kazanacak.

Söz Konusu İşin İhale Detayları;

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve Hes Dairesi Başkanlığı tarafından 17.01.2017 tarihinde teklifleri toplanan Bergama-Musacalı Barajı İnşaatı İşi ihalesini kazanan firma ile 08.08.2017 tarihinde sözleşme imzalandı. 50.284.435,84 TL yaklaşık maliyetli işi 32.692.480,50 TL sözleşme bedeli Egecan Akaryakıt + Mapek İnşaat İş Ortaklığı kazandı. İşin süresi yer teslimi ile birlikte 1080 gün olarak belirlendi.

İhalelerde ki gelişmeleri, ihalelere katılan ve kazanan firmaları, ne teklif verdiklerini üye olarak günlük takip edebilirsiniz; Üyelik için

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.