İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Milli Elektrikli Trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜRASAŞ Sakarya Fabrikasını ziyaret ederek milli elektrikli tren çalışmalarını yakından takip etti. Bakan Karaismailoğlu, “Akredite kuruluş kontrolündeki seyir emniyet ve konfor testlerine geçilecek. Trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız” şeklinde konuştu.

TÜRASAŞ’a yaptığı ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ülkemizin yük ve yolcu taşımacılığında raylı sistemlerin gelişimine hız katacak Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında yer alan milli projelerimiz hakkında arkadaşlarımızdan bilgiler aldık. Bakanlığımız olarak ulaştırmanın her alanında yaptığımız yatırımlar arasında demiryolu önemli bir anlam taşıyor. Bu nedenle projelerimizin bir bir tamamlanmasından, çalışmaların önemli aşamalar kaydetmesinden büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çok kısa süre önce Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı Balışeyh bölgesinde devam eden inşaat çalışmalarını yerinde inceledik. Yine aynı şekilde Konya-Karaman arasındaki çalışmalarımızı geçtiğimiz günlerde incelemiştik. Ve bu iki hattı da önümüzde ki günlerde faaliyete alacağız. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinde geçen hafta itibariyle bu hat aracılığıyla taşınan toplam yük miktarı 1 milyon tonu aştı.” ifadelerini kullandı.

“YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMDE YENİ BİR HAMLE BAŞLATTIK”

TÜRASAŞ’ın milli ekonomi ve bağımsızlık yolunda çok önemli projelere öncülük yaptığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Bugün Çin’den kalkan bir yük treni Marmaray aracılığıyla kıta değiştirerek Avrupa’daki adresine başka bir ulaşım modunu kullanmaksızın ulaşabiliyor. Demiryolunda atığımız büyük adımları geçen yıl açıkladığımız demiryolu reformu sayesinde daha da ileriye götürmek için çalışmalarımıza heyecanla devam ediyoruz. Demiryolu yatırımlarımızla Sakarya’nın bugün yeniden bölgesinde ve ülkemizde önemli bir merkez haline geldiğini görmek bizler için gurur meselesi. Sakarya’nın dün olduğu gibi bugünde ülkemiz ve bölge için sahip olduğu önemin değerlendirilmesi için ilk adım 4 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ülkemizde ki raylı sistem araçlarının farklı bölümlerinin yapıldığı 3 önemli şirketin tek çatı altında toplanmasıyla atıldı. Böylece ülkemizde ki raylı sistem üretim süreçlerinde yeni bir ivme yakalayıp yerli ve milli üretimde yeni bir hamle başlattık. Sakarya, Eskişehir ve Sivas’ta ki müdürlüklerin yeniden düzenlenmesi ile TÜRASAŞ; sektörde 100 yılı aşan tecrübesi ve 4 bine yakın nitelikli insan gücüyle ülkemizi raylı sistemler sektöründe tüm dünya da güçlü bir aktör haline dönüştürdü. TÜRASAŞ milli ekonomi ve bağımsızlık yolunda çok önemli projelere öncülük yapıyor” dedi.

“TRENİMİZİ BU YIL İÇERİSİNDE MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Milli elektrikli trenin bu yıl hizmete sunulacağını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, “Bu yılın son çeyreğinde seri üretimine başlamayı hedeflediğimiz milli elektrikli tren seti, elektrikli ana hat lokomotifi, hibrit lokomotif, doğal lokomotif ve özgür modern projeleri ile bu yıl prototip imalatına başlanılan milli banliyö tren seti projeleri ile TÜRASAŞ Demiryolu Reformumuza liderlik ediyor. Aralık 2020’de yerli ve milli projeler kapsamında milli elektrikli tren seti projesi ilk prototip setinin tasarım ve imalat çalışmaları TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmesini arz eden raylara inmişti. Saatte 160 km hıza ulaşan milli elektrikli tren setinin prototip üretimini ve fabrika testlerinin gerçekleştirilmesini takiben yol testlerine başlandı. Bundan sonra da akredite kuruluş kontrolünde ki seyir emniyet ve konfor testlerine geçilecek. Trenimiz bu yıl içerisinde milletimizin hizmetine sunulacak. Saatte 225 km hıza ulaşacak milli elektrikli hızlı tren projesinde ise tasarım süreci devam ediyor” dedi.

2003 yılında beri süregelen icratlarımızla 2023-2053-2071 yılı hedef planlama ve projelerimizle Türkiye’nin bütünsel kalkınması için ilk günkü motivasyon ve şevkle çalışıyoruz diyen Bakan Karaismailoğlu, “Tüm bu çabalarımız milli bağımsızlık ve ekonomi düsturundan hareket eden yeni Türkiye’yi küresel bir güç ve dünyanın sayılı lojistik merkezlerinden birisi haline getirmek için. Ak Parti hükümetleri olarak 2003 yılından bu yana tüm projelerimizde ülkemiz için kıymetli vatandaşlarımızın refahı için çalışıyoruz. Şüphesiz hayata geçirdiklerimiz, projelerini çalıştıklarımız ve planladıklarımız tüm gençlerimiz için yeni iş imkânları ve bölge, ülkemiz için yeni aş fırsatları sağlarken Türkiye’nin tarımından turizmine kadar her alanda bütünsel kalkınmaya hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları için bugüne dek 2 bin 300 adet yolcu vagonu imalatı, 38 bin 490 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu gerçekleştiren TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğü ülkemizi raylı taşıtlar alanında dışarı bağımlılıktan kurtarırken milli ekonomiye de önemli katkılar sağlıyor. 2021 yılı itibariyle 95 araçlık 19 set milli elektrikli tren siparişi alındı ve seri üretim süresi içerisinde satın alma faaliyetlerine de başlandı. Milli tren üretimi ile birlikte TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğümüz ayrıca alüminyum araç gövdesi üretim yeteneğine de kavuştu. Projemizde yerlilik oranı yüzde 60 olan milli elektrikli tren setinin seri üretimi ile birlikte yerli üretimin projede ki payını yüzde 80’e ulaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.