İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Malatya’ya Dev Yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan, kamu ve özel sektör yatırımıyla yapımı tamamlanan 12 üretim tesisinin toplu açılışını yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin canlı yayınla bağlandığı törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Ticaret Borsası ve Lisanslı Depo A.Ş. (LİDAŞ) tarafından inşa edilen 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin de açılışı gerçekleştirildi. Toplam yatırım tutarı 13 milyon avroyu geçen ikinci bir deponun 2021 yılının ikinci yarısında Malatya’ya kazandırılacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60’tan fazlasını yapan Malatya’yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

KAMU VE ÖZEL SEKTÖR ELİYLE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya’da gerçekleştirilen Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Buradaki konuşmasında, tek bir toplu açılış töreniyle toplam bedeli 1 milyar 600 milyon lirayı aşan kamu ve özel sektör yatırımını Malatya ile buluşturduklarına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanayi ve teknolojide Yeşilyurt Türk Standartlar Enstitüsü Araç Kontrol Merkezinin de açılışının yapıldığını ifade etti. 

2021’DE İKİNCİ DEPO

Açılışı yapılan 5 bin ton kapasiteli kuru kayısı depolama tesisinin kayısı üreticileri ile tüccarına nakliye, depo kirası ve vergi alanlarında ciddi avantajlar getireceğine inandığını belirten Erdoğan, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle, toplam yatırım tutarı 13 milyon avroyu geçen ikinci bir depoyu daha inşallah 2021 senesinin ikinci yarısında şehrimize kazandırmayı ümit ediyoruz. Böylece kuru kayısıda dünya ihracatının yüzde 60’tan fazlasını yapan Malatya’yı bu alanda en üst lige taşımayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

DÜNYA PAZARINDA

Kayısı üreticilerine desteklerinin sadece depolama tesisleriyle sınırlı olmadığını anlatan Erdoğan, “Ülkemizin marka ürünlerinden biri olan kuru kayısının dünya pazarında gerçek değerinden işlem görmesini sağlamaya çalışıyoruz. Kayısı üreticilerimizin verdiği emeğin karşılığını alması ana önceliğimizdir.” dedi.

DEVRİM NİTELİĞİNDE

2020 yılında devrim niteliğinde bir adım atıldığına dikkati çeken Erdoğan, “Cumhuriyet tarihimizde ilk defa kuru kayısıyı Toprak Mahsulleri Ofisimizin alımlarına dahil ettik. Bu kapsamda 4 numara kuru kayısıda kilogram başına kükürtlenmiş için 21 liradan, gün kurusu için ise 23 liradan alım başlattık. Piyasaya denge getiren, belirsizliği sona erdiren bu çalışmanın kayısı üreticilerimizi de memnun ettiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu alımları devam ettirerek üreticimizi korumayı sürdüreceğiz. Malatyalı çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

“YATIRIM İŞTAHI GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Bakan Varank, tüm Türkiye’de yatırım iştahının güçlü şekilde devam ettiğini belirterek, “Malatya’daki OSB’lerde şuanda 51 fabrikanın inşaatları devam ediyor. Bugün 2019-2020 döneminde faaliyete başlayan fabrikalarımızın resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Sadece bu 12 fabrikada 410 milyon liralık yatırım yapıldı ve yaklaşık 3 bin vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu fabrikalarımızın birçoğu tekstil sektöründe ve 200 milyon dolar ihracat hedefi var.” ifadelerini kullandı.

12 ÜRETİM TESİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından video konferans yöntemiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bulunduğu Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesine bağlantı yapılarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı ve Malatya Ticaret Borsası ve Lisanslı Depo A.Ş. (LİDAŞ) tarafından inşa edilen lisanslı kuru kayısı deposunun da aralarında bulunduğu yapımı tamamlanan 12 üretim tesisi açıldı. 

Toplu açılış törenine eski TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, eski bakanlardan Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Erkan Kandemir, Cevdet Yılmaz, Mahir Ünal, Fatma Betül Sayan Kaya ile AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Vali Aydın Baruş da katıldı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.