İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Kuzey Marmara Otoyolu’nda sona yaklaştık”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu Kuzey Marmara Otoyolu İzmit Kavşağı-Akyazı Kesimi şantiyesini ziyaret ederek, çalışmaların son durumunu denetledi.

Ziyareti sırasında açıklamada bulunan Bakan Karaismailoğlu, Türkiye genelinde üç binin üzerindeki şantiye alanında salgınla ilgili tüm tedbirlerin alındığını belirterek, çalışmaların büyük bir özveri ve yoğunlukla devam ettiğini dile getirdi.

Bağlantı yollarıyla birlikte yaklaşık 400 kilometre uzunluğunda olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun yapım çalışmalarına 2013 yılı sonlarında başladıklarını hatırlatan Bakanımız, bugüne kadar 321 kilometresi tamamlanan projede, 6. kesimin 68 kilometre uzunluğundaki son bölümü olan TEM İzmit-1 ile Akyazı kavşakları arasını 21 Aralık’ta hizmete almayı hedeflediklerini söyledi.

D-100 ve TEM Otoyollarına alternatif olacak ve yakın zamanda hizmete girecek olan Kuzey Marmara Otoyolu’nda toplam 47 kilometrelik çift tüp viyadük, 16 kilometrelik çift tüp tünel olduğunu ifade eden Bakanımız, Dünyanın en uzun 4 şeritli otoyol tünellerinin bu projede bulunduğuna dikkat çekti. Akıllı otoyol olarak dizayn edilen projenin tamamen fiber optik altyapı ile donatıldığını dile getiren Bakanımız Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu’nda 134 tane değişken mesaj sistemi ve 193 tane değişken trafik işareti kullanıldı. 344’ü izleme bin 102’si olay algılama olmak üzere 3 bin 46 adet akıllı ulaşım sistemleri kameraları ile donatıldı. 36 adet meteorolojik ölçüm istasyonu ile tüm iletişim şartlarına hazır bir otoyol inşa edildi” dedi.

Açıklamalarının ardından bölgede incelemelerde bulunan Bakanımız, otoyolu araç kullanarak test etti.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.