İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Körfez Ulaştırma GATX vagonları için bakım anlaşması imzaladı

Tüpraş’ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma A.Ş., ABD merkezli global vagon sahibi ve kiracısı GATX vagonlarını kullanan akaryakıt taşımacısı Anapet Akaryakıt A.Ş ile bakım anlaşması imzaladı. Anapet’in kullandığı 84 akaryakıt vagonunun bakımı Körfez Ulaştırma’nın Kırıkkale Atölyesi’nde yapılacak.   

Tüpraş’ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki olan Türkiye’nin ilk özel demir yolu tren işletmecisi Körfez Ulaştırma, GATX vagonlarını kullanan demir yolu akaryakıt taşımacısı Anapet Akaryakıt A.Ş. ile düzenli bakım anlaşması imzaladı. 

 Anlaşma kapsamında, 100 binden fazla vagon sahipliğiyle dünyanın önde gelen yük vagonu işletmecilerinden ABD merkezli GATX’a ait 84 adet L4BH tipindeki akaryakıt vagonuna Körfez Ulaştırma’nın Kırıkkale’deki vagon bakım atölyesinde bakım hizmeti verilecek.

ECM standartlarına uygun en kapsamlı vagon bakım ve onarım atölyesi 

Atölyedeki teknik bakım işlemleri, Avrupa’da ve Türkiye’de demiryolu araçlarının bakımını yapmak üzere yetkilendirilmiş, ECM (Entity in Charge of Maintenance) sertifikasına sahip Demiryolu Lojistik firmasının deneyimli personeli tarafından yapılacak. 

Tüpraş’ın Kırıkkale Rafinerisi’nde yer alan atölye, 2021 yılı içinde teker çakma ve ilave teker torna ekipmanlarının devreye alınmasıyla birlikte Türkiye’de en yüksek iş hacimli ve gelişmiş atölyelerden biri olacak.

Körfez Ulaştırma ve Anapet’in imzaladığı anlaşmayla, akaryakıt vagonlarının düzenli bakımlarının uzman ekiplerce yürütülmesi sonucunda “daha emniyetli taşımacılık” misyonlarını da geliştireceklerini belirten Körfez Ulaştırma Genel Müdürü Tufan Başarır, “Anlaşma kapsamında, daha önce sadece Tüpraş ve Opet vagonlarına hizmet veren Tüpraş’a ait Kırıkkale’deki vagon bakım atölyesi, dış bir müşteriyi portföyüne katarak bu alandaki deneyimini diğer firmalara da açmış olacak.  Lojistik operasyonlarında emniyetli ve çevreci yöntemlerle, Türkiye’deki ECM standartlarına göre hizmet veren en kapsamlı vagon bakım ve onarım atölyesi olan atölyenin yüksek donanımı ve teknik hizmet kapasitesi, vagonların maksimum verimlilikte çalışmasını sağlıyor” dedi.

Körfez Ulaştırma A.Ş. Hakkında

 Tüpraş’ın yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Körfez Ulaştırma A.Ş. Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisidir. Tüpraş ürünlerinin demiryolu ile taşınması amacıyla ve Türkiye’de demiryolu yük taşımacılığında büyüme potansiyeliyle önemli bir rol oynama vizyonu ile kurulmuştur. Faaliyetlerine Aralık 2017’de başlayan şirket, bugüne kadar operatör ve organizatör sıfatıyla 5 milyon tondan fazla ürün taşıdı. 2020 yılında 1,5 milyon ton ürün taşıyan Körfez Ulaştırma, bu miktarın yüzde 77’sini kendi trenleri ile gerçekleştirdi. Körfez Ulaştırma A.Ş., sahipliğindeki 445 vagon ve 100-150 adet arasında değişen sarnıçlı TCDD vagonu ve TCDD’den kiralık 3, özmal 5 adet olmak üzere 8 adet dizel lokomotif ile faaliyetlerini yürütmektedir. 

GATX Rail Europe (GRE) hakkında

Merkezi Avusturya, Viyana’da bulunan GATX Rail Europe (GRE), sektördeki 120 yılı aşkın tecrübesiyle, dünyanın en büyük küresel yük vagonu işletmecilerinden GATX Corporation’ın iştirakidir. GRE, kapsamlı filosuyla ve yüksek hizmet kalitesiyle Avrupa’da 20’den fazla ülkede vagon kiralama faaliyetleri yürütmektedir. 26.000’den fazla sarnıç (tank taşıma vagonu) ve ağır yük vagonu ile farklı sektörlerden 220 müşteriye hizmet vermekte; deneyimli ve hizmet odaklı kadrosuyla her türlü demiryolu ulaşım ihtiyacına yönelik çevreci, emniyetli ve rekabetçi çözümler sunmaktadır. Avrupa genelinde lokal müşteri hizmet ağına sahip olan şirket, Polonya’da da vagon bakım ve montaj atölyesine sahiptir.

Anapet Hakkında

 2015 yılında, %100 Lokal Enerji iştiraki olarak faaliyete başlayan Anapet, demiryolu akaryakıt taşımacılığında Türkiye’de önemli bir konumdadır. 5 farklı tipte, 250 adetlik vagon filosuyla taşıma hacmini 2020 yılında 640 bin tona yükseltmiştir. Ekonomik ve en güvenli yol olan demiryolu taşımacılığında, ulusal ve uluslararası mevzuatlar, yönetmelikler çerçevesinde tehlikeli madde taşımacılığının gerektirdiği tüm hassasiyeti gösteren şirket, 5 farklı tipte vagonuyla ülkemizin demiryolu bağlantılı her tesisine uyum sağlayarak faaliyet göstermektedir. Anapet, 2019 yılında demiryolu sektöründe, dünya genelinde faaliyet gösteren GATX ile yaptığı yeni işbirliğiyle filosuna 85 adet yeni vagon katmıştır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.