İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Konya-Karaman Hızlı Tren test sürüşleri devam ediyor

Konya – Karaman Hızlı Tren Projesi kapsamında yapımı tamamlanan Sinyalizasyon Tesislerinin ETCS Seviye-1 tren dinamik test çalışmalarına 08.02.2021 tarihinde Çumra İstasyonundan başlandı.

Çumra istasyonundan başlayan Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı test sürüşleri 15 Mart’a kadar devam edecek.

Konya Karaman Hızlı Tren Projesi tamamlandığında Konya-Karaman arası 1 saat 15 dakika olan seyahat süresi 35 dakikaya düşecek.

Konya-Karaman hat kesiminde; altyapı, üstyapı, elektrifikasyon işleri ile istasyon düzenleme işlerinin tamamlanmasının ardından hat elektrikli olarak işletmeye alınmıştı. Sinyalizasyon çalışmalarının da tamamlanmasının ardından hat üzerinde sinyalizasyon testlerine  “Seviye-1 Test” olarak Çumra İstasyonunda başlandı. Sinyalizasyon sistemi test prosedürüne uygun olarak yürütülen çalışmalarda açık hat ve istasyon içi sinyalizasyon sistemlerini ayrı ayrı testleri demiryolu aracı ile yapılıyor. İlk olarak Kaşınhan-Çumra İstasyonları arasında başlanan dinamik tren testleri devam edecek.

102 km ve 200 km/s uygun olarak inşa edilen hat kesiminde; 1.8 milyon m3 kazı, 1.7 milyon m3 dolgu, 74 adet köprü ve menfez, 11 adet yaya alt ve üstgeçidi inşa edildi.

Ayrıca Konya-Karaman-Ulukışla hattının diğer bölümü olan 135 kilometrelik Karaman-Ulukışla kesiminde ise çalışmalar devam etmekte olup, %73 fiziki ilerleme sağlandı. Proje kapsamında; 200 km/s hıza uygun olarak inşa edilen yeni demiryolunun yapımı ile 2 adet tünel, 12 adet köprü, 44 adet alt-üstgeçit ve 141 adet menfezin yapımı da planlandı. Sinyalizasyona yönelik tasarım çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında Konya-Karaman-Adana arasında 200 km/s hıza uygun hızlı tren hattı inşa edilmesiyle birlikte; Konya ve Ulukışla üzerinden gelen yüklerin Mersin ve İskenderun limanlarına daha hızlı aktarılması ve günlük 34 çift tren olan hat kapasitesinin 3 kat arttırılması hedeflendi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.