İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

KKTC Lefkoşa Acil Durum Hastanesi hizmete açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Lefkoşa Acil Durum Hastanesi törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil durum hastanesinin Türkiye’nin, KKTC ile dayanışmasının en önemli nişanesi olduğunu ifade etti.


Türkiye’nin KKTC’de yaptırdığı 100 yataklı Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nin açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Eşi Sibel Tatar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, TBMM Başkanvekili Celal Adan, TBMM Eski Başkanı Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeleri İsmail Kahraman, Mehmet Ali Şahin, Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz’ün katılımıyla gerçekleştirildi. 


‘’KKTC ile dayanışmanın en önemli nişanesi’’
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Hastanenin açılışının Kıbrıs Türklerinin haklı mücadelesini 37 yıl önce zaferle taçlandırıldığı 15 Kasım gününe denk gelmesi bizleri ayrıca memnun ediyor” dedi. Açılışı yapılan acil durum hastanesinin Türkiye’nin, KKTC ile dayanışmasının en önemli nişanesi olduğunu ifade eden Erdoğan, koronavirüs ile mücadele döneminde KKTC’nin de yardımına koştuklarını söyledi. Erdoğan, ilaç, tıbbi cihaz, malzeme ve ekipman başta olmak üzere sağlık alanında gereken her türlü desteği sağladıklarını anlatarak, bu çerçevede KKTC’ye 149 milyon lira ayni ve nakdi katkı yaptıklarını kaydetti.

Hastane 45 Günde Tamamlandı
Açılışı yapılan hastanede kullanılmak üzere tam donanımlı 5 adet ambulans hediye ettiklerini de belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Acil Durum Hastanemizde 6 ameliyathane ve bunların destek birimleri, 1 adet MR, 2 adet röntgen, 1 adet bilgisayarlı tomografi ve 2 adet ultrason cihazı bulunuyor. Hastanemiz 24 adet yoğun bakım yatağı, 64 adet hasta yatağı, 12 adet acil müşahede yatağı olmak üzere toplam 100 yatak kapasitesine sahiptir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile gönül birliğimiz olmasa biz bu hastaneyi 45 gün gibi bu kadar kısa bir sürede tamamlayamazdık. Ama o gönül birliği, o kardeşlik bize hadi bakalım dedik ve sağ olsun müteahhit firmamızda burayı 45 günde tamamladı.’’

Sağlık Alanında KKTC ile Dayanışma Devam Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Başbakanlığındaki KKTC de salgınla mücadeleyi başarıyla yürüttüğünü dile getirerek, ‘’Sayın Tatar’ı bu hususta bir kez daha tebrik etmek istiyorum” dedi. Bundan sonra da sağlık alanında KKTC ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, ‘’Yeni bir sözümüz daha var. İnşallah şimdi bir de proje ihalesi tamam 500 yataklı bir hastaneyi daha Kuzey Kıbrıs’ımıza kazandıracağız. Modern mimari anlayışıyla tasarlanmış ve tek, iki kişilik hasta yatak odalarıyla her türlü tanı ve tedavi birimlerini bünyesinde barındıracak bu yatırıma inşallah yer tesliminden hemen sonra başlayacağız” diye konuştu.


‘’Biz her zaman et ve tırnak gibi beraberiz’’
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Covid-19 salgını  nın başlamasıyla olağanüstü bir süreç yaşadıklarına dikkat çekerek, bu süreci en iyi şekilde yönetmeye çalıştıklarını anlattı. Türkiye ile yakın işbirliği içinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, “Her sıkıştığımızda Sayın Erdoğan, Sayın Fuat Oktay ve Sayın Fahrettin Koca’ya ulaştık. Onlardan destek aldık” dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, “Bir kez daha Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür ederim. Sağlık sistemimiz güçlendi. KKTC güçlenmeye devam ediyor. Biz her zaman et ve tırnak gibi beraberiz. Hiçbir güç bizi birbirimizden koparamaz” diye konuştu.


‘’Dayanışma ve karşılıklı yardımlaşmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz’’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, törende yaptığı konuşmada “Dayanışma ve karşılıklı yardımlaşmaya en fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz. Güçlü bir sağlık sisteminin toplumlar için ne kadar hayati olduğunu, tüm dünyanın bizzat tecrübe ettiği bir dönemi yaşıyoruz” ifadesini kullandı. Her alanda olduğu gibi sağlıkta da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanında, Kıbrıs halkıyla dayanışma içinde olmanın öncelikleri arasında olduğunu ifade eden Bakan Koca, şöyle konuştu; ‘’Bu dönemde, ambulans uçaklarımızı seferber ederek sağlık durumu ağırlaşan Kıbrıslı kardeşlerimizin tedavilerine ana vatanda devam ettik. Pandemi döneminde tüm ülkelerce temininde sıkıntı çekilen maske, tulum gibi koruyucu malzemeler ile ilaçlar ve solunum cihazları ihtiyacını gidermeye çalıştık. Ambulans takviyesi yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın talimatıyla 500 yataklı olarak planlanan Lefkoşa Hastanes’inin proje ihalesi 9 Ekim’de yapıldı. Yapım ihalesi kısa sürede tamamlanarak inşaatına başlanacaktır. Bu süre zarfında arazinin imar, mülkiyet ve altyapı sorunları da çözülecektir. Modern mimari anlayışı ile tasarlanmış, her türlü tanı, teşhis ve tedavi birimlerini bünyesinde barındıran, Kıbrıs Türk halkına hak ettiği konforu yaşatarak sağlık hizmetinin sunulacağı bir hastane olacaktır.”

‘’Kalıcı hastaneler olarak inşa edildi’’

Acil durum hastanelerinin sadece özel durumlarda kapısını açıp sonra devre dışı olan mekanlar olarak tasarlanmadığını vurgulayan Bakan Koca, ‘’Salgın, deprem ve afet dışında da hizmet vermeye devam edecek kalıcı hastaneler olarak inşa edildi. Yoğun bakım ve palyatif bakım hastaları için önemli bir imkan sağlıyor. İleri düzey ameliyatlar ve girişimsel kalp müdahaleleri yapılabilecek, inme merkezi olarak faaliyet gösterecektir” dedi. Bakan Koca, “Bu hastanelerimiz, KKTC’nin sağlık sistemini güçlendiren müstesna yapı taşları olacaktır. Her iki sağlık tesisinin de Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin sağlık ihtiyaçlarını karşılama konusunda önemli bir hizmeti ifa edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve beraberindekilerle hastanenin açılış kurdelesini kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Sağlık Bakanı Koca daha sonra hastanede incelemelerde bulundu. 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.