İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli açıldı

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin açılması ile hattaki seyahat süresi 15 dakikadan 3 dakikaya indi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ankara-İstanbul ayrımı Güvem-Çerkeş Yolu üzerindeki tünelimizde 3 bin 600 metre ana yol ile birlikte, 2 bin 400 metre bağlantı yolu yer almaktadır. Açılışını yaptığımız yol ve tünellerimiz sayesinde; hattaki seyahat süresi, 15 dakikadan 3 dakikaya inecektir” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende, Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin açılışı ile konforlu, hızlı ve güvenli ulaşım imkanı doğduğunu belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin konforlu, hızlı ve güvenli ulaşım imkanı sunduğunu kaydetti. Yüksek rakım ve eğimden dolayı yoğun kış şartlarında zorlaşan yolculukların bundan sonra çok daha güvenli ve rahat bir şekilde sağlanacağını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Ankara-İstanbul ayrımı Güvem-Çerkeş Yolu üzerindeki tünelimizde 3 bin 600 metre ana yol ile birlikte, 2 bin 400 metre bağlantı yolu yer almaktadır. Açılışını yaptığımız yol ve tünellerimiz sayesinde; Çankırı’nın Çerkeş ilçesi ile Kızılcahamam arasındaki hatta seyahat süresi, 15 dakikadan 3 dakikaya inecektir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “ Yatırımlarımızı icra ederken sadece milletimize baktık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan tüm projelerde seviyesiz eleştirilerde bulunanlara aldırmadan milletin ihtiyaçlarına göre yatırımlara devam ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu şekilde konuştu:

“Havalimanlarımızdan hızlı tren hatlarımıza kadar diğer ulaşım araçlarının da bu derece etkin kullanılması kara yolu ağımızın yaygınlaşmasının bir sonucudur. Hepsi de birbirini tamamlayan bu ulaşım ağlarımız sayesinde hem insani gelişmişlik hem ekonomik altyapı bakımından geleceğimize çok daha güvenle bakabiliyoruz. Bir zamanlar inşa ettiğimiz yolları gösterip ‘buraya uçak mı indireceksiniz?’ diyorlardı. Bir zamanlar açtığımız tünellere bakıp ‘buraları patates, soğan deposu mu yapacaksınız?’ diye alay ediyorlardı. Bir zamanlar kurduğumuz köprüleri gösterip ‘buradan koyun sürüleri mi geçireceksiniz?’ diye dalga geçiyorlardı. Fakat bu eserler tamamlanıp hizmete açıldığında ilk ve en çok böyle diyenlerin oralardan istifade ettiğini gördük. Tıpkı geçmişte rahmetli Menderes’e, rahmetli Demirel’e, rahmetli Özal’a, bugün 10. vefat yıl dönümü olan rahmetli Erbakan Hocamıza yaptıkları gibi, bizi de bu tür seviyesiz tacizlerle yolumuzdan çevirebileceklerini sandılar. Ama biz yatırımlarımızı planlarken ve icra ederken sadece ve sadece milletimize baktık. Milletimizin neye ihtiyacı olduğuna, ne istediğine, neye layık olduğuna bakarak eserlerimizi birer birer ülkemize kazandırdık.”

“ Can ve mal kayıpları en aza indirgenecek”

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin zaman tasarrufu ve emniyet açısından taşımacılık sektörüne çok önemli katkılar sağlayacağını aktaran Karaismailoğlu, “ Yolumuzun kısalması ve konforlu hale gelmesiyle taşımacılık sektörümüz de verimli, tasarruflu bir çözüme ulaşmış olacaktır. Yüksek rakım ve eğimden dolayı yoğun kış şartlarında daha da zorlaşan yolculuklar, bundan sonra çok daha güvenli ve rahat bir şekilde sağlanacaktır. Yatırımlarımıza eklediğimiz Kızılcahamam-Çerkeş yolu ve Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli, özellikle ağır tonajlı araçların geçişinde yaşanan yoğunluktan kaynaklanan can ve mal kayıplarını en aza indirecektir” diye konuştu.

“Çerkeş İlçesi Ankara’ya daha hızlı ulaşacak”

Kızılcahamam-Çerkeş Tüneli’nin Çankırı’nın Çerkeş ilçesinin başkent Ankara’ya ulaşımında rahatlık sağlayacağını ifade eden Karaismailoğlu, “Kızılcahamam’ı, Çankırı’nın Çerkeş İlçesi’ne ve D-100 Devlet Yolu’na bağlayan tünelimiz ile birlikte 6 kilometrelik mevcut güzergâh, 2 bin 71 metre olarak inşa ettiğimiz tünelimizin hizmete girmesiyle birlikte, 2,4 kilometre kısalarak, 3,6 kilometreye inmiştir. Geçit vermeyen dağları tünellerle, akarsuları, vadileri köprülerle geçerek, gönülden gönüle yol oluyoruz. Kızılcahamam Çerkeş Tüneli ve bağlantı yollarının başta Ankara ve Çankırı olmak üzere tüm ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.