İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi ihaleye çıktı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı (CMDP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından desteklenen “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” düzenlenen törenle imzalandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ve belediye proje birimi personeli katıldı.

Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Abdulvap Yoğunlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı tarafından, TRB1 Bölgesinin (Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli) çekim merkezi niteliğindeki Malatya ve Elazığ illerinde daha dengeli bir yerleşme düzeninin sağlanması amacıyla CMDP kapsamında önemli projelere hibe desteği sağlandığını söyledi.

Yoğunlu, bu güne kadar 11 adet projenin desteklendiğini anımsatarak, “Destek alan kurumların eş finansmanı dâhil bölge ekonomisine 2020 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 166 milyon lira tutarında yatırım bütçesinin kazandırıldığı bu projelerde Ajansımız tarafından yaklaşık 104 milyon lira hibe desteği sağlanmıştır. CMDP kapsamında Ajansımız tarafından Malatya’da toplam 6 adet projeye hibe desteği sağlanmış olup Malatya ekonomisine 2020 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 100 milyon lira yatırım kazandırılan bu projelerde Ajans tarafından yaklaşık 61 milyon lira hibe desteği sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı. 

Çok önemli bir projenin imza töreni için bir araya geldiklerini ifade eden Yoğunlu, şöyle konuştu:

“Bakanlığımız tarafından onaylanan çok değerli bir projeyi hayata geçireceğiz. Bu kentsel tasarım projesi, hem Şire Pazarı’nın mevcut durumunu ilgilendirecek proje hem de kayısı ticaretine profesyonel bir altyapı kazandıracak, laboratuvar kazandıracak kayısı ticaretini uluslararası standartlara taşıyacak bir proje. İlimize hayırlı olmasını diliyorum. Büyükşehir belediyemizle birlikte tarım, saniye, turizm ve kentsel gelişim alanında işbirliğimiz devam ediyor. Ajans olarak bizler de büyükşehir belediyemizin değerli çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz. Bu çalışmalarından dolayı değerli büyükşehir belediye başkanımıza ve ekibine şükranlarımı sunuyorum.”

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan da yeni şire pazarının Malatya’nın uzun zamandan beri beklediği bir proje olduğunu kaydederek, “Bugün 100 bin tona yakın ihracatını gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 300 Milyon Dolar gelir elde ettiğimiz bir ürün artık bir bölge ürününe dönüşmüştür. Kayısı bu bölgede ki en önemli iyileştirme kaynağının başında gelmektedir” diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Malatya için çok önemli, elzem ve hayati değer taşıyan bir projenin daha imza töreni için bir araya geldiklerini belirterek, “Dünya kuru kayısı başkenti olan ve dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 80’nin Malatya’da üretildiği ve ihraç edildiği bir merkezde Malatya’ya yakışan, yaraşan bir şire pazarının olması çok elzemdi ve geçmişte yapılması gerekirken gecikmiş bir hizmet olarak değerlendiriyoruz. Projede paydaş olan Fırat Kalkınma Ajansı’na ve bu iş için emek harcayan belediye çalışanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından “Kayısı Kent ve Ticari Merkez Projesi” diğer adı ile “Malatya Yeni Şire Pazarı Merkez Hizmet Binası Projesi” Gürkan ve Yoğunlu tarafından imzalandı.

İhalenin detayları;

KAYISI KENT VE TİCARİ MERKEZ PROJESİ YAPIMI yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir.  İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İhale Kayıt Numarası:2021/203180
1-İdarenin
a) Adresi:İnönü Mahallesi İnönü Caddesi No:182 44080 YEŞİLYURT/MALATYA
b) Telefon ve faks numarası:4223771391 – 4223778907
c) Elektronik Posta Adresi:destekhizmetleri@malatya.bel.tr
ç) İhale dokümanının görülebileceği internet adresi:https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/


2-İhale konusu yapım işinin

a) Niteliği, türü ve miktarı:10000 m2 inşaat alanına ticari merkez yapımı
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
b) Yapılacağı yer:Malatya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde
c) İşe başlama tarihi:Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde
yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.
ç) İşin süresi:Yer tesliminden itibaren 450 (DörtYüzElli) takvim günüdür.


3- İhalenin

a) Yapılacağı yer:İnönü Mahallesi İnönü Caddesi No:182 Yeşilyurt/MALATYA
b) Tarihi ve saati:03.05.2021 – 10:30
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.