İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri Yolu hizmete açıldı

Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri Yolu; Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu ve yetkililerin katılımıyla 7 Kasım Cumartesi günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan

Kahramanmaraş-Göksun arasındaki yolun adını “Edebiyat Yolu” olarak belirlediklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kahramanmaraş’ta tüm Türkiye’nin gurur abidesi olan eserin açılış heyecanını yaşıyoruz. Peyderpey trafiğe açılan Kahramanmaraş-Göksun Yolu’nun tamamını resmen açıyoruz. Toplam 64,1 kilometre uzunluğundaki bu yolda 11 adet tünel, 2 adet viyadük, 3 adet köprü ve 6 adet köprülü kavşak bulunuyor. Bu yol ile yıllık toplamda 130,3 milyon lira tasarruf ediyoruz” dedi.

Kahramanmaraş-Göksun Yolu

Cumhurbaşkanı Erdoğan; 4 milyar 671 milyon liralık yolun Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep Devlet Yolu ile birleşerek Kahramanmaraş’ı çok daha farklı bir noktaya taşıyacağını da sözlerine ekledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ise güzergâhın; Orta Karadeniz sahili ve İç Anadolu Bölgesini Kahramanmaraş üzerinden Akdeniz limanlarına, aynı zamanda Anadolu’dan Suriye sınır kapılarına ve Ortadoğu ülkelerine bağlayarak daha kolay ve güvenli bir ulaşım imkânı sağlayacağını ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu

Bakan Karaismailoğlu, “Bugün milli mücadele tarihinde şanlı bir iz bırakan Kahramanmaraş’a ve gönlü güzel insanlarının hayatına refah katacak bir projeyi sizinle birlikte hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yapımı tamamlanan Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri Yolu ile yol uzunluğunu 80 kilometreden, 64 kilometreye düşürdük. Bugünden itibaren vatandaşlarımız, daha evvel 80 dakikada kat ettikleri yolu, yarısı kadar bir zamanda, yaklaşık 41 dakikada kat edecekler. Projemiz ile okuluna, işine, tarlasına giden, ürününü pazara götüren insanlarımızın hayatına büyük bir kolaylık getirip, zamandan tasarruf etmelerini sağlayacağız” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı, yolun açılış kurdelesini keserek “hayırlı olması” temennisinde bulundu.

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı aracı ile açılışı yapılan Edebiyat Yolu’nda kısa bir tur attı.

Kahramanmaraş-Göksun-Kayseri yolundaki tünellere Kahramanmaraşlı şair ve yazarların adı verildi.

Aşık Mahsuni Şerif,

Abdurrahim Karakoç,

Sezai Karakoç,

Bahaettin Karakoç,

Erdem Beyazıt,

Necip Fazıl Kısakürek,

Rasim Özdenören,

Alaeddin Özdenören,

Cahit Zarifoğlu,

Hayati Vasfi Taşyürek,

Nuri Pakdil,

Akif İnan ve Ali Kutlay

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.