İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

İzmir’de toplam 5 bin konutluk deprem dönüşümü projesi 1 ay içinde başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Afet Koordinasyon Merkezi toplantısında açıklama yaptı. İzmir’de yıkıma neden olan depremde arama kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının ardından şu başlıklara değindi;

“İzmir’de toplam 5 bin konutluk deprem dönüşümü projemizin inşasına 1 ay içinde başlıyoruz. 5 katı geçmeyecek binalarımız yerel mimariye uygun, tüm sosyal donatıların yer aldığı örnek bir yapıya sahip olacak. Konutları 1 yıl içinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

“AFAD’dan hak sahibi olan vatandaşlarımıza konut maliyetinden yüzde 50’ye varan indirim yapılacak ve vatandaşlarımız 2 yıl ödemesiz, 18 yıl sıfır faizle ev sahibi olacak.”

“Binası ağır hasarlı olmayan ancak riskli yapı olarak projeye dahil olan vatandaşlarımızın dönüşüm çalışmaları da Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz bünyesinde yürütülecek ve onlar da aylık kiranın da altında bir bedelle ev sahibi olabilecekler.”

“Vatandaşlarımız kira ve taşınma yardımı, konteynır kentte konaklama ya da başka ihtiyaçlarına ilişkin talep ve başvurularını koordinasyon çadırlarımız, kaymakamlıklarımız veya İzmir Valiliği’nin sayfası http://izmir.gov.tr adresi üzerinden yapabilirler.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.