İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

İnşaasını YDA’nın yaptığı Türkistan Uluslararası Havalimanı açıldı

Türkistan’ı dünya ile buluşturacak Türkistan Uluslararası Havalimanı Elbası Nursultan Nazarbayev tarafından açıldı. Nursultan Nazarbayev’in beğenisini kazanan Havalimanı, Kazakistan’ın ilk Greenfield Havalimanı olma özelliği taşıyor.

11 ay gibi rekor sürede tamamlanan Havalimanı açılışında bilgi veren YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, sıfırdan inşa ettikleri Havalimanın sadece Kazakistan’ın değil bölgenin Sovyet döneminden sonra inşa edilen ilk Greenfield havalimanı olma özelliği taşıdığını söyledi. Arslan: “ Kamu Özel Ortaklığı (PPP) modeliyle ve %100 özel sektör sermayesi ile yapılan bu önemli yatırımın bölgenin dünya turizmine açılmasını sağlayarak, istihdam ve gelirlerinin artmasıyla bölgenin ekonomik kalkınmasına da ivme katacağına inanıyoruz. Sadece inşaat döneminde 1300’ü Kazak olmak üzere 1500 kişiye istihdam imkanı sağlayan proje; işletme döneminde de 750 Kazak vatandaşına iş imkanı sağlayacak. Elbette, 18 yılı aşkın süredir ikinci vatanımız olan gördüğümüz Kazakistan’da yaptığımız başarılı projelere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Türkistan Uluslararası Havalimanı

Yıllık 3 Milyon Yolcu Kapasitesi

PPP modeliyle yapımı tamamlanan Türkistan Uluslararası Havalimanı projesinde 905 hektar üzerine, 3300 m uzunluğunda pist, 2 adet taxiway, 1 servis alanı, 7 adet geniş gövdeli uçağın park pozisyonunda sığabildiği büyüklükte apron, 10,500 m2 bir havalimanı terminali ve 12.800 m2 ek bina bulunuyor. Türkistan Uluslararası Havalimanı’nın yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olması bekleniyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.