İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Iglo Architects’ten Multifonksiyonel Bir Endüstri Yapısı: Ansan Üretim ve Yönetim Merkezi

Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilecek Ansan üretim ve yönetim binası projesinin tasarlanma sürecini endüstri yapılarındaki ulusal ve uluslararası başarılarıyla dikkat çeken Iglo Architects üstlendi.

Banyo ve mutfak aksesuarları üreticisi Ansan Metal ve Plastik firması, Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde yer alacak 25.000 metrekarelik üretim ve yönetim binasının tasarlanma sürecini Türkiye’de konunun yetkin mimarlık ve tasarım ofislerinden biri olan Iglo Architects ile yürütüyor.

Tasarım süreci Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar Karoğlu ortaklığındaki Iglo Architects tarafından üstlenilen Ansan Üretim ve Yönetim Merkezi binası, barındırdığı üretim, yönetim ve sosyal alanlarıyla multifonksiyonel bir endüstri binası olarak tasarlanmış. Yapıda konferans salonları, showroomlar, ofisler, müşteri ağırlama mekanları ve sosyal alanlar yer alırken arazideki kot farklılıkları kullanılarak katlara araç ulaşımı sağlanmış. Sosyal alanlar ise cephelere eklenen teraslar ile nefes alınabilecek mekanlara dönüştürülerek çözümlenmiş.

2021 yılının son çeyreğinde inşaatına başlanacak olan Ansan Üretim ve Yönetim Merkezi, firmanın uluslararası tasarım çizgisini yansıtan, dünya standartlarında bir endüstri yapısı olarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Iglo Architects, 2001 yılında Zafer Karoğlu ve Esen Akyar tarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye’deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor; müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

Iglo Architects tasarımı Cimpor Çimento Fabrikası 2011 yılında, Mecaplast Ar-Ge yapısı 2012 yılında, Logipark Lojistik Tesisleri ise 2013 yılında Arkiv Seçkileri arasına girdi. P Blok Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon Stüdyosu 2010 Intera İç Mimarlık Ödülleri’nde ‘Ofis’ kategorisinde birinci, 2013 Leaf Interior Design Awards’ta ise ‘Yılın Ticari Yapısı’ kategorisinde finalist oldu. Tuzla’da tasarlanan Logipark Lojistik Tesisleri ayrıca 2013 Arkiv İşveren Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ICI Fabrika ve Yönetim Binası projesi, 2014 yılında Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde de finale kalma başarısını gösterirken, 2015 yılında Sign of the City gayrimenkul ödüllerinde “Devam Eden Projeler” kategorisinde En İyi Endüstri Yapısı ödülüne layık görüldü; aynı yıl, tüm dünyadan uluslararası mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı prestijli paylaşım portali World Architecture Community’nin 19. Proje döngüsünde de kazanan projeler arasında yer aldı. Iglo Architects tasarımı Parsan Genel Müdürlük ve İdare Binası, Cityscape 2015 Mimarlık Ödülleri’nde “Geleceğin Ticari Yapıları” kategorisinde finale kalırken, ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile Ortana Fabrika ve Yönetim Binası projeleri, The Plan ödüllerinde “Production” kategorisinde finalist olma başarısını gösterdi. 2016 MIPIM ‘’Best Futura Project’’ kategorisinde Türkiye’den seçilen tek finalist olarak ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile yarıştı. ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi “Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde 2017 iF Design Ödülü’ne layık görülürken, 2A Asia Architecture Awards 2017’de finalist olarak yarıştı. Anatolia Tiles projesi 2016 American Architecture Prize ‘’Honorable Mention’’ ödülünün sahibi oldu. Son olarak İzmir Satış Ofisi projesi “Office” kategorisinde, Anatolia Tiles projesi ise “Factories” kategorisinde 24th Cycle of World Architecture Awards’a layık görüldü.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.