İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Iglo Architects imzalı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü’nün birinci fazı tamamlanıyor!

Birinci faz inşaatının tamamlanmasının ardından Ağustos ayında faaliyete geçecek olan Iglo Architects imzalı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü, tümüyle sürdürülebilir bir endüstri yapısı olmasıyla dikkat çekiyor.

Birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, HEG Gıda yatırımıyla Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen, yaklaşık 130.000 m² inşaat alanına sahip tümüyle sürdürülebilir bir döngü oluşturan tasarımıyla HEG Gıda Balıkesir Kampüsü projesine imza atıyor. Dondurulmuş organik gıda üretim tesisi kurmak için 2017 yılında projelendirilmesine başlanan HEG Gıda Balıkesir Kampüsü’nün birinci faz inşaatının tamamlanmasının ardından Ağustos ayında açılışının yapılması planlanıyor. DGNB Alman Yeşil Bina Sertifikasyonu kriterlerine göre projelendirilen ve 130.000 m² kapalı alanlı olacak şekilde planlanan tesisin 65.000 m²’lik birinci fazı Ağustos ayında faaliyete geçecek.

HEG Gıda Balıkesir Kampüsü projesinde yönetim binası, operasyonel ofisler, açık ve kapalı sosyal alanlar, satış mağazası, unlu mamül üretim alanları ile lojistik bölümler birinci faz aşamasının tamamlanması ardından açılışı yapılacak kısımlar dahilinde yer alıyor. Tesisin tüm fazlarının ise önümüzdeki üç yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Eğimli bir arazi üzerine büyük bir kütleyle inşa edilen projenin dezavantaj olarak görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran Iglo Architects, yapıyı katmanlara ayırarak büyüklük algısını düzenlemiş ve kabuğu binanın çok fonksiyonlu yapısını reddetmeden, hem ayrıştırıcı hem de birleştirici bir kimlikte tasarlamış. Her katı son derece detaylı çalışılan bu kütleler, fonksiyonlarına göre ayrıştırılmış. Yapı kültelerinden birinde üretim alanları, yaklaşık 500 kişilik çalışanların sosyal ihtiyaçlarının çözümü ve hijyen ile ilgili fonksiyonlar bulunurken,  ağırlıklı olarak lojistik ve sevkiyat birimlerini barındıran diğer kütlede ise yönetim binası, otel, matbaa, organik market ve kapalı otoparklar yer alıyor. Dünya markalarına üretim yapacak tesiste, gezen tavuk yumurtası, gezen inek sütü, meyve, sebze ve tahıl ürünleri üretimlerde kullanılacak. Tesis bünyesinde yer alan matbaada üretilecek ürün ambalajları da dahil olmak üzere tüm ürünler tamamen organik olacak.

Hijyen ve Gıda Güvenliği En Önemli Kriterler

Hijyen ve gıda güvenliğinin en önemli tasarım kriterleri olduğu HEG Gıda Balıkesir Kampüsü’nde, yüksek teknolojiden faydalanılıyor. Yalnızca ilgili kişilerin ilgili oldukları alanlara erişebileceği kampüste, fabrika sahasına alınmasına izin verilen araçlar da özel bir sistemle dezenfekte edildikten sonra alana girebiliyor. DGNB yani Alman yeşil bina prensiplerine göre planlanan yapı, endüstri yapıları arasında bu prensiplerle tasarlanan dünyadaki tek yapı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Balıkesir’in Ekonomisini Güçlendirecek

Balıkesir’e önemli bir istihdam kaynağı sağlayacak olan HEG Gıda Balıkesir Kampüsü, ayrıca kadın istihdamının artırılmasına yönelik hedeflere de sahip. Bunun yanında, civardaki toprak sahiplerine ve köylere çeşitli eğitim ve destekler verilerek bölgenin kalkınmasına önemli bir katkı sağlanacak.

Sürdürülebilirliğin temel alındığı HEG Gıda Balıkesir Kampüsü üretimde ortaya çıkacak bütün proses atıkları ve enerjinin kayıpsız olarak kullanılacağı bir sistemle tasarlanmış. Çevreyi kirletmeyen, neredeyse hiç atık üretmeyen, son derece temiz, dünyada örneği az olan bir yapı olarak da farkını ortaya koyan HEG Gıda Balıkesir Kampüsü, çevre dostu bir endüstri yapısı olmasının yanında Balıkesir’e sağlayacağı katkılarla da bölgenin ekonomisini güçlendirecek.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.