İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Horzum-Alayaka’da yıl sonu su tutulacak

Manisa Alaşehir’de 1810 dekar tarım arazisini modern sulama ile tanıştıracak Horzum-Alayaka Barajı’nda sona yaklaşıldı. Gövde dolgusu tamamlanan barajda ön yüz beton kaplama çalışmaları bitirilecek ve yıl sonunda su tutulacak.

Manisa Alaşehirli çiftçiye DSİ’den müjde. Manisa 1810 dekar araziye can suyu verecek Horzum-Alayaka Barajı bu yıl tamamlanıyor. Hedef yıl sonunda barajda su tutmak.

Yüzde 61’i tamamlandı

Alayaka Köyü’nün güneybatısındaki Karabalçık Deresi üzerinde inşa edilen baraj gövdesi ön yüzü kaya dolgu tipinde projelendirildi. Temelden yüksekliği 38 metre olan Horzum-Alayaka Barajı’nın gövdesi için 700 bin m3 dolgu yapıldı. Dolusavak ve gövde dolgu imalatları tamamlanan barajda yakında ön yüz beton kaplama çalışmalarına başlanacak.

Horzum-Alayaka Barajı’nda 740 bin m³ su tutulacak.  Proje verimli 1810 dekar tarım arazisini basınçlı borulu sistemle sulayacak. Alaşehirli çiftçi hem tarlalarını daha ucuz maliyetle sulayacak, hem de sistemli sulama neticesinde verim artışı elde edecek. 2021 yılı rakamlarıyla yılda 2,3 milyon lira ek gelir artışı bekleniyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.