İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Hatay, mobilya üssü oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 187 milyon TL’lik desteğiyle kurulan Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi’nin (MOBSAN) açılışını yaptı. Ahşap işlemeciliğinin Habib-i Neccar’ın mirası olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehrin muhtelif bölgelerinde, çoğu da uygun olmayan yerlerde ve verimsiz şartlarda çalışan mobilyacılarımız, toplam 200 bin metrekare kapalı alana sahip bu sitede, en modern şartlarda üretime devam edecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçirilen bu projenin Hatay’a ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu. 100 fabrikadan oluşan, 10 bin istihdam ve 500 milyon dolar ihracat yapması hedeflenen MOBSAN, Hatay’ın mobilya ihracatı 7 kat arttıracak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da MOBSAN, Hatay Stadı, BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Depolama ve Gazlaştırma Tesisi Hizmete Alımı ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış törenine katıldı.

AKDENİZ’İN İNCİSİ

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’ın Akdeniz’in incisi, tarihin, kültürün, dayanışmanın şehri olduğunu belirterek, “Her bir ilçesindeki, her bir mahallesindeki, her bir hanesindeki kardeşlerimi gönülden selamlıyorum. Bugün bizi bir kez daha muhabbetle bağrına bastığı için Hatay’a teşekkür ediyorum. Türkmen’i, Kürt’ü, Arap’ı; Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Musevi’siyle Hatay’ımız, hoşgörü ve barış içinde yaşama kültürünün sembolüdür.” dedi.

HABİB-İ NECCAR’IN MİRASI

Ahşap işlemeciliğinin Hatay’a Habib-i Neccar Hazretlerinin mirası olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin önemli mobilya üretim ve ahşap işlemeciliği merkezleri arasında yer alan Hatay’ın, açılışını yapacağımız Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi ile bu alanda yeni bir atılım yapacağına inanıyorum. Şehrin muhtelif bölgelerinde, çoğu da uygun olmayan yerlerde ve verimsiz şartlarda çalışan mobilyacılarımız, toplam 200 bin metrekare kapalı alana sahip bu sitede, en modern şartlarda üretime devam edecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle hayata geçirilen bu projenin Hatay’a ve sektöre hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

HATAYSPOR’A STAT

Erdoğan, Hatay Stadı’nın, 26 bin 600 kişilik kapasitesiyle şehre yakışır bir eser olduğunu kaydederek “TOKİ tarafından inşa edilen bu güzel stadımızın, bordo-beyaz renkleriyle gönüllerimizde taht kuran Hatayspor’un başarılarının coşkusuyla şenleneceğine inanıyorum.” dedi.

ERTUĞRUL GAZİ GEMİSİ

Hizmete alınma sevincini paylaşacakları bir diğer yatırımın, BOTAŞ’ın Dörtyol Terminali’ndeki yüzer LNG depolama ve gazlaştırma tesisine sahip Ertuğrul Gazi gemisi olduğunu belirten Erdoğan, “Kendi sınıfında son teknolojiyle inşa edilen Ertuğrul Gazi gemisi, ihtiyaca göre Dörtyol veya Saros terminallerinde günlük 28 milyon metreküp kapasitesiyle gazlaştırma işlemi yapabilecek. Kendi bayrağımızla hizmet verecek Ertuğrul’un bir diğer özelliği de kamyon, tank ve gemilere doğrudan yükleme yapabilme kabiliyetine sahip olması. Uzunluğu 295 metre, genişliği 46 metre olan bu gemi, gazlaştırma kapasitesi itibarıyla ülkemizin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasını karşılama imkanına sahip.” diye konuştu.

ESER VE HİZMET SİYASETİ

Türkiye’yi, eser ve hizmet siyasetiyle, Cumhuriyet döneminde yapılanların tamamını beşe, ona katlayacak yatırımlara kavuşturduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 81 vilayetinin her birini, eğitimden sağlığa, ulaştırmadan enerjiye, spordan sosyal desteklere kadar her alanda en gelişmiş altyapıyla, en ileri hizmetlerle donattıklarını söyledi.

4 OSB, 2 TEKNOPARK

Erdoğan, bu kapsamda sanayi alanında Hatay’a son 19 yılda 4 yeni Organize Sanayi Bölgesi, 2 teknopark, 2 araştırma geliştirme merkezi, bir tasarım merkezi kurduklarına dikkati çekerek “Şehrimizdeki aktif sigortalı sayısı 2002 yılında 174 bin kişi iken, bu rakam yaklaşık 2 kat artışla 343 bin kişiye ulaştı. Biz laf siyaseti değil hizmet siyaseti yapıyoruz. Biz boş teneke gibi gürültü çıkarmıyor, eser inşa ediyoruz.” dedi.

TÖRENE MOBSAN’DAN KATILDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, törene bakanlığının desteğiyle inşa edilen 100 fabrikanın bulunduğu MOBSAN’dan katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Varank, alanın 465 bin metrekare üzerine kurulu olduğunu anlatarak “Tam 100 fabrikadan oluşuyor. Bu fabrikaların 85 tanesi şu anda üretime geçti. 15 tanesi taşınma aşamasında, şu anda 6 bin Hataylı kardeşimiz burada çalışıyor.” diye konuştu.

500 MİLYON DOLAR İHRACAT

Varank, MOBSAN’da en az 10 bin istihdam ve 500 milyon dolar ihracat hedeflendiğini vurgulayarak “Buraya sizin talimatlarınızla hem alt hem üst yapısına büyük destekler verdik. Sayın Cumhurbaşkanım böyle güzel bir eseri sizin riyasetinizde Türkiye’ye kazandırmaktan gerçekten gurur duyuyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Varank ve beraberinde AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci ve site yönetim kurulu üyeleri açılış kurdelesini kesti.

HATAY’I MOBİLYA ÜSSÜ YAPACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın vizyon projeleri arasında yer alan MOBSAN, Hatay’ı bir mobilya üssü haline getirmeyi hedefliyor. Bakanlık tarafından yaklaşık 187 milyon TL kredi kullandırılarak inşa edilen MOBSAN, Türkiye’nin en büyük ihtisas sanayi sitesi olacak.

İHRACATI 7 KAT ARTTIRACAK

MOBSAN, güneş enerjisi sistemi ile elektrik üretimine uygun olarak planlandı. Spor tesisi, restoran, cami gibi sosyal donatı alanları bulunan sanayi sitesinde, meslek eğitim merkezi planlanan bölgede meslek lisesi mezunlarına 6 aylık bir eğitim verildikten sonra bölgede işe başlamalarına imkan sağlanacak. MOBSAN ile Hatay’ın mobilya ihracatının 7 kat artması, mobilya sektöründe iç ve dış pazarda söz sahibi olunması hedefleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törende resmi açılışı yapılan diğer tesisler şöyle:

Çevlik-Kale mahalleleri arasındaki 26 kilometrelik yol,

Tarihi Hatay Meclis binasının restorasyonu,

Madenli Yat Limanı ve Su Sporları Merkezi,

Toplam bin 281 dersliğe sahip 81 yeni okul,

89 okulun deprem güçlendirmesi,

Birinci basamak sağlık hizmeti verecek 12 tesis ile diğer sağlık yatırımları,

Belen Belediyesi Millet Bahçesi, 15 Temmuz Parkı ve Atatürk Parkı,

Altınözü Belediyesi 15 Temmuz Milli İrade Parkı ve Millet Bahçesi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.