İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Global asansör sektörü, 2022’yi bekliyor!

Son fuarın ticaret rüzgarını arkasına alan sektör, ihracatta yeni başarı hikayeleri yazmaya hazırlanıyor…

Aksam üretimi, asansör tasarımı ve montajı ile asansör bakım ve onarımı ana kollarında faaliyet gösteren Türkiye Asansör Sektörü, 2020 ihracatını bir önceki yıla göre 20,5 milyon dolar arttırarak 250 milyon dolara çıkardı. 2019 yılındaki son fuarda 96 ülkeden çoğunluğu doğrudan satın almacı 28 bin 868 profesyonel ziyaretçiyi ağırlayan Uluslararası Asansör İstanbul’un bu başarısı, sektörün 2020 dış ticaretine de olumlu yansıdı. 134 milyon dolar cari fazla veren Türkiye Asansör Sektörü’nün 2020 yılında en çok satış yaptığı Rusya, Suudi Arabistan, Mısır, İran, Irak, Ukrayna gibi ülkeler, aynı zamanda Asansör İstanbul 2019’a en çok ziyaretin gerçekleştiği yerler oldu.

Ülkemizde aktif durumda bulunan 600 bin asansör her gün milyonlarca insanın bina içinde dikey ulaşımını sağlıyor. Ortalama 1 – 1,5 milyar dolarlık bir pazara sahip Türkiye asansör sektörünün 2019 ihracatı 229.460.456 dolar, ithalatı ise 98.641.656 dolar olarak gerçekleşti. Aynı yıl gerçekleşen Uluslararası Asansör İstanbul fuarının ticaret rüzgarını da arkasına alan sektör, 2020 yılını toplam 249.978.981 dolar ihracat ve 116.078.004 dolar ithalatla kapattı. Yeniden şekillenen dünya tedarik zincirinde Türkiye’nin önemli bir konuma geldiğini söyleyen Tarsus Turkey Fuarlar Direktörü Seda Bozkurt, “Pek çok sanayi kolunda olduğu gibi asansör aksam üretimi konusunda da yerli firmalarımız sürekli yükselen bir grafik sergiliyor. Üstelik bu büyüme, sektörün fuarıyla da birlikte gerçekleşiyor. Güncel verilere göre, Türkiye Asansör Sektörü’nün en çok ihracat yaptığı ülkeler ile fuarımıza yurt dışından en çok ziyaret gerçekleştirilen ülkeler önemli bir paralellik gösteriyor. 2020 ihracatını bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 arttırma başarısı gösteren yerli üreticilerimiz, bu yıl pandemi nedeniyle ötelenen küresel ölçekli satın alma taleplerini, 2022 Mart’ında 17.’sini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Asansör İstanbul’da karşılamaya hazırlanıyor” dedi.

Tarsus Turkey Fuarlar Direktörü Seda Bozkurt

Uluslararası Asansör İstanbul, dünya asansör sektörünün 2022 yılındaki ilk yüz yüze ticaret buluşmasında, katılımcılarına eşsiz ticaret fırsatları sunacak. Milyonlarca dolarlık ticaret anlaşmasına ev sahipliği yapması beklenen fuarda; konut ve ticari bina asansörleri, hastane asansörleri, ev içi asansör ve kişisel taşıyıcılar, oto asansörleri, yük ve servis asansörleri, engelli asansörleri, yürüyen merdiven ve yollar gibi farklı kategorilerde tüm aksamların, en yeni ürün, makine, malzeme, ekipman ve teknolojileri bir arada sergilenecek. Fuarda ayrıca, temassız çağrı sistemiyle çalışan asansörlerden, bakteri ve mikrop oluşumunu engelleyen yenilikçi tasarımlara, kendi kendini temizleyen kabinlerden, buton yerine hologram teknolojilerine sahip asansörlere kadar pandemi sürecine yönelik farklı çözümler de ziyaretçilerle buluşacak.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.