İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“GES ve RES ile yılda 200 milyon gelire kavuşacağız”

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Başkan Mustafa Demir, Güneş Enerji Santrali (GES) ev Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile ilgili çalışmalarının olduğunu belirterek, “Samsun Büyükşehir Belediyesi, yılda 150 milyon ile 200 milyon TL arası gelire kavuşacak” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat Ayı kapanış toplantısı bugün Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda yapıldı. 41 maddenin görüşüldüğü mecliste konuşan Başkan Mustafa Demir, bakanların desteği ile kente 3 yatırım daha kazandıracaklarını ifade etti. Madde bağımlılarına yönelik tedavi ve rehabilitasyon merkezi için kampüs projesini hayata geçireceklerini dile getiren Başkan Demir, “Yerini de tespit ettik ve çalışmalarına başladık.  Bu arada enerji üretimiyle ilgili Türkiye’nin en büyük GES projesini haziran ayında ihale ettirmek için hazırlıyoruz. Toplamda 80 megavat enerji üreteceğiz. Ürettiğimiz elektrikle giderlerimizi mahsuplaştırma yapacağız. Rüzgar Enerji Santrali RES ile ilgili de bir çalışmamız var. Samsun Büyükşehir Belediyesi, yılda 150 milyon TL ile 200 milyon TL arası gelire kavuşacak.  Mevcut bütçemizin 5’te biri kadar tek kalemde gelirimiz olacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi olarak birçok çalışmayı kendilerinin yaptığını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Park bahçe bakım, budama, sulama ve gübrelemeyle ilgili işlemler daha önce ihale edilip firmalara yaptırılıyordu. Şimdi bu hizmetleri Park ve Bahçeler Daire Başkanlığımızı güçlendirerek kendimiz yapıyoruz. Planlı bir şekilde sahada çalışıyoruz. Önümüzdeki sene maddi anlamda yüzde 50 katkı, hizmet anlamında da iki kat iyileşme bekliyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız yol süpürme aracı hibe etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Toprak noktasında da küçük maliyetli tesis kuruyoruz. Tüm park ve bahçelerin topraklarını kendimiz üretip değiştireceğiz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda tüm belediyelerimizle birlikte çalışmalar yapmak durumundayız” diyerek şunları söyledi:
“Bu konuyla ilgili işbirliği yapmalıyız. Bunu önemsiyoruz. Yeni alanlar oluşturuyoruz. Yaz aylarında şehrimizin nüfusu artıyor. Bir araya gelerek birlikte değerlendirelim. Atıkların değerlendirilmesi çok önemli. Pandemi sürecinde mağdur kesimlere yönelik en etkin şekilde hizmet verdik. Sağlık çalışanlarımız gerçekten çok önemli, özverili hizmet verip canlarını ikinci plana atarak görev yaptılar. Onların yanında olabilecek ne varsa yanlarında olduk.  Muhtaç mağduriyetlerle ilgili haklı bir talebi geri çevirmedik. Bu sene SASKİ ile ilgili ağır projeleri ihale edeceğiz. Selahattin Ereren’in yanına ek bir arıtma tesisi ihalesini yapacağız. Bunun maliyeti 150-200 milyon TL. Salıpazarı Barajı inşaatı başlıyor. 2022 yılı sonuna kadar bitecek. Eş zamanlı olarak Terme, Ayvacık, Çarşamba‘da hattan su alacak. Önümüzdeki sene SASKİ’nin yatırımı 1 milyar TL’yi buluyor. Bunu da kuruşu kuruşuna hesaplayarak finanse edeceğiz. Öz kaynakla yapacağız. Yetmezse İller Bankası’ndan kredi alacağız. Bunların tamamını bu yıl ihale etmiş olacağız. Diğer ilçelerimizdeki tesislerimizi de yeniliyoruz.”

Cumhuriyet Meydanı ile ilgili projeye de değinen ve kimseyi mağdur etmeyeceklerini dile getiren Başkan Mustafa Demir, “Kimseyi mümkün mertebe mağdur etmeden bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Amacımız mağdur etmek değil, ihya etmek. Orada esnaflarımız var, mülkiyet sahipleri var. Kimse mağdur olmayacak” ifadelerini kullandı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.