İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Elazığ’ın ilk dijital kütüphanesinde çalışmalar devam ediyor

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın eğitim vaatleri arasında yer alan “Her Mahalleye Semt Kütüphanesi” projesi kapsamında, kentin ilk dijital kütüphanesi hayata geçiriliyor.

Rızaiye Mahallesi’nde 2000 malan üzerine kurulan ve engelsiz bir yapı olarak dizayn edilen dijital kütüphanenin, Temmuz ayı içerisinde hizmete sunulması hedefleniyor. 

Günümüz teknolojisinin modern mimari ile buluşturulduğu ve yeşil dokunun ön plana çıkarıldığı Geleceğin Kütüphanesinde, fikir-düşünce, psikoloji, sosyoloji, felsefe, çocuk gelişim ve dini yayımlar, Türk, Doğu ve modern Batı klasikleri ile şehir tanıtım kitapları yer alacak. Özelikle şehrin tanıtımına katkı sunan eserlerin dijital ortama aktarıldığı kütüphaneye, dünyanın her noktasından erişilebilirlik sağlanacak. 

Göreve geldikleri günden itibaren şehrin alt-üst yapı çalışmalarının yanında sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerine yönelik birçok hizmeti hayata geçirdiklerini ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için kendilerini sürekli yenilediklerini aktaran Başkan Şerifoğulları, gençlerin donanımına katkı sunmak için günün teknolojisine uygun seçeneklerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

“RIZAİYE MAHALLESİ’Nİ ÖZELLİKLE SEÇTİK” 

Modern anlamda şehrin ilk dijital kütüphanesi’ni hayata geçireceklerini ve bu sayede sınırsız kaynağın dijital platformlara aktarılarak yaşatılabileceğini ifade eden Başkan Şerifoğulları, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 

“Öncelikle bu kütüphanemizi Rızaiye Mahallesi’nde hayata geçirmemizin temel nedeni, şehrin her noktasına eşit hizmet götürme anlayışımızdır. Biz şehrimizi bir bütün olarak kalkındıracağımıza ve doğu-batı mahalleleri şeklinde ayırmayacağımıza söz verdik. Bu açıdan kütüphanemizi hem ulaşımın kolay olacağı hem de hızlı bir değişim dönüşüm yaşayan Rızaiye Mahallemize yaptık.” 

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı ve araştırma becerisi kazandırmak, ferah ve donanımlı çalışma ortamları hazırlamak amacıyla hayata geçirdiğimiz kütüphanemiz, yediden yetmişe herkesin istifade edebileceği bir ilim-irfan yuvası olacak. Bizler okuma üzerine kurulu olan bir medeniyetin mensubuyuz. Dinimizin bize ilk emri “Oku” olmuştur ve yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim hemen ‘Kitap’ haline getirilmiştir. Bu durumun bizlere anlattığı çok şey var.  İlimizde kitap okuma alışkanlığının yaygınlaşması ve istenilen esere ulaşımın kolaylaştırılması için gerekli alt yapıyı oluşturmak, bizlerin en büyük sorumluluğudur. Kitap fuarları, hikaye, kompozisyon, öykü yarışmaları ve çeşitli faaliyetler ile ilimizde bu etkinlikleri daha fazla yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Dijital Kütüphane projemiz de bu çalışmalarımızın hayat bulmuş bir parçasıdır. 

Söz Konusu İşin İhale Detayları;

Elazığ Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından 21.12.2020 tarihinde teklifleri toplanan Rızaiye Mahallesi Kütüphane Yapımı İşi ihalesini kazanan firma ile 08.01.2021 tarihinde sözleşme imzalandı. 2.456.315,22 TL yaklaşık maliyetli işi 1.777.000,00 TL sözleşme bedeli Selahattin Ersöz (İcadiye Mah. Yakup Şevki Cd. No : 6/402 Elazığ) firması kazandı. İşin süresi yer teslimi ile birlikte 150 gün olarak belirlendi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.