İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Elazığ’da depremzedelerin yaraları devletin şefkat eliyle sarılıyor

TOKİ tarafından yapımına başlanan ve proje bedeli 5 milyar lira olan 20 bin 118 konuttan 8 bininin teslimine başlandı, kırsaldaki depremzedeler için de 300 köyde 4 etap şeklinde ihalesi yapılan 1015 çelik konstrüksiyon konut projesi uygulandı.

Merkezi Sivrice ilçesi olan ve geçen yıl 24 Ocak’ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilgili bakanlıkların seferber edilmesiyle depremzedeler, yapılan yardımlar ve inşa edilen konutlarla devletin şefkatli elini hissetti.

Depremzedelerin yaralarının sarılması amacıyla topyekün bir çalışma içerisine giren devletin ilgili kurumları, depremin hemen ardından verdikleri desteklerle hem merkezde hem de kırsalda yaşayan vatandaşları yalnız bırakmadı.

Gıda, giyim, kira, eşya, küçükbaş ve büyükbaş hayvan, hayvanlar için yem, hayvan barınak çadırları gibi birçok kalemde yardımın yapıldığı depremzedeler, verilen psiko-sosyal desteklerle de yaşadıkları deprem travmasından kurtulmaya çalıştı.

Depremzedeler için 20 bin 118 modern konut yapılıyor
Evleri yıkılan ve hasar görenler için acil olarak inşa edilen geçici konteyner kentlere yerleştirilen depremzedeler için, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinesinde yapılan 20 bin 118 konutun yüzde 40’ı tamamlandı.

Tamamlanan 8 bin konuttan hak sahipleri belirlenen 2 bin 517 konut için kura çekimi yapılırken depremin hemen ardından acil konut ihtiyacı olan vatandaşlara Cumhuriyet ve Bizmişen Mahallesi’nde teslim edilen 312 rezerv konutla birlikte toplam 1907 konut teslim edildi.

Teslim aldıkları konutlara büyük bir heyecanla yerleşen depremzedeler, bir yaşam alanı olarak planlanan, içerisinde iş yeri, cami, fırın, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, yürüyüş ve bisiklet yollarının da bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan, çevre düzenlemesiyle dikkati çeken modern konutlarında yaşayacak olmanın mutluluğunu hissediyor.

Kırsaldaki depremzedeler için 1015 çelik konstrüksiyon konut projesi
Kırsaldaki depremzedelerin de yaralarını sarmak için çalışma yürüten TOKİ, Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı toplam 300 köyde 4 etap şeklinde ihalesi yapılan ve yüzde 20’sinin inşası tamamlanma noktasına gelen 1015 çelik konstrüksiyon konut projesi uyguladı. TOKİ tarafından proje bedeli 5 milyar lira olan konutlar, depremzedeler için inşa ediliyor.

35 yeni okul inşa ediliyor
Depremin vurduğu kentte hasar gören okulların yerine Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde hayırsever firmaların katkılarıyla 11 okul, devlet eliyle ise yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla merkez ve ilçelerde 24 okulun yapımı için çalışmalar devam ediyor.
Depremde hasar gören 12 okul için 26 milyon 676 bin liralık maliyetle güçlendirme çalışması yürütülüyor.

“Allah, bu devlete zeval vermesin”
Depremzede Onur Salgun, yaptığı açıklamada, yaklaşık 1 yıl önce yaşadıkları büyük depremde ev ve iş yerlerinin hasar görmesi nedeniyle zorluklarla karşılaştıklarını ancak bugün gelinen noktada tüm zorlukları devletin yardım eliyle aştıklarını söyledi.
Depremin yaşandığı ilk geceden itibaren devletin her türlü imkanlarıyla yanlarında olduğunu dile getiren Salgun, TOKİ tarafından Karşıyaka Mahallesi’nde yapılan konutu teslim aldığını bildirdi.

Salgun, şöyle konuştu:
Evlerimiz eskiydi, sağ olsun devletimiz yıktı, bize yine evler yaptı. Oyun parklarıyla, çevre düzenlemesiyle çok güzel evler oldu. Eski evlerimizde çocuklarımızla birlikte yatmaya korkuyorduk. Depremde evlerimiz yıkıldı, devletimiz çok güzel evler yaptı, Allah razı olsun. Bu yapılan iyilikleri görmeyen ya da inkar eden nankördür. Elazığ’ın dört bir yanında inşaatlar yapılıyor, daha önce değerli olmayan alanlar artık çok değerli oldu, Elazığ gerçekten çok güzel oldu.

Devletimiz olmasaydı ortada kalırdık
Yazıkonak beldesindeki TOKİ konutlarına yerleşen Kadir Erzurumluoğlu ise depremde eski evlerinin yıkıldığını, devletin yerine daha iyisini yaptığını aktardı.

Allah devletimize zeval vermesin, devletimiz olmasaydı ortada kalırdık. Böyle evleri ömrümüzde görmedik. Şimdi çok rahatız, doğal gazı, asansörü var. Kimilerine göre eleştiri kolaydır ancak yapması zordur, TOKİ zorlukları başardı.” diyen Erzurumluoğlu, tüm yetkililere teşekkür etti.

Deprem yıktı, devlet toparlıyor
Miyeser Akçelik de, depremin yıktığı Elazığ’ı, devletin var gücüyle yeniden toparladığını dile getirdi.

Depremden bu yana devletin tüm acil ihtiyaçlarına cevap verdiğini, bunları görmezden gelmenin kul hakkı yemekten bir farkının olmadığını ifade eden Akçelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:
Allah devletimizden razı olsun, başımızdan eksik etmesin, Cumhurbaşkanımız çok yaşasın, çok şükür evlerimize yerleştik. Köyün içinde eski bir evdi, o da depremde büyük bir hasar gördü, yeni evlerimizden çok memnunuz. Allah Cumhurbaşkanımıza sağlıklı ömürler versin inşallah. Konutlarımızı dört dörtlük, itinayla, özenerek yapmışlar. Allah hepsinden razı olsun.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.