İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Diyarbakır’a 250 Milyon TL’lik Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır’da temeli atılan Proyem Yem Fabrikası’nın üretim ve depolama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olacağını belirterek, “Toplam bedeli 250 milyon lirayı bulan bu yatırım tamamlandığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 1000 kişilik ilave istihdam oluşturacak.” dedi.

Bakan Varank, 2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’ne katılmak için geldiği Diyarbakır’da, 1. Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde Proyem Yem Fabrikası’nın temelini attı. Buradaki konuşmasında, Matlı Holding bünyesindeki Proyem’in 9. entegre yem üretim kompleksinin Diyarbakır 1. Karma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurduğunu aktaran Varank, “Bu tesis üretim ve depolama kapasitesi bakımından Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olacak. Toplam bedeli 250 milyon lirayı bulan bu yatırım tamamlandığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 1000 kişilik ilave istihdam oluşturacak. Diyarbakır ve çevresi hem kişi başına canlı hayvan değeri hem de hayvansal üretim bakımından ülkemizde en üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla bu bölgede yem üretimi yapacak fabrikalar için muazzam bir pazar bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCIYA ÇAĞRI

Varank, Diyarbakır ve bölgedeki her bir ilin sahip olduğu dinamik nüfus ve ekonomik potansiyeliyle yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu belirterek, “Enerjiden tarıma dayalı sanayiye, mobilyadan makine sektörüne, tekstilden ayakkabı üretimine kadar birçok alanda kazançlı yatırım fırsatları mevcut. Gelin bu fırsatları beraber değerlendirelim. Hem siz hem bölge halkı hem de ülkemiz kazansın. Biz hazırladığımız altyapıyla, sağladığımız desteklerle her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz.” dedi.

İKİNCİ ÇEYREKTE REKOR BÜYÜME

Kovid-19 salgınına rağmen ekonominin imalat sanayisi liderliğinde emin adımlarla yola devam ettiğini vurgulayan Varank, “İkinci çeyrekte yüzde 21,7’lik rekor bir büyüme kaydettik. Sanayimizse yüzde 40,5’lik büyümeyle yine ekonomimizin lokomotifi olduğunu ispatladı. Ortaya çıkan bu yüksek büyümede elbette bir miktar baz etkisi olduğunun farkındayız. Ama bu başarı ikinci çeyrekte üretim, istihdam ve ihracatta gösterdiğimiz yüksek performanslar sonrasında beklediğimiz bir durumdu. Bunlar gelecek için olumlu gelişmeler. 2021’i orta vadede sürdürülebilir bir büyüme dönemine girdiğimiz yıl olarak ilan etmiştik. Hamdolsun o şekilde de devam ediyor.” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ DESTEKLER SAĞLADIK

Bakan Varank, 173 milyon liralık yatırımla OSB sayısını 3’e, üretim yapılan parsel sayısını ise 262’ye yükselttiklerine dikkati çekerek, “Sanayi altyapısına yaptığımız yatırımlarla Diyarbakır’daki işletmelerimize yatırım, üretim ve ihracatlarını artıracak önemli destekler sağladık. KOSGEB aracılığıyla 2003’ten bu yana 5 bin 500’den fazla girişimciye 148 milyon liranın üzerinde finansman desteği verdik. Teşvik sistemimiz kapsamında 2002’den bu yana 9,3 milyar lira yatırım öngörüsü olan 1476 teşvik belgesi düzenledik. Desteklerimiz sayesinde gelişen sanayi şehrimizde önemli atılımların da yapılmasını sağlamış oldu. Diyarbakır’dan 2002 yılında neredeyse hiç ihracat yapılmazken 2020’de pandemiye rağmen şehrimizde 250 milyon dolardan fazla ihracat gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

4 İLÇEDE FABRİKALAR İNŞA EDİYORUZ

Varank, “Çalışan ve Üreten Gençler Programı” kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte Diyarbakır’ın 4 farklı ilçesinde hazır giyim sektörüne yönelik fabrikalar inşa ettiklerini belirterek, “Yararlanıcı kurumlarla sözleşmeler imzalandı, fabrikalar için talepler alınıyor. Allah’ın izniyle bu fabrikalar en geç 12 ayda tamamlanıp faaliyete geçecek. Bu tesisler tam kapasiteyle çalıştığında 5 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak. Gerek müjdesini verdiğim fabrikalar gerekse Proyem firmamızın bu devasa tesisi Diyarbakırımızı kalkınma hedeflerine biraz daha yaklaştıracak.” diye konuştu.

Temel atma törenine Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ve Matlı Grup AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı da katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ve beraberindekiler, butonlara basarak fabrikanın temelini attı.

Bakan Varank, tören öncesinde Diyarbakır Valiliğini de ziyaret etti.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.