İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk imza 22 Mart’ta atılacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’in en önemli kentsel dönüşüm projesi olan Cedit Mahallesi’nde uzlaşma sürecini başlatıyor. 22 Mart Pazartesi günü başlanacak olan uzlaşma görüşmeleri projenin en önemli aşamalarından birini oluşturuyor. Proje için “Gövdemizi altına koyduk’ diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, uzlaşma görüşmelerinin ilkine katılarak bu tarihi projenin ilk imzasını vatandaşla birlikte atacak.

PROJE OFİSİ’NDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi bilgilendirme toplantısı Kadıköy Mahallesi’ndeki Katlı Otopark’ta yer alan Büyükşehir Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Proje Ofisi’nde gerçekleştirildi. Süreçle ilgili teknik personelin bilgi verdiği toplantıya Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Sadık Uysal ve Gökmen Mengüç, Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanı Sabahattin Yamak ve Cedit Mahallesi Muhtarı Nabi Keskin katıldı.

“HAK SAHİPLERİNİN LEHİNE HAREKET EDİYORUZ”
Büyükşehir Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz koordineli bir şekilde yürütüyor” dedi. Sürecin tamamen vatandaş lehine sonuçlanması için çalıştıklarını belirten Gündoğdu, “Görüşmelerimiz devam ediyor. Elde edilen kazanımların tamamını hak sahiplerinin lehine değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

120 HAK SAHİBİNİN TAPU DEVRİ TAMAMLANDI
Proje alanı 126 bin 222 metrekare olan dönüşüm kapsamında TOKİ tarafından bedeli ödenen 120 hak sahibinin tapu devir işlemleri tamamlandı. TOKİ tarafından bedel karşılığı anlaşılan taşınmazların tamamı yıkıldı.

GÜNDE 30 KİŞİ İLE GÖRÜŞÜLECEK
Riskli alan içerisinde bulunan tapu malik bilgileri incelenerek Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 1479 hak sahibi ile muhatap olacağı belirtildi. Yol haritası hazırlayan Büyükşehir, 12 haftalık bir görüşme takvimi hazırladı. Uzlaşma ekibi günde 30 kişiyle görüşerek uzlaşmanın en kısa sürede tamamlanması için çaba sarf edecek.

BÜYÜKŞEHİR EKİPLERİ KARIŞ KARIŞ İNCELEDİ
Öte yandan Büyükşehir ekipleri proje sahasını karış karış inceleyerek hasarlı binaların tespit çalışmasını da yaptı. Uzlaşmanın sağlanmasının ardından kentsel dönüşüm alanındaki tehlike arz eden metruk binaların yıkımı da ivedi bir şekilde gerçekleştirilecek.

TOPLAM 1105 KONUT İNŞA EDİLECEK
Proje kapsamında 1105 daire ve ticari alan yapılacak. Daireler 2+1 ve 3+1 olarak yapılacak ve yatay mimariye dikkat edilecek. Konutlar arazinin ve kentin siluetini bozmayacak şekilde inşa edilecek.

RANDEVU SİSTEMİ OLUŞTURULDU
Büyükşehir, hak sahiplerinin sağlıklı bir şekilde uzlaşma ekibiyle bir araya gelebilmesi için randevu sistemi oluşturdu. Uzlaşma Ofisi tarafından, https://bulut.kocaeli.bel.tr/ adresi üzerinden maliklerin TC kimlik numarası ile randevu talebi oluşturulacak. Daha sonra vatandaşın, cep telefonuna gönderilen sms üzerinden randevu talebine yanıt vermesi talep edilecek.

SMS’TE İSTENEN EVRAK LİSTESİ DE YER ALACAK
Hak sahibi, https://kentseldonusum.kocaeli.bel.tr/#page-top sayfasına TC kimlik numarası ile giriş yaparak randevu talebini onaylayacak. Hak sahibinin cep telefonuna randevunun onaylandığına dair sms gönderilecek. Ayrıca randevudan 1 gün önce hatırlatma sms’i de iletilecek. Gönderilen Sms’te gelirken getirmesi gereken evraklar listesi de yer alacak.

30 BİN EVRAK TEK TEK İNCELENEREK VERİ HAZIRLANDI
Büyükşehir Belediyesi teknik ekibi verileri güncelleyerek şablonlara göre düzenledi. Malik bazlı dosyalar oluşturulurken dosyalardaki tüm veriler taranarak sayısal arşiv oluşturuldu. Bu süreçte yaklaşık 30.000 üzerinde evrak ve veri taraması yapıldı. Tüm veriler detaylı bir şekilde analiz edilerek sayısal ortama aktarıldı.

UZLAŞMA EKİBİ
Oluşturulan Uzlaşma Ekibi sürecin hızlı bir şekilde işlemesi için çalışmanın her adımında yer alacak. Hak sahiplerinin talepleri not alınarak düzenlenecek. Görüşme sırasında icmalden verilerin aktarımını sağlayacak ve projenin teknik detayları vatandaşlarla paylaşacak. Hak sahiplerinin talepleri doğrultusunda uzlaşmanın kısa sürede tamamlanması için arazide ölçüm ve tespit işlemleri de yapılacak.

TAŞINMA VE KİRA YARDIMI
Uzlaşma sağlanan vatandaşlarla yakın işbirliği devam edecek. Hak sahiplerinin kira yardımı ve taşınma yardımı listeleri hazırlanacak. Bakanlık ile yazışmalar yapılarak koordineli bir şekilde yürütülmesi sağlanacak.

CEDİT’TE SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?
Geçtiğimiz Aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Murat Kurum, Kocaeli’ye gelerek Cedit Mahallesi sakinlerini heyecanlandıran açıklamayı yapmıştı. Cedit Mahallesi Kentsel Dönüşüm Alanı, 15.06.2015 tarih ve 2015/7858 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “Riskli Alan” ilan edilmiş ve 10.07.2015 tarih ve 29412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

2020 YILI MİLAT OLDU
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 28/08/2020 tarih ve 182312 sayılı Olur’u ile de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilendirilmişti. 15.10.2020 tarih ve 368 sayılı Meclis Kararına istinaden 31.12.2020 tarih ve 282869 sayılı protokol imzalanarak çalışmalar hızlı bir şekilde başlatılmıştı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.