İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Bismil Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar hızla devam ediyor

Dicle Nehri’nin kirlenmesinin önüne geçilmesi amacıyla DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” çalışmaları kapsamında 5 kilometrelik şebeke ve kolektör hattı tamamlandı.

Kent merkezinin yanı sıra ilçelerde de çevreye duyarlı projeler yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, çalışmalarına hızla devam ediyor. DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından çevre kirliliğinin önüne geçmek amacıyla “Bismil Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Kolektörü” yapım çalışmaları kapsamında 5 kilometrelik şebeke ve kolektör hattı tamamlandı. DİSKİ Genel Müdürlüğü tarafından, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) kapsamında yapılan tesiste günlük 12 bin 453 metreküp kapasiteyle hizmet verilecek. Ayrıca, proje kapsamında 26 bin metre atıksu kolektör ve şebeke hattı döşenecek. Proje, 93 milyon liraya mal olacak.

DİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Fatih Yürük, proje alanlarında incelemelerde bulundu. Yürük, proje kapsamında Diyarbakır-Batman karayolu ilçe terminali yakınlarında yapılan yatay delgi sondaj, 1200 mm kolektör, 400 mm şebeke çalışması ve atıksu arıtma tesisi kazı alanlarında çalışmalarla ilgili teknik personelden bilgi aldı.

DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, projenin önemli bir noktası olan yatay delgi çalışmasına devam ettiklerini aktardı. Tutşi, “Bu çalışmada 1400 mm çelik boru kılıf içerisinde 1200 mm çelik boru geçirilerek yolun altından emniyetli bir şekilde herhangi bir trafik akışında problem oluşturmadan kolektör hattı yapılacak. Şuana kadar 1200 mm, 800 mm ve 400 mm çaplarında yaklaşık 5 km şebeke ve kolektör hattı tamamlandı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Bakanlığı (IPA) tarafından 1 Ekim 2019 da ihalesi yapılan Bismil Atıksu Arıtma Tesisi Tesisleri İnşaatı ve Kolektörleri yapım işi ihalesini kazanan firma ile 12.12.2019 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Söz konusu işi 8.467.857,63 Euro bedel ile Gündoğu İnşaat + İstanbul Çevre Arıtım İnşaat + Karaş Altyapı İnşaat ortak girişimi almıştı. İşin süresi 36 ay (İşlerin Tamamlanma Süresi) + 12 ay (DNP) olarak belirlendi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.