İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Bakan Kurum’dan İzmir Konteyner Kent açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de kurulacak konteyner kent ile ilgili sürecin titizlikle devam ettiğini söyledi. Cuma günü ilk konteynerlerin kurulacağını belirten Bakan Kurum, “Bayraklı’da bin konteynerlik alanda faaliyet devam ediyor. 20 gün içinde konteyner kent, sosyal yaşam alanlarıyla birlikte tamamlanacak.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir Valiliğine yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Depremin ilk anından bugüne kadar depremzedelerin yanında olduklarını ifade eden Bakan Kurum, “İnşallah depremin yaraları sarılanana kadar da İzmirli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

“İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü”

Riskli yapı haritalarını dikkate alarak İzmir’in en büyük kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını kaydeden Kurum, sözlerine şöyle devam etti: “Yerinde bin 750, rezerv alanda da 3 bin 250 konutu projelendirdik. Söz verdiğimiz gibi bir ay içinde başlayıp bir yıl içinde bitireceğimizi ifade etmiştik. Bu konuda çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bakanlığımıza bağlı ekiplerimizin tamamı İzmir’in neresinde kentsel dönüşümle ilgili talep varsa çalışmalarını yürütüyor. 2023’e giden yolda yeni İzmir’i inşa etmek için bütün çalışmaları seferberlik içinde yapmaya gayret göstereceğiz.”

109 Bin 900 Binada Hasar Tespit Yapıldı

Depremde yaralanan 17 vatandaşın hastanelerde tedavisinin devam ettiğine dair bilgi de veren Kurum, “Bugün itibarıyla 6 bin 500 personelle çalışmalarımız sürüyor. Hasar tespit çalışmaları dün tamamlandı. Bayraklı ve Bornova’nın tamamında bütün binalara bakıldı. 109 bin 900 binada, 586 bin bağımsız bölümde hasar tespiti yapıldı. Ağır hasarlı, acilen yıkılacak ve yıkık bina sayısı 506, az hasarlı bina sayısı 5 bin 119, orta hasarlı bina sayısı ise 511 oldu. Yine eşya ve taşınma yardımlarını da hasar durumuna göre yapıyoruz. Gelen taleplerle ödemeler düzenli bir şekilde yapılıyor.” dedi.

Vatandaşlardan şu ana kadar 11 bin 500 başvuru alındığını ve bunların aynı gün içinde karşılandığını söyleyen Kurum, depremzedelerin neye ihtiyacı varsa hızlı bir şekilde tamamlandığını açıkladı.

Cuma Günü İlk Konteynerler Konulmaya Başlanacak

Konteyner kent ile ilgili sürecin de titizlikle devam ettiğini aktaran Kurum, “Bayraklı’da bin konteynerlik alanda faaliyet devam ediyor. Cuma günü ilk konteynerler konulmaya başlanacak. 20 gün içinde konteyner kent, sosyal yaşam alanlarıyla birlikte tamamlanacak. İhtiyaç olması hâlinde Ege Üniversitesi arazisinde de 312 konteynerlik bir alan oluşturuluyor. Evinden eşyasını alamayan, evi tamamen yıkılan vatandaşlarımıza 30 bin TL eşya yardımı nakdî olarak yapılmaktadır. Bunun dışında Türkiye’deki mobilya üreticileri de bin ailemize, evin eşyasını tamamen düzenleyecek bir şekilde 25 bin TL’lik eşyayı evlere kurmak üzere ayni olarak eşya yardımı yapacak.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.