İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Atommash, Akkuyu Ngs’nin 2. Ünitesi İçin Üretilen Buhar Jeneratörlerinin Sevkiyatına Başladı

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makine yapım bölümü Atomenergomash A.Ş’nin bir parçası olan AEM Technologies A.Ş’nin şubesi Atommash, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) İkinci Ünitesi için üretilen buhar jeneratörlerinin sevkiyatına başladı. Her biri 355 ton ağırlığındaki 4 buhar jeneratörü, 3 bin kilometrelik bir deniz yolculuğunun ardından inşa sahasına ulaşacak. 

AEM-Technologies Genel Müdürü Igor Kotov, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “4 buhar jeneratöründen ilkinin yapımı planlanan takvimden 8 ay önce tamamlandı. Setin temel üretim işlemlerinin süresi yarıya indi. Bu, şirketin etkili ve yoğun atılımı sayesinde sağlanmıştır. Üretim üssümüzü büyük ölçüde güçlendirdik, dijital teknolojileri getirdik.  Etkinliği artırmayı ve personeli geliştirmeyi sürdürüyoruz. Bunun sonucunda bugün Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinin ikinci ünitesi için setin sevkiyatına başlıyoruz. Bizim için kilit nokta, bunun belirlenmiş olan zamandan çok önce başlamış bir sevkiyat oluşudur. Tesiste nükleer güç ekipmanı imalatının, üretim kapasitelerinin maksimum kullanımıyla istikrarlı bir ‘üretim temposu’ seviyesine ulaştığını söyleyebiliriz” dedi.

Buhar jeneratörleri, reaktörün birinci devresinin temel ekipmanı olma özelliğini taşıyor. Akkuyu NGS projesinde, her biri 4 buhar jeneratörü ile donatılacak olan 3+ nesil VVER-1200 reaktörlü dört güç ünitesi yer alıyor. Dünyada “Yap, İşlet, Sahip Ol” modeliyle inşa edilen ilk nükleer santral projesi olan Akkuyu NGS, VVER-1200 tipi 3+ nesil 4 reaktörden oluşacak. Her bir reaktörün kapasitesi 1200 MW olacak.

Buhar jeneratörü birinci bir sınıf güvenlik ürünü olarak kabul ediliyor. Gövdesi, iki eliptik tabanlı yatay silindirik bir kaptan oluşan buhar jeneratörünün orta kısımda, reaktör soğutucusu giriş ve çıkış kolektörleri bulunuyor. Gövdenin üst kısmında buhar boşluğu, alt kısmında ise 11.000 paslanmaz borudan oluşan ısı değişim yüzeyi yer alıyor. Çapı 16 mm, uzunluğu ise 11 ila 17 metre arasında olan buhar jeneratörü boruları, tamamının birleştirilmesi durumunda 148,5 km’lik bir uzunluğa ulaşabiliyor. Boru uçları iki kolektöre sabitleniyor. Buhar jeneratörünün uzunluğu yaklaşık 15 metreyi bulurken, çapı ise 4 metreyi geçiyor. Ekipmanın ağırlığı ise 355 tonu buluyor. 

Attomash’den müşteriye teslimat, kara ve deniz yoluyla, kombine biçimde yürütülüyor. Ekipman öncelikle kara yoluyla Tsimlyansk Barajı Limanı’na ulaştırılacak. Buhar jeneratörleri daha sonra 650 tonluk bir köprülü vinç kullanılarak mavnaya yüklenecek ve deniz yoluyla Türkiye’ye gönderilecek.

“Nehir-deniz” tipi gemi, Volgodonsk’dan yola çıkıp Don Nehri boyunca Konstantinovsk, Semikarakorsk, Rostov-on-Don, Azak şehirlerinden geçecek. Ardından Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nı da geçerek Karadeniz’e gelecek. Sonrasında İstanbul Boğazı’ndan da geçecek olan ekipman, Marmara Denizi, Çanakkale Boğazı ve Ege Denizi’nin ardından Akdeniz’e ulaşacak. Ekipman böylece yaklaşık 3.000 km’lik bir deniz yolculuğunun ardından Akkuyu NGS inşa sahasına ulaşmış olacak. 

Bilgi Notu:

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) faaliyete geçtikten sonra yılda yaklaşık 35 milyar kilowatt saat (kWh) elektrik üretmesi planlanıyor. Bu hacim, İstanbul gibi büyük bir şehrin elektrik ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamak için yeterli. Akkuyu NGS, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak.

Akkuyu NGS, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ve Uluslararası Nükleer Güvenlik Danışma Grubunun güvenlik standartlarında yer alan dünya nükleer toplumunun tüm modern gereksinimlerini ve EUR Club’ın gereksinimlerini karşılıyor.  Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makine yapım bölümü olan Atomenergomash A.Ş.’nin bünyesinde 2007 yılında kurulan AEM Technology Anonim Şirketi, enerji mühendisliği alanında önde gelen Rus şirketlerinden biridir. AEM-Technologies, Rusya Makine Mühendisleri Birliği üyesidir. Şirketin yapısı, deneyimli tasarımcılar ve teknoloji uzmanlarından oluşan bir mühendislik merkezinin yanı sıra, Petrozavodsk’ta ‘AEM Technology’ A.Ş.  “Petrozavodskmash” şubesi ve Volgodonsk’ta ‘AEM Technology’ A.Ş. “Atommash” şubesi olmak üzere iki üretim sahasını içermektedir. 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.