İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası 17 Aralık’ta üretime başlıyor

Konyalı 24 girişimci ile, Türkiye’nin en büyük savunma sanayi şirketi Aselsan’ın ortak yatırımı olan Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nda tüm hazırlıklar tamamlandı. Konya sanayi tarihinin en stratejik yatırımı olan fabrika 17 Aralık’ta üretime başlıyor. AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Sanayi Odası’nda düzenlenen basın toplantısında fabrikanın 17 Aralık’ta üretime başlayacağını, açılışın ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Konya’yı ilk ziyaretlerinde yapılacağını duyurdu.

Konya Sanayi Odası’nda Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Savunma Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu katıldı.

Bu yatırım, Konya sanayisinin çekici güçlerinden biri olacak

Toplantıda konuşan AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız,  Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın Konya’nın üretim ekosistemine yeni bir sayfa açacağını ve kamu özel iş birliğinin en başarılı örneklerinden biri olacağını söyledi. Altunyaldız, “17 Aralık’ta üretime başlayacak olan fabrikamızın resmi açılışını da inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın Konya’yı ilk teşriflerinde gerçekleştireceğiz. Aselsan Konya Silah Sistemleri A.Ş.’nin özverili çalışmaları, gerek masada gerekse de sahada birçok yüreğin bir takım çalışması içerisindeki emeği ile stratejik bir yatırımı ülkemize ve şehrimize kazandırıyoruz. Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi içerisinde toplamda 500 milyon TL’lik stratejik bir yatırımın ürünü olan Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası, sadece üretim kapasitesiyle değil aynı zamanda ortaya çıkaracağı üretim ekosistemiyle de Konya sanayisinin çekici güçlerinden birisi konumuna erişecek. 63 bin 300 metrekarelik kapalı kullanım alanına sahip olan fabrikada, 820 mühendislik ve tasarım alanında görev yapan personel ve 400 teknisyenle birlikte bin 220 nitelikli personele istihdam sağlanacak” dedi.

Konya’ya yatırım daveti

Aselsan yatırımının da bulunduğu Konya Teknoloji Endüstri Geliştirme Bölgesi’ne Türkiye’de ilk olacak olan Türkiye Silah Test Merkezi’nin de kurulacağını hatırlatan Altunyaldız, “Türkiye Silah Test Merkezi ile birlikte, gerekli güvenlik testleri için ateşli silahları yurtdışına gönderme ve bu testler için milyonlarca dolar ödeme dönemi sona erecek. İnanıyorum ki, Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası ve hemen arkasından gelecek olan Türkiye Silah Test Merkezi ile birlikte ortaya çıkan bu güçlü sinerji ve üretim ekosistemi, Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin nitelikli ve stratejik yatırımlara ev sahipliği yapmasına vesile olacak. Bu kapsamda, savunma sanayi ile uzay ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmaları ve müteşebbisleri Konya Teknoloji Endüstri Bölgemize yatırıma davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yatırım, Konya’nın birlik ve beraberliğinin en önemli sonucu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da,  Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın Konya’nın birlikte çalışmasının bir ürünü olduğunu vurgulayarak, bu başarının Konya’nın birlik ve beraberliğinin en önemli sonucu olduğunu ifade etti. Aselsan yatırımını da kapsayan Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin arazisini bedelsiz bir şekilde devrettiklerini hatırlatan Altay, şunları söyledi: “Aselsan’ın Konya’da bir yatırım yapacağı ile ilgili ilk görüşmede, arsayı bedelsiz olarak devredebileceğimizi ifade ettik. Çünkü inanıyorum ki, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli görevlerinden biri de, istihdam üretmek, şehrin sanayisini geleceğe taşımak. Bugün gelinen noktadan büyük bir mutluluk duyuyorum. Aselsan Konya yatırımı çok hızlı bir şekilde tamamlandı ve 17 Aralık’ta hizmete açılmış olacak.”

Konya, savunma sanayi için çok önemli bir merkez

1 milyon 581 bin metrekarelik alana sahip Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin Konya için önemli bir üretim merkezi haline geleceğini aktaran Altay, “Aselsan Konya, Konya Teknoloji Endüstri Bölgesinin ilk meyvesi. İnşallah TR Test Merkezi ile birlikte, sürecin çok daha gelişeceğine inancım tam. Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi konumu ile üretim kapasitesi ile Konya’ya çok önemli bir değer katacak. Konya sanayisi, organize sanayi bölgeleri ile özel sanayi bölgeleri ile zaten Türkiye’nin üretim üssü. 2 milyar doları aşan ihracat rakamları da bunun en büyük göstergesi. Konya ayrıca lojistik imkanları ile barındırdığı 5 üniversite ile üretim kapasitesi ve insan kaynağı ile savunma sanayi için çok önemli bir merkez. İnşallah Aselsan Konya ile birlikte, Konya sanayisinin çok öneli bir mesafe kat edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

KSO Başkanı Kütükcü: “Hayalimiz gerçekleşiyor”

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise, göreve geldikleri ilk günden bu yana Konya’ya bir savunma sanayi ana yatırımı kazandırma hayalleri olduğunu vurgulayarak, “17 Aralık’ta fabrikanın üretime başlamasıyla bu hayalimiz gerçekleşiyor” dedi.

Savunma sanayi ile ilgili birçok çalışmayı hayata geçirdiklerinin altını çizen Kütükcü, “Konyalı sanayicilerimizle birlikte Aselsan, Havelsan, Roketsan gibi ana sanayi yatırımlarına ziyaretler yaptık. Ana sanayilerle çok sayıda ikili iş görüşmeleri organize ettik.  Sektörde, bir otorite haline gelen Savunma Sanayi Zirveleri düzenledik. Türkiye’de savunma sanayi ile ilgili yaşanan her süreci çok yakından takip ederek, şehrimizin bu konudaki bilgi ve yeteneklerini sürekli olarak besleme gayretinde olduk. Yaptığımız tüm bu çalışmalar, Konya’yı sektörde konuşulan, aranan bir şehir haline getirdi.  Konya Sanayi Odası olarak bizim yaptığımız çalışmalar, bugün aramızda bulunan Sayın vekilimiz Ziya Altunyaldız beyin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın olağanüstü fedakarca gayretleri, tüm kurum ve kuruluşlarımızın destekleri ile şehrimize hep birlikte bir ana sanayi yatırımı, Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nı kazandırdık. Ben bu projeye, tam bir Konya projesi diyorum” ifadelerini kullandı.

Konya sanayisinin en stratejik yatırımı

Aselsan Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın, Konya sanayi tarihinin en stratejik yatırımı olduğunu vurgulayan Kütükcü, “Bu yatırım, şehrimizin daha yüksek katma değer üretme yolculuğundaki en güçlü adımı. Bundan sonra Allah’ın izniyle yeni adımlar da gelecek.  Aselsan Fabrikamızın da içinde bulunduğu toplam 1 milyon 581 bin metrekarelik alan Teknoloji Endüstri Bölgesi ilan edildi. Bu alan bütün stratejik yatırımlara, teknoloji üretecek, yüksek katma değer üretecek tüm yatırımcılara açık.  TR Test-Test ve Değerlendirme A.Ş. buranın ikinci yatırımcısı olacak. İnşallah burası zamanla yeni yatırımlarla filizlenerek, şehrimizin geleceğinde kritik roller üstlenecek” diye konuştu.

Çalışanların yüzde 60’ı Ar-Ge mühendislerinden oluşuyor

Konya Savunma Sanayi A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Koyuncu da, fabrikanın kuruluş amacını, “Her nevi silah ve silah sistemleri başta olmak üzere, savunma sanayi ürünlerine yönelik araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik faaliyetlerini gerçekleştirmek, bu silah sistemlerinin ve savunma sanayi ürünlerinin üretimini, test, montaj, satış ve pazarlamasını yapmak olarak belirledik” diye tanımladı. 

Koyuncu, “Amacımıza uygun olarak hedeflerimizi belirlemek üzere 5 yılık stratejik planlarımızı hazırladık. Deneme üretimlerimize başladık. Allah kısmet ederse, üretime de hazırız. Şirketimizin en üstün yönü, tasarım ve mühendislik yönü yüksek, yetkin ekipler ile araştırma ve ürün geliştirme üzerine kurulmuş olması. Çalışan insan kaynağımızın yüzde 60’ı Ar-GE mühendislerinden oluşuyor. Aselsan’ın güçlü yönü olan mühendislik ve tasarım kabiliyetini özel sektörün hız ve dinamik gücü ile birleştiriyoruz” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.