İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Arnavutluk’ta Toki tarafından inşa edilecek 522 konutun temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk’ta TOKİ tarafından inşa edilecek 522 konutun temel atma törenine canlı bağlantıyla katılarak, bir konuşma gerçekleştirdi.


 Arnavutluk’u ve Arnavutları selamlayarak konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk’un, Türkiye’nin Balkanlardaki yakın dostu ve ortağı olduğuna vurgu yaptı.

Arnavutluk halkının sevincini sevincimiz, kederini de kederimiz olarak görüyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla, Arnavutluk’ta 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde yaşanan depremler sonrasında Türkiye’nin imkânlarını seferber ettiklerini kaydetti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Eylül depreminin akabinde, Arnavutluk’a Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından dört TIR dolusu yardım malzemesi ulaştırıldığını anımsatarak, Kasım’daki depremin ardından da diğer yardımlara ilaveten konut inşa etme kararı aldıklarını hatırlattı.
 Koronavirüs salgınına rağmen geçen Temmuz ayında gerekli mutabakat zaptını imzalayarak, inşaata başlandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanımın katılımıyla Arnavut kardeşlerimiz için inşallah sıcak birer yuvaya dönüşecek bu konutların temel atma törenini gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam 522 konutu içeren ve yaklaşık 42 milyon avroya mal olacak bu projenin hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Bu konutlar, Türkiye-Arnavutluk dostluğunun yeni bir nişanesini teşkil edecektir. İnşallah, en kısa zamanda konutların ilk etabını tamamlayıp, depremde evlerini kaybeden kardeşlerimize teslim etmeye başlayacağız.” dedi.


 Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim’den bizleri, her türlü felaketten, musibetten, salgın hastalıktan korumasını niyaz ediyorum.” duasında bulundu.


“KONUTLAR 8 AY SONRA TESLİM EDİLECEK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) Arnavutluk’ta inşa edilecek deprem konutlarının, iki ülke arasında yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşlik hukukunu daha da güçlendireceğini ifade etti.

 Bugün dost ve kardeş Arnavutluk’ta inşa edecekleri konut, ticari ünite ve otoparkın temellerini hep birlikte attıklarını dile getiren Kurum, “Yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşlik hukukumuzu, yapacağımız bu yeni yuvalarla daha da güçlendiriyoruz. Yeni yuvalarımız, iş yerlerimiz şimdiden Arnavutluk için, Laç şehrimiz için, depremzede kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.


 Konutların inşa süreçlerini, kurulduğu günden beri 1 milyon konutun inşasını tamamlamış, 4 milyondan fazla insanı ev sahibi yapmış TOKİ’nin yürüteceğini aktaran Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün TOKİ, insani yardım amacıyla Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Pakistan’dan Somali’ye kadar birçok ülkede binlerce konut, hastane, okul ve kamu hizmet binası inşa etmiş bir kurumdur, gururumuzdur. TOKİ’nin bu anlamda teknik, tecrübe ve uygulama pratiği, Arnavutluk’ta da başarıyla hayata geçirilecektir. İnşallah 8 ay sonra yine bir araya gelecek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle konutların teslimlerini yine hep birlikte gerçekleştireceğiz.” 


BULUT, “ARNAVUT KARDEŞLERİMİZİN YARDIMINA KOŞTUK”

26 Kasım 2019 tarihinde Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 şiddetindeki deprem sonrasında da Türkiye olarak, Arnavut kardeşlerimizin yardımına koştuk” diyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile depremden sonra barınma ihtiyacının karşılanması için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un koordinasyonunda hızlıca adımları attıklarını ifade etti. 
 Laç şehrinde yapılacak konutların projelerinin iki ülkenin teknik uzmanları arasında gerçekleştirilen görüşmeler ile bölgenin yapı stoku ve konut kullanma alışkanlıkları göz önüne alınarak geliştirildiğini söyleyen Bulut, “522 konutun büyük çoğunluğu 2+1 ve 3+1 olarak projelendirilmiştir. Toplam 72.400 m2 inşaat alanı içinde ayrıca 37 ticari ünite, 375 araçlık kapalı otopark ile açık otoparklar inşa edilecektir. Konutların yapımı TOKİ’nin teknik tecrübe ve uygulama pratiği ile İnşallah 8 ay içinde bitirilerek Arnavutluk Makamlarına teslim edilecektir.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.