İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Ankara-Sivas YHT Hattı ilk performans testi yapıldı

Ankara-Balışeyh konvansiyonel hat kesimi ve devamında Balışeyh-Sivas yüksek hızlı tren hat kesimi üzerinde, 25 KV 50 Hz elektrifikasyon katener hattı altındaki performansı ile hat üzerinde bulunan tüm sinyalizasyon sistemi, özellikle tren tespit sistemiyle olan etkileşiminin gözlemlenmesi amacıyla performans testi yapıldı.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanlarının yanı sıra, yüklenici firma yetkililerinin de katıldığı test sürüşü 25 Ocak 2021 tarihinde saat 08.00’da hareket eden YHT ile başladı.

Sivas’ta test trenimizi Vali Salih Ayhan ve beraberindeki heyet karşıladı.

Ayhan, burada yaptığı açıklamada, Sivas’ın çok heyecanlı, güzel bir günü yaşadığını söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımının en kısa zamanda hizmete gireceğini belirten Ayhan, ‘Bugün de onun en önemli somut göstergesini görmüş olduk.’ dedi.

Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere diğer yetkililere teşekkür eden Vali Ayhan;

“Sivas’a güneş bugün ayrı bir güzel doğdu. Hakikaten Sivas’ın hayali gerçek oldu. Şu an Ankara’dan buraya geldiğine göre hamdolsun genel manada iyi. Kısa zaman içerisinde de normal seferlerine Sivas’ımızdan Ankara’ya başlayacak. Hayırlı uğurlu olsun. Gece gündüz çalışıldı. Salgınla mücadele yapılırken de TCDD’nin yüklenici firmaları bayram, seyran demeden gece gündüz çalıştılar. Sivaslılar şahit, bu heyecanı yaşasınlar, müteşekkir olsunlar ve özellikle emek verenlere teşekkür etsinler. Gerçekten büyük bir devletiz, Sivas her şeyi hak ediyor. Bu sene Sivas açısından ayrı bir güzel olacak. Rabb’im kaza bela vermesin, biletleri keseceğimiz günü en kısa zamanda iple çekiyoruz” dedi.

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ise heyecan verici bir gün yaşadıklarını dile getirdi.

‘Yılların emeğini, meyvesini bugün görmüş olduk.’ diyen Uygun, Ankara’dan test amacıyla yola çıkan trenin Kırıkkale ve Yozgat’tan geçerek Sivas’a ulaştığını aktardı.

Test sürüşlerinin hayırlı olmasını dileyen Genel Müdür Uygun;

“Tünelin ucunda ışığı gördük. Test sürüşlerinin başarılı olması halinde, 4-5 ay sürecek test sürecinin sonunda hattı işletmeye açmış olacağız. Tabii bu büyük bir yatırım arkadaşlar. 405 kilometrelik bir yüksek hızlı tren hattının açılması söz konusu. Bu, devletimizin, ülkemizin ekonomisinin güçlü olduğunu gösteriyor. Bununla gurur duymamız lazım. İnşallah yeni hızlı tren hatlarının planlanması da bakanlığımızca yapılmakta. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2003 yılında ortaya koymuş olduğu demiryolu vizyonuyla ve millete hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Sayın Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun önderliğinde de ulaşım hizmetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Böyle sonuçları da gördükçe hem ülke hem de kurum olarak gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı ile ilgili test çalışmaları; hat ölçüm testleri, dinamik testler, ETCS Seviye 1 testlerini kapsıyor.

Arkasında büyük bir hikâye ve gecesini gündüzüne katarak çalışan demiryolcuların bulunduğu ilk test yolculuğu başarıyla tamamlandı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.