İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

“Afyonkarahisar karayolu ağımızın yüzde 60’a yakınını bölünmüş yol standardında yaptık.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu ile Karayolları Genel Müdürü Sayın Abdulkadir Uraloğlu Afyon’da yürütülen ulaştırma projelerini incelemek üzere kente gittiler.

Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemiz için durmaksızın çalışıyor, doğu-batı ayırt etmeden 3 bini aşkın şantiyemizde her gün daha ileriye gidiyoruz.” dedi.

Son 18 yılda ülkemizde ulaştırma ve haberleşmeye 907 milyar lira yatırım yapıldığının altını çizen Bakan, 2003 yılında karayollarındaki 6.100 kilometrelik bölünmüş yol uzunluğunun bugün 28 bin kilometrelere çıktığını hatırlattı.

Konuşmasında Afyonkarahisar’da yapılan ulaşım ve haberleşme yatırımlarına ilişkin bilgiler aktaran Bakan “Afyonkarahisar’ın ulaşım ve iletişim yatırımları için 8 milyar 980 milyon liraya yakın harcama yaptık. 2003 yılına kadar il genelinde sadece 54 kilometre bölünmüş yol yapılmışken; son on sekiz yılda bu uzunluğu 10 katın üzerinde artırarak, 575 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar’da 551 kilometresi devlet; 476 kilometresi de il yolu olmak üzere toplam karayolu ağını 1.027 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar karayolu ağımızın yüzde 60’a yakınını bölünmüş yol standardında yaptık.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar’da devam eden 4 adet karayolu projesi için 822  milyon liralık kaynak ayrıldığını dile getiren Bakan Karaismailoğlu; 23,6 kilometre uzunluğundaki Afyon-Şuhut Yolu’nun 12 kilometrelik bölümünün tamamlandığını, şartlı tasfiye sürecindeki ihale kapsamında 2020 yılında hedeflenen 9,5 kilometrelik yapım işinin ardından mevcut ihalenin sona ereceğini, kalan bölüm ile ilgili yeni bir ihalenin en kısa sürede yapılarak yolun tamamlanacağını belirtti.  

Konuşmasının devamında 75 kilometrelik Akşehir-Afyon Yolu’nun bölünmüş ve sıcak kaplamalı yol olarak tamamlandığını aktaran Bakan, eksik kalan aşınma imalatlarının da 2021 yılı içinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

53 kilometrelik Çay-Bolvadin-Emirdağ Yolu’nun 46 kilometresinin bölünmüş yol olarak tamamlandığını, projenin 2021 yılında hizmete açılacağını söyleyen Bakan Karaismailoğlu ayrıca, 64 kilometrelik Emirdağ-Davulga-Yunak Yolu’nun Afyonkarahisar il sınırlarındaki 45 kilometrelik bölümünde toprak ve sanat yapıları ile birlikte üst yapı mobilizasyon çalışmalarının sürdüğünü ve 2022 yılında yolun hizmete açılacağını duyurdu.

Bakan Karaismailoğlu daha sonra Afyon- Şuhut Şantiyesi ile Tarihi Kırkgöz Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.