İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

1915 Çanakkale Köprüsü Eyfel Kulesi’ni geçti

Tabliyelerin taşınması sırasında Türk Bayrağı ile kaplanan mega bloklar görsel şölen oluşturdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımının tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi. 3 adet Mega Blok, Gölcük Çimtaş Tesislerinden Gelibolu’ya getirildi. Tabliyelerin taşınması sırasında Türk Bayrağı ile kaplanan bloklar görsel bir şölen oluşturdu.

Hizmete girdiğinde “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak olan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün ayaklarının yüksekliği, Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti.

Asma Köprü ve otoyol güzergahında proje çalışmaları devam ediyor

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde; 1 adet Betonarme Viyadük, 2 adet Hidrolik Köprü, 3 adet Alt Geçit Köprüsü,  20 adet Üst Geçit, 34 adet Alt Geçit, ve 205 adet Menfez tamamlanmış; 3 adet Alt Geçit, 22 adet Üst Geçit, 6 adet Köprü, 10 adet Kutu Menfez, 12 adet Kavşak, 3 adet Otoyol Hizmet Tesisi, 3 adet Ücret Toplama İstasyonu, 1 adet Bakım İşletme Merkezi ve  1915 Çanakkale Köprüsü bünyesinde 2 adet Betonarme Yaklaşım Viyadüğü ve Otoyol bünyesinde yer alan 1 adet Betonarme Viyadükte çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Avrupa ve Asya Ankraj bloklarında imalatlar yüzde 99 oranında tamamlandı

Avrupa ve Asya Ankraj bloklarında imalatların yüzde 99 oranında tamamlandığının ifade edildiği açıklamada, “Ana Kablo Tel İmalatları tamamlanırken; Tel Demet imalatında yüzde 89 gerçekleşme sağlandı. Ayrıca Fabrikada Tabliye İmalatları kapsamında Panel İmalatında yüzde 92, Blok İmalatlarında ise yüzde 45 gerçekleşme sağlandı” denildi.

3 adet Mega Blok Gelibolu Tabliye Depo Sahasına getirildi

Fabrikada tamamlanan 3 adet Mega Bloğun, Gölcük Çimtaş Tesislerinden Gelibolu Tabliye Depo Sahasına getirildiğinin de vurgulandığı açıklamada, “Tabliyelerin taşınması sırasında Türk Bayrağı ile kaplanan bloklar görsel bir şölen oluşturdu. Kedi Yolu Montajının tamamlanması ile mega blok olma özelliğine sahip, 48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 700 ton ağırlığındaki tabliyenin gerekli hazırlıkların ardından montajına başlanılacak” ifadeleri kullanıldı.

“1915 Çanakkale Köprüsü” sayesinde Çanakkale Boğazı 6 dakikada geçilecek

Çanakkale Boğazı’nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek olan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün ayaklarının yüksekliğinin, 300 metrenin üzerine çıktığı, Köprünün, 18 Mart 2022’de tamamlanarak, hizmete açılacağı da dile getirilirken, köprü sayesinde Çanakkale Boğazı’nın 6 dakikada geçilebileceğine dikkat çekildi.

Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde tamamlandı: “Hizmete girdiğinde ‘dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü’ unvanını alacak olan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’nün her iki yakasında, 333’er metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmında, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini simgelemesi amacıyla; top mermisi şeklinde eklentiler monte edilecek. Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak.”

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.