İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Rönesans’tan Rusya’da milyar dolarlık imza

Rönesans Holding’in iştiraki Renaissance Heavy Industries, Baltık Denizi kıyısındaki Ust-Luga’da Rus ve Alman şirketiyle birlikte yeni bir doğalgaz işleme tesisi inşa edecek.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’na (SPIEF) katılan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Gazprom Başkanı Aleksey Miller’in de katılımıyla milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attı.

Rusya’nın en doğusunda, Çin sınırında ülkenin en büyük doğalgaz işleme tesisini inşa eden Rönesans, şimdi de benzer bir tesisi Rusya’nın en batı ucuna, Baltık Denizi kıyısına yapacak. Birbirine 8 bin kilometre mesafede olan iki dev tesiste de Türk damgası olacak.

Baltık Denizi kıyısındaki Ust-Luga bölgesinde yapılacak Gazprom’un yeni doğalgaz işleme tesisini, Türk inşaat şirketi Rönesans’a ait Renaissance Heavy Industries, Alman Linde ve RusGazDobycha şirketleri beraber inşa edecek.

Tesisin gaz işleme kapasitesi 45 milyar m3 olarak açıklanırken, inşa edilecek kompleksin içinde 13 milyon ton kapasiteli doğalgaz sıvılaştırma tesisi de kurulacak.

Tesisin inşaat çalışmalarına hemen başlanması planlanıyor ve projenin yaklaşık maliyeti 2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

2018’de Rusya’nın En Büyük Projesini Almıştı

Rönesans Holding benzer bir tesisi Rusya’nın uzakdoğu bölgelerinden Amur’da inşa ediyor. Amur Gaz İşleme Tesisi 16 bin 500 personelle kuruluyor. Rusya’nın en büyük ve dünyanın sayılı doğalgaz işleme tesisinden biri olacak Amur Doğalgaz İşleme Tesisinin 2023 yılında tamamlanması planlanıyor. Tesisi’nin inşaat işleri için 1,6 milyar dolar değerinde ki proje 2018’de imzalanmıştı. Tesis yılda 42 milyar metreküplük üretim kapasitesine sahip olacak. Tesiste, doğalgazın yanısıra petrokimya ve diğer endüstriler için başta helyum, etan, LPG ve pentan-heksan türevi olmak üzere değerli bileşenler işlenebilecek.

Dünyanın en büyük helyum üretim tesisi

İşlenmiş doğalgazın Sibirya’nın Gücü (Power of Siberia) boru hattıyla Çin’e ihraç edilmesi planlanıyor. Amur, ayrıca dünyanın en büyük helyum üretim tesisini de içerecek. Rönesans Endüstri Tesisleri, harici tesislerin yanı sıra üniteler arasındaki yollar ve iletişim kanalları, yük askısının da dahil olduğu sıvılaştırılmış doğal deposu, entegre tesis yönetim sistemine sahip tekli operasyon odası ve çeşitli enerji, yönetim ve yardımcı tesislerin inşasını da gerçekleştiriyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.