İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Hindistan, nükleer enerji üretim kapasitesini artırmak için yeni santraller kuracak

Hindistan Hükümeti, daha fazla nükleer santral işletmeye alma planlarıyla ülkenin nükleer enerji üretim kapasitesini artırmaya hazırlanıyor.

Birlik Atom Enerjisi Bakanı Dr Jitendra Singh, hükümetin on yeni reaktör için onayın yanı sıra on basınçlı ağır su reaktörü (PHWR) için idari onay ve mali yaptırım verdiğini söyledi.

Her biri 700 MW kapasiteli yerli PHWR’ler filo modunda kurulacak. Yeni reaktörlerin Hindistan’ın nükleer enerji üretim kapasitesini 2031 yılına kadar 22.480 MW’a çıkarması bekleniyor.

Hindistan şu anda toplam 6.780 MW kapasiteli 22 operasyonel reaktöre sahip. 700 MW kapasiteli KAPP-3 reaktörü Ocak ayında şebekeye entegre edildi.

Ayrıca çeşitli geliştirme aşamalarında toplam 8 GW kapasiteli on reaktör bulunmakta.

Bunlar arasında, tamamına sahip olunan bir devlet kuruluşu olan Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam (BHAVINI) tarafından uygulanan 500 MW’lık bir prototip hızlı üreme reaktörü (PFBR) bulunmakta.

Dr Singh, nükleer santral geliştirmenin yer seçimi, tasarım, inşaat, devreye alma ve işletme dahil olmak üzere tüm yönlerinde en yüksek önceliğin güvenliğe verileceğini söyledi.

Hükümetin gelecekte daha fazla nükleer santral inşa etmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Dr Singh şunları söyledi: “Nükleer enerji santralleri, yedeklilik ve çeşitlilik güvenlik ilkelerini benimseyerek tasarlanıyor ve derinlemesine savunma yaklaşımının ardından arızaya karşı güvenli tasarım özellikleri sağlıyor.

“Bu, radyoaktivite kaynağı ile çevre arasında birden fazla engel olmasını sağlar.”

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Hindistan’ın devlete ait Nükleer Enerji Şirketi, yıl sonuna kadar dört nükleer güç ünitesi inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Haryana eyaletinde iki 700 MW’lık ünitenin yanı sıra Tamil Nadu’da her biri 1 GW kapasiteli iki ünite daha inşa edilmesi planlandı.

Bir başka gelişmede, Fortescue Future Industries (FFI), Hindistan’da yeşil hidrojen projelerinin geliştirilmesine yönelik fırsatları araştırmak için JSW Energy’nin yan kuruluşu JSW Future Energy ile bir çerçeve anlaşması imzaladı. (power-technology)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.