İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Entek Elektrik, Süloğlu Rüzgâr Santrali’ni portföyüne kattı

Koç Holding’in Enerji Grubu şirketi Entek Elektrik tarafından Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin satın alma işlemleri; Hisse Alım Sözleşmesi’nin imzalanması, Rekabet Kurumu onayı ve EPDK’ya işlem bildiriminin ardından tamamlandı. Portföyünü yenilenebilir enerji kaynakları arasında çeşitlendirmeyi amaçlayan Entek, Süloğlu Rüzgâr Santrali’ne yapmış olduğu yatırımla birlikte ilk rüzgâr enerjisi santraline de kavuşmuş oldu. 

Hisse devri yöntemi ile satın alınan Edirne’deki rüzgâr santralinin, Koç Topluluğu’nun sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarındaki büyüme stratejisinin önemli bir adımı olduğuna dikkat çeken Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, “Entek, yenilenebilir enerjide öncü şirket olma vizyonuyla, portföyünü güçlendirmeye devam ediyor. 2017 yılında yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santrallerini portföyümüze kattığımızda vizyonumuzu ve ülkemizin geleceğine olan inancımızı ortaya koymuştuk. Entek’in uzun dönemli büyüme stratejisine paralel olarak yapmış olduğu rüzgâr santrali yatırımının, şirketin üretim portföyüne katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Entek Elektrik Genel Müdürü Bilal Tuğrul Kaya ise yaptığı açıklamada, “Toplam 60 MW kurulu gücü olan Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin satın alınmasıyla birlikte rüzgâr enerjisi sektöründeki yerimizi alıyoruz. Bu santralimiz ile birlikte toplam kurulu gücümüz 437 MW’a, yenilenebilir enerjide toplam kurulu gücümüz ise 325 MW’a ulaştı. Önümüzdeki dönemde de kaynak çeşitliliği açısından dengeli bir üretim portföyüne ulaşmayı gözeterek yatırımlarımıza devam etmeyi planlamaktayız” ifadelerini kullandı.

Entek Elektrik Üretimi A.Ş. Hakkında:

Koç Topluluğu’nun elektrik üretimi alanında faaliyet gösteren şirketi Entek Elektrik, 1995 yılında yatırım çalışmalarına başladı. İlk tesisi 1998 yılında Bursa’da kurulan Doğalgaz Santrali oldu. Devam eden yıllarda da Kocaeli Doğalgaz Santrali portföye dâhil oldu. 

2011 yılında AES grubuyla kurulan ortaklığın 2014 yılında sona ermesi ile birlikte ortaklığın Samsun ve Karaman’daki hidroelektrik santralleri Entek Elektrik’e geçti.

2017 yılında Mersin’in Mut ilçesinde kurulu gücü 24 MW olan Azmak Hidroelektrik Santralleri devralındı. 

2017 yılında yapılan en büyük özelleştirme ihalesini kazanarak, 2018 yılında Menzelet ve Kılavuzlu santrallerinin devralınmasıyla yenilenebilir enerji alanında portföyünü genişletti. 

2020 yılında, Performansa Dayalı Sözleşmeler’i odağına alarak enerji tüketimlerinde dönüşüm getirecek enerji verimliliği ve yerinde enerji üretimi projelerini hayata geçirmek üzere “Enspire Kreatif Enerji Çözümleri” markasını kurdu. 

Son olarak, 2021 yılında Edirne’de, kurulu gücü 60 MW olan Süloğlu Rüzgâr Santrali’nin satın alınmasıyla toplam kurulu gücü 437 MW’a ulaştı.

Entek, 6 farklı şehirde kurulu 10 santraliyle elektrik üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.