İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

ENKA Gürcistan’da ki 433 MW’lık Namakhvani Cascade HES Projesi

ENKA’nın Namakhvani HES Cascade Projesi, hazırlık çalışmalarının sürdüğü Tskaltubo Belediyesi şantiyesine Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı ile Imereti Valisini ziyarette bulundu. Hazırlık çalışmaları Mayıs 2020’de başlayan proje aynı anda dört ayrı sahada devam etmektedir. Sayın Bakan ziyareti sırasında yerel çalışanların da dahil olduğu proje ekibiyle bir araya gelmiş, devam eden sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi alarak tüm inşaat sahalarını gezmiştir.

Bakan: “Namakhvani HES projesi, enerjide yüzyılın projesidir. Türk şirketi ENKA tarafından 800 milyon USD tutarında büyük ve doğrudan yapılan yabancı yatırım ile 430 MW kurulu güce sahip çok önemli ve büyük bir hidroelektrik santralidir. Ama en önemlisi ise bunun Gürcistan’ın enerji güvenliğine çok büyük bir katkısı olmasıdır, çünkü inşaatın tamamlanmasının ardından iç tüketimin yaklaşık %12’si kendi üretimimiz tarafından karşılanabilecektir. Daha da önemlisi ise, bu projenin yerel nüfusa sağlamış olduğu istihdam ve refahtır. Projenin en yoğun döneminde yaklaşık 1600 Gürcü vatandaşı istihdam edilecektir. Enerji güvenliği ve büyük yatırımların yanı sıra, yatırımcının çeşitli sosyal projeler başlatması da önemlidir ve bu proje devletin de katılımıyla böyle büyük bir inşaat projesinin hayata geçirilebileceği güzel örneklerden birisidir.”

Proje Hakkında;

ENKA’nın %90’ına sahip olduğu Gürcistan’daki Namakhvani Cascade HES Projesi’nin geliştirilmesi, inşası, sahiplenilmesi ve işletilmesi kapsamında Gürcistan Hükümeti’yle 25 Nisan 2019 tarihinde Yap-İşlet Sözleşmesi imzalanmıştır. Namakhvani Cascade HES Projesi Gürcistan’ın Rioni Nehri üzerine kurulacak Namakhvani HES (333 MW) ve Tvishi HES (100 MW) olmak üzere iki ayrı hidroelektrik santralinden oluşmakta olup toplam 750 milyon ABD Doları yatırım öngörülmektedir. Santral üretime geçtikten sonra 15 yıl süreli Enerji Alım Anlaşması’yla yılın Eylül ve Nisan ayları arasındaki sekiz aylık diliminde devlet garantisi altında üretim yapılacaktır. İnşaat çalışmalarının devam ettiği projenin 2023 yılında devreye girmesi planlanmaktadır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.