İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Enerjisa Enerji 2020’de 1,8 Milyar TL yatırım yaptı

Enerjisa Enerji 2020’de 1,8 Milyar TL yatırım yaparak tüm paydaşları için değer yaratmaya devam etti.

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe Türkiye’nin lider şirketi Enerjisa Enerji, 2020’de güçlü bir finansal performans göstererek yılın ikinci yarısında nakit akışında önemli bir toparlanma yakaladı. Covid-19 pandemisinin küresel ve yerel piyasalarda yarattığı belirsizlikler devam etmesine rağmen, Enerjisa Enerji 2020 yılında 1 milyar 790 milyon TL tutarında şebeke yatırımı gerçekleştirirdi. Konsolide Faaliyet Geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 büyüme ile 5 milyar 609 milyon TL oldu.

%20’si halka açık olan ve ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON SE olan Enerjisa Enerji, 31.12.2020 tarihi itibariyle mali tablolarını açıkladı. Buna göre şirket, 2020 yılında konsolide Faaliyet Gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artırarak 5 milyar 609 milyon TL’ye çıkardı.  

“Kesintisiz enerji temini için şebeke yatırımları ilk öncelik

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, “Pandeminin damga vurduğu bu yılda önceliğimiz iki alandaydı. Elektrik dağıtım ve satış hizmetini tüm bölgemiz genelinde kesintisiz bir şekilde devam ettirmek, bir yandan da çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin sağlıkları için gereken tedbirleri en iyi şekilde sağlamak. 

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar

2020 yılının sektörümüz için en önemli gelişmesi ise, dördüncü uygulama dönemi parametrelerinin açıklanması oldu. Yeni dönemde de verimli, kaliteli ve sürdürülebilir hizmet sağlama ilkelerimiz paralelinde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Sürdürülebilir çözümlere önem veriyoruz 

Enerjisa olarak müşterilerimiz için sürdürülebilir ve yenilikçi çözümlere önem veriyoruz. Ana iş kollarımızın dışında bu yıl önemli adımlardan bir tanesi de “İşimin Enerjisi” markasıyla lanse ettiğimiz teknolojiyi ve sürdürülebilirliği odağına alan müşteri çözümlerimizdi. Enerjisa Enerji olarak tüm stratejimizi küresel enerji trendleri ve ülkemizdeki yerel dinamikleri göz önünde bulundurarak şekillendiriyoruz. Yeni enerji dünyasının temelinde dağıtık üretim, verimlilik, yenilenebilir enerji, e-mobilite gibi kavramlar var. İşimin Enerjisi ürün ailesi de bu alanlarda sektörde öncü yaklaşımımızın birer göstergesi olarak büyük öneme sahipler.

“Baz Alınan Net Kar 2020’de 1.878 milyon TL’ye ulaştı ve bu şekilde büyüme oranı Faaliyet Gelir artış oranının önemli ölçüde üzerinde gerçekleşti.”

Enerjisa Enerji CFO’su Michael Moser, “Genel olarak, 2020 sonuçlarımız finansman maliyetlerinde düşüş, güçlü operasyonel performansımız, ihtiyatlı bilanço yönetimimiz ve efektif vergi oranımızdaki düşüşün etkisi ile Covid’in etkilerine rağmen güçlü bir büyüme göstermiştir. 2020’de güçlü bir kar artışı ve yılın ikinci yarısında nakit akışında önemli bir toparlanma yakaladık. Baz Alınan Net Kar, 2020’de 1.878 milyon TL’ye ulaştı, bu şekilde artış oranı Faaliyet Geliri artış oranının önemli ölçüde üzerinde gerçekleşti. Aynı zamanda güçlü sonuçlarımız sayesinde finansal net borcun faaliyet gelirine oranı geçen yıl 1,9 kat iken, bu yıl 1,7 kata düştü.

Enerjisa Enerji CFO’su Michael Moser

Öte yandan, dördüncü uygulama dönemine ilişkin heyecanlıyız. Altyapı yatırımlarını, kurumsal yönetimi ve kalite artışını destekleyen bir regülasyon çerçevemiz var ve bu bize önümüzdeki beş yıl için yüksek öngörülebilirlik sağlıyor.

Paydaşlar için uzun vadeli değer sağlamak ve Türkiye’de Yeni Enerji Dünyasına geçişe öncülük etmek için sadece kısa vadeli finansallara değil, sürdürülebilirliğe de odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik alanında sınıfının en iyisi olma yolculuğumuza 2021’de de devam edeceğiz.

Hissedarlarımıza sürdürülebilir temettü taahhüdümüze uygun şekilde yönetim kurulumuz Genel Kurul’da görüşülmek üzere hisse başına 96 kuruş temettü önerdi. Bu %60,37 temettü oranına ve geçen seneye göre %60 artışa denk gelmektedir” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.