İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Cengiz Enerji’den Özbekistan’a 220 megavat kapasiteli ikinci santral

Cengiz Holding, enerji sektöründeki potansiyel ve ihtiyaçları öngörerek 2000 yılında kurduğu, elektrik üretimi ve dağıtımı, pazarlama, satış ve ticareti, doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin yanı sıra doğalgaz çevrim santrali de kuran Cengiz Enerji Grubu Özbekistan’daki ikinci “Doğal Gaz Yakıtlı Kombine Çevrim Enerji Santrali” için anlaşma imzaladı.

Cengiz Enerji’nin ülkedeki elektrik üretim kapasitesi 460 megavata ulaşacak

Özbekistan’ın Sirdaryo kentinde 70 bin metrekarelik alana kurulacak ve saatte 220 megavat enerji üretecek santralle birlikte şirketin ülkedeki elektrik üretim kapasitesi 460 megavata ulaşacak.

Özbekistan’ın iki kentindeki projelerde kurulum aşamasında toplam bin kişi çalışacak. Bunun 200’ünü Türk mühendisler oluşturacak. Projeler devreye alındığında işletmedeki istihdam rakamı iki proje için 200 kişi civarında olacak. Bu çalışanların da yüzde 20’si yine Türk mühendislerden oluşacak.

Yap-işlet modeliyle çalışacak

Yatırıma ilişkin bilgi veren Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, Taşkent’te devam eden 240 megavat kapasiteli doğalgaz yakıtlı kombine çevrim enerji santralinden sonra Sirdaryo’da 220 megavat üretim kapasiteli ikinci tesis için anlaşmaya vardıklarını belirterek, “Her iki santralde saatte toplam 460 megavat elektrik üreteceğiz. Bu da yaklaşık 230 bin hanenin tükettiği elektriğe denk geliyor. Özbekistan, enerji alanında yeni yatırımcılara büyük kolaylıklar sağlıyor ve Türkiye’yle karşılaştırıldığında henüz doygunluğa ulaşmış bir pazar değil. Bu nedenle önümüzdeki dönemde de bu ülkede olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Santrallerin yap-işlet modeliyle çalışacaklarını aktaran Ahmet Cengiz, Taşkent’te 50 bin metrekare alana kurulu tesislerinin Mart 2022’de devreye gireceğini belirterek; “Özbekistan, geniş doğal gaz kaynaklarına sahip bir ülke. Buna karşın eskiden kalma ve ekonomik ömrünü tamamlamış olmasına karşın üretimi sürdüren elektrik santrallerinin verimleri çok düşük. Ülkede doğal gaz kaynaklarını daha verimli kullanmak, elektrik kesintilerinin önüne geçebilmek ve enerji teminini daha istikrarlı hale getirebilmek için önemli çalışmalar yürütülüyor. Biz de bunun bir parçası olarak önümüzdeki yıl içinde ilk santralimizde elektrik üretmeye başlayacağız. Taşkent’te 50 bin metrekare alana kurulu tesisimiz Mart 2022’de devreye girecek. Sirdaryo’daki 70 bin metrekarelik alanda yer alacak yeni tesisin kurulumunu da yine gelecek yılın ikinci yarısında tamamlamayı planlıyoruz.” dedi.

Türkiye’de elektrik dağıtım faaliyetlerini, işbirliği yaptığı kurumlarla verimli çalışarak, lider konumda yürüten Cengiz Holding, faaliyet gösterdiği 4 elektrik dağıtım bölgesinde Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %30’unu karşılıyor.

Holding’in devam eden ve tamamlanan enerji yatırımları, 4.937 MW gücünde. %65’i termik, %35’i hidrolik olmak üzere yenilenebilir enerji ile birlikte 3.446 MW kurulu güce sahip Cengiz Holding’in yeni yatırımları ise 1.491 MW gücünde. Enerji faaliyetlerinde de entegre bir yapıyla hareket eden Cengiz Holding; bu anlayışla doğalgaz dağıtımı, ticareti ve yatırımı gerçekleştiriyor. Böylece ‘doğalgaz dağıtımı’ ve ‘elektrik üretimi ve dağıtımı’ faaliyetleriyle entegre bir yapı oluşturan Grup, elektrik alanında yakaladığı başarısına doğalgazı da ekleyerek Samsun’da ve Konya’nın bir bölümünde doğalgaz dağıtım çalışmalarını yürütüyor. Yurt dışına elektrik ticareti için gerekli Elektrik Toptan Satış Lisansı’na sahip olan ve Yunanistan ile Bulgaristan’a elektrik satışı da gerçekleştiren Cengiz Holding, elektrik ticareti alanında sayılı kurumlardan. Ayrıca Cengiz Elektrik Toptan Satış A.Ş’nin kurulmasıyla Holding, toptan ve perakende elektrik satışında, yurt içi ve yurt dışı elektrik ticareti ve satışında çok daha aktif rol almaya başladı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.