İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Asunim, Afrika Kıtasındaki en büyük depolama projesine imza atıyor

Asunim, Dubai’de faaliyet gösteren İ-kWh şirketi ile birlikte; Sudan’da kurulacak GES ve enerji depolama tesisi için, Elsewedy Electric T&D (EETD) şirketi ile anlaşma sağladı.

Afrika kıtasındaki en büyük depolama projelerinden biri ve Güney Sudan için bir ilk olacak proje, 20 MWp’lık güneş enerji santrali ve 35 MWh‘lık enerji depolama tesisinden oluşuyor.

Sudan’daki bu önemli projenin; proje boyutlandırma, mühendislik, elektrik projesi, ürün doğrulama ve yerinde denetim hizmetleri Farklı ülkelerde 6 ofisi ve toplam 1GW Solar referansı bulunan Asunim’in Dubai ofisi tarafından sağlanacak.

“Afrika’nın en büyük PV sistemlerinden biri olan proje, aynı zamanda tüm bölgeye enerji sağlayacak”

Asunim Grup Direktörü Andreas Schuenhoff, “Afrika’daki bu çok önemli projeye seçilmekten onur duyuyoruz, konsorsiyum ortağımız I-kWh ile müşterimiz EETD için birlikte çalışmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Juba PV projesi bizim için sadece Afrika’nın en büyük PV sistemlerinden biri olduğu için değil, aynı zamanda tüm bölgeye enerji sağlayabilmesi ve güneş enerjisinin her bakımdan güvenilir, maliyet avantajlı olduğunu göstermesi açısından son derece önemli. En son teknoloji depolama sistemlerinin de bu projede kullanılması ayrıca çok önemli. Juba projesi ile %90’ının elektriğe erişimi olmayan Güney Sudan halkına elektrik sağlamayı ve ağırlıklı olarak petrole bağımlı olan elektrik üretim kapasitesine güneşi eklemeyi hedefliyoruz” dedi.

I-kWh Genel Müdürü Aaron Astley şunları söyledi: “Güney Sudan’daki proje, bölgedeki enerji depolama uygulamaları için bir ilk olacak.  PV + Depolama projeleri açısından yeni bir referans noktası oluşturacak olan bu projede, EETD ve Asunim gibi büyük kuruluşlarla çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

EETD Teknik Direktörü Mohamed Shiha ise, proje tarafından üretilen tahmini 29 milyon kWh temiz enerjinin 59.000’den fazla Güney Sudan evinin enerji ihtiyacını karşılayacağına ve projenin, yıllık 10.900 ton CO2 emisyonunu önleyeceğini belirtti.

“Türkiye’de de GES depolama uygulamalarına hazırlanıyoruz”

Asunim Kurucu Ortağı Umut Gürbüz, “Fotovoltaik santrallerin planlanması ve kurulumundaki tecrübemiz ile beraber geleceğin teknolojisi olan depolama sistemleri ile dünyada kurulan en büyük sistemlerden bir tanesinde Asunim imzası olacağı için mutluyuz. Türkiye’de de bu uygulamaları hayata geçirmek için çalışmalarımızı başlattık” dedi.

Asunim UAE: Asunim Solar LLC, Asunim Grup’un Birleşik Arap Emirlikleri’nde fotovoltaik sistem kurulumlarını gerçekleştiren firmasıdır. Asunim Solar LLC, bölgedeki güneş sistemleri için en hızlı gelişen ülkeler olan Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan Krallığı, Umman ve güneş enerjisindeki önemli kilit pazarlara özel olarak odaklanarak GCC ülkeleri pazarına ve MENA bölgesine odaklanmaktadır. Fotovoltaik alanında 10 yıldan fazla deneyime sahip olan Asunim, gelişmiş bir mühendislik departmanına sahiptir.

i-kWh: Yenilenebilir enerji endüstrisinin önde gelen akıllı enerji çözümleri ve danışmanlık firmasıdır. Orta Doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’daki küresel geliştiriciler, kurumsal finansörler ve yükleniciler için saygın bir danışmandır. Yenilenebilir enerji ve kontrol sistemi endüstrisinde 30 yılı aşkın bir süredir, 1GW referansla birlikte, güneş, rüzgar ve termal gibi yeşil üretimin kullanımıyla geleneksel fosil yakıtlardan türetilmiş enerji üretiminin hibridizasyonunda uzmanlaşan bir firmadır.

Elsewedy Electric T&D: İşletmelerin, toplulukların ve bölgelerin gelişmesini sağlayan enerji ve altyapı alanında sürdürülebilir projeler yaratır. 2006’dan beri Kahire borsasına kote olan firmanın ayırt edici özellikleri bütüncül, baştan sona çözümler sunmasıdır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.