İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Arnavutluk’taki ilk yüzen güneş enerjisi santrali ticari faaliyete başladı

Avrupa’nın en büyük yenilenebilir enerji üreticisi Statkraft, Norveçli tedarikçi Ocean Sun ile işbirliği yaparak Arnavutluk’taki yüzer güneş enerjisi projesinin ilk ünitesinde ticari faaliyete geçerek ülkenin yenilenebilir enerji yolculuğuna daha fazla katkıda bulundu.

Proje, Statkraft’ın 72 megavatlık Banja hidroelektrik santralini işlettiği Arnavutluk’taki Banja rezervuarında yer alıyor. İlk yüzen güneş ünitesinin başarıyla tamamlanmasından ve şebekeye bağlanmasından sonra, tesis şimdi yenilenebilir enerji üretiyor ve gücü Arnavutluk ulusal elektrik şebekesine enjekte ediyor.

Yüzer güneş enerjisi, göl, fiyort veya okyanus gibi bir su kütlesi üzerindeki yüzen yapılara veya bir hidroelektrik rezervuarına güneş panelleri yerleştirmeyi içerir. Her birim yüzen bir halka ve ince bir zardan oluşur. Panellerin aşağıdaki sudan soğutulmasıyla birleşince bu membran ve bu konsepti benzersiz kılan geniş alan. Teknoloji Ocean Sun tarafından geliştirilmiştir ve membran sadece birkaç milimetre kalınlığında olmasına rağmen, güneş panellerinin ve kurulum veya bakım görevlerini yerine getiren personelin ağırlığına kolayca dayanabilir.1536 güneş panelinden oluşan ilk ünite, 0,5 MWp kurulu güce sahip ve yaklaşık 4.000 metrekareyi kapsıyor. Ek olarak, yüzer paneller üzerindeki soğutma etkisinin karşılaştırması ve belgelenmesi için 160 eşit panel karaya yerleştirildi.

Projenin ikinci uygulama aşamasına 2021’in ikinci yarısında devam etmesi bekleniyor, bu sayede toplam 1,5 MWp ek kapasiteye sahip ek üç yüzer ünite kurulacak .

“Bu, yenilikçi bir yüzer güneş enerjisi projesinde büyük bir kilometre taşı ve tesisin canlandığını ve Arnavutluk’ta ek yenilenebilir enerji üretimi sağladığını görmek heyecan verici. Potansiyeli değerlendirmek için bu gösteri projesinin somut sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz.” diyor Statkraft CEO’su Christian Rynning-Tønnesen.

“Bugünün başarısı, Arnavutluk’taki Statkraft için önemli bir kilometre taşı ve yenilikçi çözümler yoluyla yenilenebilir enerjiye geçişe öncülük etme misyonumuzda bir adım daha atıyor. Banja ve Moglice hidroelektrik santrallerimizin ticari operasyonlarının başlamasından sonra, bunları daha da optimize etmeyi düşünüyoruz. Banja Yüzer Güneş Santrali, farklı yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla entegrasyonu için somut bir örnek,” diyor Statkraft’ın Arnavutluk Ülke Başkanı Rigela Gegprifti.

“Statkraft’ın Banja rezervuarında yeni Ocean Sun amiral gemisi şamandırasının ticari operasyonlarını başlatmaktan çok memnunuz. Bu, güvenli, basit ve hızlı inşaat metodolojisini gösteriyor. Güneş panellerini rekor kıran bir hızda kurmayı başardık. Statkraft’taki yetkin ekipler ve yerel yüklenici Doko İşbirliği mükemmeldi ve onların yetkinlikleri ve bilgileri kurulumu baştan sona bir zevk haline getirdi. Projenin ikinci aşamasını ve çözümümüzün yüksek performansını göstermeyi dört gözle bekliyoruz ” diyor Ocean Sun’ın CEO’su Børge Bjørneklett.

Statkraft, 2007’den beri Arnavutluk’ta faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 3 milyonluk nüfusuyla ülke, Güneydoğu Avrupa’daki en yüksek yenilenebilir enerji paylarından birine sahip. Hidroelektrik, Arnavutluk’un elektrik üretiminin en büyük payını oluşturuyor ve kurulu güç kapasitesinin yaklaşık %95’ini temsil ediyor. Buna ek olarak, Arnavutluk, güneş enerjisinin gelişimi için önemli bir potansiyel ve mevcut hidroelektrik kapasitesi ile iyi bir uyum sunuyor ve Avrupa’nın yılda en yüksek güneşlenme saatlerine sahiptir.

Ocean Sun, küresel enerji ihtiyaçlarımıza cesur bir çözüm sunuyor. Patentli teknoloji, hidro-elastik membranlar üzerine monte edilen güneş modüllerine dayanmaktadır ve günümüzde başka hiçbir yüzer PV sisteminde görülmeyen maliyet ve performans avantajları sunmaktadır. Oslo, Singapur ve Şanghay’daki ofisleri ile Ocean Sun, dünyanın önde gelen yüzen güneş teknolojisi sağlayıcısı olma vizyonuna giriyor.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.