İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

9. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bu yıl video-konferans yöntemiyle gerçekleştirilen 9. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin rüzgarının güçlü estiğini ve potansiyelinin fazla olduğunu söyledi.

Enerji ithalatının ve cari açığın azaltılması için rüzgar enerjisinin en önemli kaynaklar arasında bulunduğunu ifade eden Yılmaz, küresel bir güç olmak için nükleer enerji de dahil olmak üzere pek çok kaynaktan yararlanmak gerektiğini ifade etti. Yılmaz, Türkiye’nin ürettiği doğal gazın da elektrik üretiminde pay sahibi olmasını beklediklerini belirterek şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl rüzgar enerjisi alanında Avrupa’nın kapasitesini en çok artıran ülkelerden biri olduk. Bu yıl Ekim sonu itibarıyla işletmeye alınan 663 megavat kapasiteyle birlikte 8 bin 300 megavat düzeyinde işletmede rüzgar santralimiz var. Henüz işletme ya da kısmi işletmede olmayan, proje aşamasında yaklaşık 1440 megavat kurulu gücünde, 3 bin 833 megavat ön lisanslı projemiz bulunuyor. Bu yıl toplam 1063 megavat kurulu güce sahip 19 RES projesine lisans vermiş durumdayız. Elektrik üretimimizin yaklaşık yüzde 8,6’sı lisanslı rüzgar santrallerinde üretilmekte. Bu rakamlar bize doğru istikamette olduğumuzu gösteriyor.”

Yılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından sonuçlandırılan 1000 megavatlık YEKA RES-1 ihalesine eylül ayı sonunda ön lisans verdiklerini anımsatarak, 1000 megavatlık YEKA RES-2 ihalesinin ise 250 megavatlık 4 bölgede yapıldığını dile getirdi.

Proje kapsamında Bakanlık tarafından tanımlanan süreçlerin tamamlanmasının ardından ön lisans başvurusu aşamasına geçileceğini bildiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“2021 ve sonrasında özellikle yerli ürün kullanımının artarak devamını da sağlayacak teşvik yöntemi uygulanması için gerekli çalışmalarımızı yaparak Bakanlığımıza sunduk. Bundan sonraki süreçte söz yatırımcımızda olacak. Mevcut ön lisanslı veya lisanslı proje stokumuzun en kısa zamanda işletmeye geçmesi için elimizden gelen gayreti de göstermeliyiz ki ülkemizin kaynakları boşa gitmesin, rüzgarımızın hızı hiç kesilmesin. Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi inşallah haziran ayında devreye girecek ve EPİAŞ tarafından işletilecek. Bu piyasada, hem tüketicilerin kullandığı elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiği garanti edilecek hem de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten yatırımcılar için yeni bir ürün ve gelir kalemi oluşturulacak. Yeşil Sertifika Piyasası’nın devreye girmesiyle rüzgar sektörümüzde yeni bir ivme yakalayacağımıza inanıyorum.” dedi.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.