İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Samsun ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ protokolü imzalandı

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve ASELSAN arasında ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ protokolü imzalandı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Bugün çok önemli bir gün. Gelecek yıllarda bugünden çok söz edilecek. Samsun Karadeniz’in merkezinde olan bir şehir. Şehirde aklımıza ne geliyorsa dijital teknolojinin girmediği alan kalmadı. ASELSAN ile yaptığımız bu proje şu anda Türkiye’nin en önemli projelerinden” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Salonu’nda düzenlenen imza törenine Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, SESOB Başkanı Hacı Eyüp Güler, ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, kurum müdürleri, parti grup başkanvekilleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile ASELSAN yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Samsun’da olmaktan gurur duyduklarını belirterek, ”Bugün Samsun’da sizlerle beraber paydaş olduğumuz projelerin temelinde ‘Akıllı Şehircilik’ yatıyor. 40 yılık savunma sanayiinde elde ettiği bilgi birikim, tecrübe, mühendislik, tasarım, altyapı ve hepsinden önemlisi yetişmiş insan kaynağı ile birlikte ülkemizin teknolojik ve ekonomik bağımsızlığına katkı sağlamak adına sivil alanlarda da ASELSAN çözüm üretti. Bunlar nedir. Ulaşım, güvenlik, otomasyon ve sağlık alanında koyduğu başarılar ile kendini gösterdi” dedi.

GÖRGÜN : KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

“Geçtiğimiz yıl pandemide hepimizin odaklandığı konulardan biri solunum cihazlarıydı” diyerek sözlerine devam eden Prof.Dr.Görgün, “ASELSAN, Baykar Savunma ile birlikte bir KOBİ’nin portatifini ürettiği cihazın seri üretimin yapılması ve sonrasında 15 bini aşan solunum cihazının üretilmesiyle ve bunun akabinde defibrilatör cihazı üreterek İtalya ve Fransa’ya ihraç eden, güvenlik ve savunma sanayinde ortaya koyduğumuz hem donanımsal hem de yazılımsal çözümleriyle ülkemize hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Türkiye’nin bilgisinin Türkiye’de kalması çok kritik ve çok önemli. Samsun’un İlkadım ilçesinde Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Akıllı Şehircilikte ilk adımımızı atıyoruz. Elimizden, beynimizden ve gücümüzden ne geliyorsa katkı sağlamaya devam edeceğiz. Projenin gerçeklemesinde başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Samsun’a hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN DEMİR : VİZYONEL PROJELER HAYATA GEÇİRİYORUZ

 Dijital dönüşüm hedeflerini geliştirmek adına yeni dünya düzeninde önemli bir yer tutan teknolojik altyapının Samsun’da da entegre olması için yoğun gayret sarf ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, ”Bugün çok önemli bir gün. Gelecek yıllarda bugünden çok söz edilecek. Samsun Karadeniz’in merkezinde olan bir şehir. Birçok potansiyeli itibariyle eşine çok az rastlanır bir şehir. Turizm potansiyelimiz Antalya’dan aşağıda değil ama kullanamıyoruz. Bu konuda da ciddi bir şekilde yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Tarım, turizm, otopark, trafik ve kentsel dönüşüm gibi birçok alanda vizyonel projeler hayata geçiriyoruz. Akıllı Şehir’de bunlardan biri. Akıllı Şehir uygulamaları ile ilgili düşündüğümüz projenin ASELSAN’da hazır olduğunu gördük. ‘Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi’ Türkiye’nin şu anda en önemli çalışma yapması gereken alan. Şehirde aklımıza ne geliyorsa dijital teknolojinin girmediği alan kalmadı. ASELSAN ile yaptığımız bu proje şu anda Türkiye’nin en önemli projelerinden” diye konuştu.

BAŞKAN DEMİR : ULAŞIM GÜVENLİĞİ YÜKSELECEK

Türkiye’nin ilk lityum pilli elektrik otobüslerini de yine ASELSAN ile birlikte Samsun’a kazandıracaklarının altını çizen Başkan Demir şöyle devam etti:
“İlk 10 otobüs ve 3 şarj istasyonunu devreye aldığımızda tüm toplu taşımada elektrikli lityum pil üretmek mümkün. Tamamen sistemin ona geçişini yapacağız. 81 ile ve 85 milyon nüfusa Samsun örnek olacak. Vizyonumuz bu. Onun dışında yine Aselsan ile  Scada projemizi hayat geçireceğiz. Akıllı Şehir Trafik Güvenliği Projesi yapay zeka yazılımlarıyla dijital sistem üzerinden yönetilecek. Toplu ulaşım sistemine düzen ve kalite getirecek. Küçük dokunuşlarla trafik ve ulaşım sorunlarının önemli kısmını çözmüş olacağız. Seyir halindeki araçların hızını artırırken, trafik güvenliğini yükseltip kazaları azaltacak. Şehrin güneyindeki giriş ve çıkışları daha hızlı hale getirecek. Atatürk Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nda araçların daha az yakıt yakarak daha uzun mesafe gidebilmelerini sağlayacak. Emisyon salınımı düşecek. Karayolu altyapısını daha verimli kullanmaya bizi teşvik edecek. Çevre ve hava kirliliğinin azaltılmasına ciddi katkı sağlayacak. Bu sistem ile birlikte ayrıca kentlilik kültüründe büyük bir gelişme olacak. Kurulan sistem hayatı hem kolaylaştıracak hem de maliyet getirmeyecek. En önemlisi bu şehirde güvenli yaşamayı maksimum seviyeye çıkaracak.“

BAŞKAN DEMİR : BU İMZA ÇOK ÖNEMLİ

Öncelikle trafik akışını daha güvenli ve verimli hale getirmek için hız koridorları oluşturup anlık radarları kaldıracaklarını dile getiren Başkan Demir şunları söyledi:
“Mevcut hız limitleri üzerinde anlık değil, iki nokta arasındaki mesafe içinde ortalama hız tespitleri yapılarak dikkate alınacak. Bununla trafik kazalarında can ve mal kaybının önüne geçmiş olacağız. Samsun’u topyekün bugünden geleceğe vizyonel bir şekilde hazırlıyoruz. Büyük gölde boğuluyoruz ve ASELSAN ile birlikte çalışıyoruz. İmza bugün Samsun için çok önemli. Bugünden şunu söyleyebiliriz. Samsun geleceğin şehri. Hedefimiz bu. Türkiye’de ilk Samsun’da hayata geçirilen bu sistem öyle sanıyorum ki tüm illere de örnek olacak. Başta İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu bey olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun.”

MİLLETVEKİLİ DEMİRCAN : SAMSUN GELECEĞİN ŞEHRİ

Samsun AK Parti Milletvekili Ahmet Demircan ise imza töreninde yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

”Pandemiye rağmen ülkemiz ileriye doğru adım atma hedefinden asla vazgeçmedi. Zorlu sürece rağmen gelişmesini, kalkınmasını sürdüren bir ülke.  Bu yönüyle de Türkiye dünya üzerinde örnek oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız çok güzel bir şey söyledi.  Samsun geleceğin şehri. Onun için Samsun geleceğe dönük yönetilmeli. Geleceğe dönük çözümler üretmeli. Başkanımız da bunu yapıyor. Kendisini tebrik ediyorum. Tıp ta bir alandan örnek ile benzetme yapacağım. Tıpta bir hastalık olur siz onu tedavi edersiniz. Ama esas olan bu değildir. Hastalık oluşmadan önce hastalığa karşı koruyucu tedbir almaktır. Samsun’un da sorunlar oluşmadan geleceğe dönük adımlar atılarak hazırlamak oldukça önemli. Bugün burada yapılan tören de bunun bir göstergesi. Millet olarak bu coğrafyada birliğimizi korumak zorundayız. Türkiye’nin gözbebeği teknoloji şirketi olan ASELSAN ile Büyükşehir Belediyemizin yaptığı bu çalışmanın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”

VALİ DAĞLI : TRAFİK KONUSU ÖNEMLİ

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ise, ”Bugünkü imza töreni ilimiz için çok anlamlı. İlklerin başladığı Samsun’dan ASELSAN’ın böyle bir adımı atması Büyükşehir Belediyemizin de belediyeler arasında böyle bir ilk adıma başlaması mutluluk verici. İlimizin tüm aktörleri de burada. Bundan da iki anlam çıkıyor. Birincisi bu projenin ne kadar önemli olduğu ikincisi de şehrimizin tüm paydaşlarının bu projeyi sahiplenmesi. Trafik konusu önemli. Biz son 40 yılda 200 bin vatandaşımızı trafikte kurban verdik. Terör olayı gibi. Ne yapmak lazım. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 20 yıldır bölünmüş yollar, köprüler gibi ana arterlerimizde çok gelişmeler oldu. İller bazımızda da belediyelerimiz ciddi çalışmalar yapıyor. Bugün burada yapılan çalışma da ilklerden olması sebebiyle önemli. Aselsan bizim göz bebeğimiz. Büyükşehir Belediye başkanımızın böyle bir çalışmaya imza attığı için tebrik ediyorum. Atılan bu imzanın şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.