İnşaat Tedarik Dergisi

İnşaat – Yatırım – Proje – Ulaştırma – Mimarlık – Enerji – Maden – Şantiye

Kahramanmaraş’a “İleri Biyolojik Arıtma Tesisi” kuruluyor

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Elbistan İlçesine atıksu arıtma tesisi yapımına başladı. İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olarak hizmet verecek tesis 92 dönüm alan üzerine kuruluyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Elbistan’da yapımına başladığı Atıksu Arıtma Tesisi tüm hızıyla devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi yüzde 80 AB hibe desteği ile yapılıyor. 92 dönüm alan üzerine kurulmakta olan tesis 18 milyon Euro maliyetle yapılıyor.

Atıksu Arıtma ve Kolektör Hattı çalışmalarında 9800 mt Kolektör hattı ve 60 mt Söğütlü dere geçişi tamamlanmış olup, tesis yapımında Biofosfor ve Havalandırma Havuzları zemin beton dökümleri tamamlandı. Elbistan merkezinin evsel atıksuyunu 22.567 m³/gün kapasite ile arıtacak olan tesis ayrıca kullanacağı enerjisinin yüzde 60’ını kendisi üretecek.

Azot fosfor ve karbon giderimi yapılan ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi olarak Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi KASKİ Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilmekte olan Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi yüzde 5 geri kazanım olarak peyzaj sulamada kullanılacak olup diğer kısmı Ceyhan Nehrine deşarj edilecek.

İhalesi Hakkında;

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından 20.08.2019 tarihinde ihalesi yapılan Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi ve Atıksu Toplama Sistemi İnşaatı İşi ihalesini kazanan firmalar sözleşmeler imzalanmıştı. Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı işiiçin 14.700.574,40 Euro bedel ile Arbiogaz Çevre Teknolojileri firması ile, Elbistan Atıksu Toplama Sistemi İnşaatı işi için4.377.135,00 Euro bedel ile Gündoğu İnşaat firması ile sözleşme imzalanmıştı.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.